Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Psichologija>Reakcijos laiko tyrimas (2)

Reakcijos laiko tyrimas (2)

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Psichologijos metodų I laboratorinis darbas. Įvadas. Metodika. Tiriamieji. Tyrimo priemonės. Tyrimo eiga. Duomenų registravimas, apdorojimas. Rezultatai ir jų analizė. Išvados.

Ištrauka

Reakcijos laiko tyrimai atsirado tuomet, kada dar nebuvo psichologijos kaip mokslo šakos. XIX a. fiziologai sprendė problemą, kaip išmatuoti impulso sklidimo nervu greitį iki tol, kol 1850 m. H. Helmholcui pavyko tai padaryti. Po šio įvykio daugelis mokslininkų suprato reakcijos laiko matavimų svarbą psichikos reiškinių analizei. XIX a. 6 dešimtmetyje didelio dėmėsio susilaukė fiziologo F. Donderso paskelbtas straipsnis "Apie psichinių procesų greitį". Šį fiziologą domino visi įvykių, kurie vyksta tarp stimulo pateikimo ir valingos subjekto reakcijos, trukmė. Pagal dabartinę terminologiją paprastosios reakcijos laikas susideda iš trijų komponentų : įėjimo, centrinių procesų (sprendimo priėmimo) ir motorinio atsako trukmės. Tačiau identifikuoti šiuos procesus ir kiekvieną atskirai išmatuoti F. Dondersas negalėjo. Jo nuomone tik lygindami įvairių reakcijų tipų laiką galime įvertinti kai kurių komponentų trukmę.(V. Martišius, 1999, p.117)
Šiuolaikinėje terminijoje reakcija - bet kuris organizmo atsakas į išorės ar vidaus pokyčius (Psichologijos žodynas, 1993, p.248). Reaguodamas į tam tikrą situaciją mūsų organizmas mobilizuoja resursus, o reakcijos laikas – tai laiko tarpsnis tarp dirgiklio veikimo pradžios iki momento, kai prasideda atsakomasis veiksmas. Pavyzdžiui, tik ką iškepusio pyrago kvapą (dirgiklis) užuodžiame dar nespėjus jo ištraukti iš orkaitės (reakcija) arba išgirdę atvažiuojančią transporto priemonę (dirgiklis) pasitraukiame toliau nuo važiuojamosios dalies (reakcija). Reakcijos laikas priklauso nuo daugelio veiksnių – reakcijos pobūdžio, stimulų ypatybių, matavimo sąlygų. Reakcija į stimulo pasirodymą priklauso nuo jaudinimo integracijos procesų, o į dirgiklių pranykimą – nuo sensorinio organo inercijos. Ši reakcijos laiko priklausomybė nuo intensyvumo yra analogiška ir stimulą pateikiant, ir jį pašalinant. Kad reakcijos laiko matavimų teikiamą informaciją būtų galima sėkmingai panaudoti psichologiniuose tyrimuose, pirmiausia reiktų įvertinti bent svarbiausių veiksnių, lemiančių reakcijos laiko parametrus, reikšmę. Pats reakcijos laiko matavimas informuoja apie greitį, kuriuo impulsai sklinda nervų sistemoje, sprendinių priėmimo laiką bei apie informacijos apdorojimą galvos ir stuburo smegenyse (V. Martišius, 1999, p.117).
Reakcijos laikas siejamas su jutimu. Jutimas – tai procesas, kuris vyksta , kai mūsų jutimo receptoriai ir nervų sistema priima bei pateiki aplinkos dirgiklių energiją (šiame tyrime naudojamas garsinis dirgiklis).
Dirgiklis – bet kuris materialus veiksnys sukeliantis organizmo būklės pakitimus. (Psichologijos žodynas, 1993, p.59). Dirgiklio sąvoka iš dalies prilygsta stimulo sąvokai – įvykis, sukėlęs organizmo būklės pokytį laikomas stimulu. Taigi tarpas tarp tam tikro stimulo atsiradimo ir reakcijos į jį susidaro dėl laiko , kurio reikia aferentiniam signalui pasiekti smegenis ir smegenims pasiųsti eferentinį signalą raumenims, šiuo atveju nuo tada kai žmogus išgirsta spragtelėjimą ausinėse iki tol kol paspaudžia mygtuką.
Vienodas reakcijos laikas nėra būdingas kiekvienam žmogui atskirai – visi mes esame skirtingi. Kartais kai žmogus žino , ko reikia tikėtis, jo reakcijos laikas sutrumpėja. Tai reiškia, kad žmonės laikui bėgant išmoksta tai, ką jie turi padaryti. Išmokimas - individualios patirties įgijimas, tam tikrų įgūdžių susiformavimas. Išmokimas gali būti dvejopas: 1) sąmoningas (kada stengiamasi įgyti naujų įgūdžių); 2) nesąmoningas (nėra jokio tikslo formuoti naujas žinias).
Laboratorinis darbas skirtas pademonstruoti žmogaus gebėjimą įsisąvinti įgūdį. Įgyjamas gebėjimas nuspėti signalą ir greitai į jį sureaguoti nuspaudžiant mygtuką.
Tikslas : palyginti gautus reakcijos laiko rezultatus, sudarytus dviem skirtingom sąlygom – fiksuotam ir atsitiktiniam stimulo pateikimo intervalui.
Uždaviniai : 1) Išanalizuoti tiriamųjų reakcijos laiką į stimulus skirtingom tyrimo sąlygom (nepastovaus ir pastovaus laiko intervalais);
2) pakitus ekspermento sąlygoms, tiriamieji pamažu įgauna įgūdį. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPsichologijos tyrimas
KategorijaPsichologija
TipasTyrimai
Apimtis14 puslapių 
Dydis40.68 KB
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Reakcijos laiko tyrimas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Tyrimai
  • 14 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • A.Žakaitienė
Pasidalink su draugais