Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Psichologija>Kognityvinė psichologija>Miulerio-Lajerio iliuzijos tyrimas (3)

Miulerio-Lajerio iliuzijos tyrimas (3)

  
 
 
123456
Aprašymas

Literatūros apžvalga. Darbo tikslas. Patikrinti Mülller-Layer iliuziją ir nustatyti ar iliuzijos dydžiui turi įtakos strėlių antgalių kryptis. Stimulai. Tiriamasis. Darbo eiga. Rezultatai ir jų aptarimas. Išvados.

Ištrauka

Suvokimas yra psichinis procesas, kuris padeda jutimo organams (pvz. oda) pažinti aplinką, pasaulį, bei save. Kai dirgiklis dirgina jutimo organų receptorius, žmogus suvokia aplinką. Tai yra pagrindinė pažinimo proceso dalis. Būtent todėl atitinkantį suvokimą reikia skirti nuo iliuzijų (Psichologijos žodynas, 2003). Iliuzija tai yra neadekvatus suvokiamo daikto ar reiškinio ir jo savybių atspindėjimas (Gailienė ir kt, 2003). Iliuzija yra iškraipyta pojūčių interpretacija ir suvokimas, kai realybė suvokiama ne tokia kokia ji yra. Iliuzijos yra būdingos visoms jutimų sistemoms, tokioms kaip rega, lietimas ir kt. Myers teigė, kad iliuzijos paveikia žmogaus jutimų sisteminimo ir įprastinimo būdus. Be to iliuzijų supratimas padeda žmonėm suprasti kasdieniškus suvokimo mechanizmus. Yra daugybė iliuzijos teorijų pavyzdžių. Viena iš tų teorijų yra Franzo Müller - Layer klasikinė iliuzijos teorija, kuria jis sukūrė 1889 metais. Miulerio-Lajerio iliuzijoje atrodo, kad atstumas tarp kairės ir centrinės rodyklių smaigalių yra trumpesnis negu tarp dešinės ir centrinės, tačiau jie yra vienodi (1 pav.). Linijų segmentai su skirtingais išsišakojimais galuose atrodo esantys skirtingu atstumu. Taigi Müller-Lyer iliuziją parodo mums du atskirus procesus. Vienas parodo jog atkarpos, kurių galų atšakos nukreiptos į išorę, sąlygoja jos ilgio pervertinimą, o atkarpos, kurių galų atšakos, nukreiptos į vidų sąlygoja nepakankamą jos ilgio įvertinimą.

Darbo tikslas. Patikrinti Mülller-Layer iliuziją ir nustatyti ar iliuzijos dydžiui turi įtakos strėlių antgalių kryptis.
Stimulai. Tyrime buvo naudojamos keturių skirtingų tipų rodyklės (1 lentelė).
Tiriamasis. Tyrime dalyvavo 18-os metų moteris.
Darbo eiga. Tiriamoji buvo pasodinta priešais kompiuterio monitorių. Tyrime dalyvavusiai moteriai buvo tiksliai paaiškinta darbo tikslas, eiga ir kaip dirbti su kompiuterine programa. Moteris turėjo 120 bandymų (rodyklių), kuriuos ji turėjo padalyti taip, kad jai atrodytų jog žymeklis yra lygiai per pusę. Rodyklės buvo keturių tipų (1 lentelė). Kiekvieną kartą tiriamajai buvo pateikiamas skirtingas rodyklės tipas. Pasibaigus tyrimui tiriamoji išsaugojo savo rezultatus kompiuteryje. Visi gauti duomenys buvo įrašyti į lentelę ir buvo apskaičiuotas jų vidurkis, dispersija bei standartinis nuokrypis. Gauti tiriamosios rezultatai yra pateikti žemiau esančioje lentelėje (2 lentelė). Be to buvo apskaičiuota studento t priklausomas ir nepriklausomas imtys ir nustatyta ar skirtumas tarp padalintų rodyklių pusių yra statistiškai reikšmingas (TAIP) arba statistiškai nereikšmingas (NE) (3 lentelė). ...

Rašto darbo duomenys
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasPedagogikos ir psichologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word 2007 Miulerio Lajerio iliuzijos tyrimas (3) [speros.lt].docx
 

Panašūs darbai

  • Laboratoriniai darbai
  • 4 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 1 Klasė/kursas
  • dokt. A. Radzevičienė
Pasidalink su draugais