Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Psichologija>Kas yra intelektas?

Kas yra intelektas?

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Kas yra intelektas? Intelekto samprata. Intelekto struktūra. Kas įgimta, kas įgyta? Intelekto matavimas. intelekto koeficientas. Gebėjimai, gabumai ir sugebėjimai. Išvados.

Ištrauka

Vienas svarbiausių kūrybiškumui įtakos turinčių veiksnių yra tam tikri žmogaus gebėjimai, intelektas. Intelektas (lot. intellectus – suvokimas, prasmė) yra sugebėjimas mokytis ir išmokti, susivokti naujose situacijose, atskleisti reiškinių ryšį. Ši asmenybės savybė yra kruopščiai nagrinėjama psichologų. Ir ne tik, tai labai svarbus dalykas tėvams, mokytojams, kurie susiję su asmenybės tobulėjimu. Šiame darbe apžvelgsiu plačiau šią intelekto sąvoką, taip pat supažindinsiu su jos struktūra, intelekto koeficientu. Labai svarbu pažinti tai, kad yra neatsiejama žmogaus dalis. Mes žinome, kad vieni žmonės gabūs matematikai, kiti gerai rašo, o dar kiti – gabūs dailei, muzikai, šokiui. Tai parodo mūsų skirtingus protinius gebėjimus.

Intelektas pradėtas tyrinėti XIX amžiaus pabaigoje, ir nuo to laiko psichologai nesutaria, ką reikėtų laikyti intelektu. Dauguma specialistų intelektu laiko žmogaus gebėjimą "tikslingai ir adaptyviai elgtis". Tačiau intelekto apibrėžimų aptinkama labai daug, ir skirtingų. Ir tik viename iš K.J. Groffmanno apibrėžimų bandoma apibendrinti įvairius sąvokos "intelektas" aspektus. Pagal jį intelektas tai individo gebėjimas operuoti vaizdais ar abstrakcijomis kalboje, skaičiuose bei erdvėje ir laike, leidžiantis sėkmingai susidoroti su daugeliu sudėtingų ir, remiantis, specialiais įgūdžiais, net labai specifinių užduočių. Intelekto sąvoka apima tiek mąstymo procesą, reikalingą problemoms spręsti, tiek šio proceso rezultatus.
Jau labai senai pastebėta, kad tiek žmonės, tiek kiti gyvūnai skiriasi vienas nuo kito ne tik fizinėmis savybėmis, bet ir įpročiais, sugebėjimais, charakteriu. Kiekvienas žmogus yra gabus, tačiau jis gabus ne kam nors konkrečiai, o apskritai. Žmonės skiriasi įvairių problemų sprendimo greičiu ir kokybe. Tokių sprendinių efektyvumui įvertinti dažnai vartojamas terminas "intelektas". Į tai susiveda visi žmogaus protiniai gebėjimai. O gebėjimą prisitaikyti, elgtis protingai, susidoroti su problemomis ir pasiekti savo tikslus rodo intelektinė elgsena.
Sąvoka intelligentia priskiriama Ciceronui. Intelektas viduramžių scholastikoje buvo vartojamas dvasinių esybių suvokimui. Po to I. Kantas ratio (žemesnį pažinimo gebėjimą) ir intellectus (mąstymo sugebėjimą) vartojo atvirkščiai. Be to, filosofas I. Kantas teigė, kad tikrovės pažinimas prasideda nuo pojūčių, pereina į intelektą ir baigiasi protu, aukščiausiu pažinimo lygiu.
V. P. Zinčenko teigia, kad egzistuoja per 70 intelekto apibrėžimų, gana besiskiriančių, kartais prieštaraujančių vienas kitam. Keletas tokių pavyzdžių:
"Intelektas – integralinė subjekto protinių galimybių visuma"
"Intelektas – tai kiekvienam žmogui būdingas psichofiziologinis mechanizmas, kuris veikia nuolat ir yra sąlyga informacijai gauti, apdoroti ir panaudoti".
Originaliai ir paprastai intelektą apibūdino F. Kliksas: "Jei žodis mąstymas reiškia procesą, tai intelektas – to proceso kokybę". ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPsichologijos referatas
KategorijaPsichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Dydis33.76 KB
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word 2007 Kas yra intelektas [speros.lt].docx
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • O. Rugevičius
Pasidalink su draugais