Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Baudžiamoji teisė>Asmens privataus gyvenimo neliečiamumas ir jo baudžiamasis teisinis vertinimas

Asmens privataus gyvenimo neliečiamumas ir jo baudžiamasis teisinis vertinimas

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Asmens privataus gyvenimo neliečiamumo bendrosios nuostatos, asmens privataus gyvenimo samprata bei neliečiamumas, kaip apsaugos garantas, teisės aktai, reglamentuojantys asmens privataus gyvenimo neliečiamumą, asmens privataus gyvenimo neliečiamumo bendra baudžiamoji teisinė charakteristika, neteisėtas asmens būsto neliečiamumo pažeidimas, neteisėtas informacijos apie asmens privatų gyvenimą rinkimas,panaudojimas, atskleidimas, asmens susižinojimo neliečiamumo pažeidimas.  

Ištrauka

Temos aktualumas. Žmogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės. Atsižvelgiant į tai, jog žmogaus esmė yra neatsiejama nuo socialinės aplinkos, nuo visuomenės, dauguma jo teisų aiškinamos visuomenės kontekste, tačiau tam tikra prasme asmuo yra nepriklausomas nuo visuomenės, atskira jos dalelė. Šiame darbe kaip tik ir bus nagrinėjama viena iš asmens teisių, kuri nusako kiekvieno asmens individualumą, saugo jo asmeniškumą, gina gyvenimo slaptumą – asmens privataus gyvenimo teisė. Teisė į privatumą priskiriama prie asmeninių teisių. Šios teisės apsauga valstybiniu mastu yra labai svarbi sąlyga kiekvienam asmeniui jaustis saugiai gyvenant visuomenėje. Asmens privataus gyvenimo neliečiamumą saugo aukščiausiąją teisinę galią Lietuvoje turintis teisės aktas – Lietuvos Respublikos Konstitucija, tai rodo šios teisės ypatingą reikšmę tarp kitų teisės saugomų objektų. Taip pat privataus gyvenimo svarbą patvirtina šios teisės įtvirtinimas tarptautiniu mastu – Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje, Tarptautiniame pilietinių ir politinių teisių pakte, Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje. Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas taip pat saugo asmens privataus gyvenimo neliečiamumą – atskirame skyriuje "Nusikaltimai asmens privataus gyvenimo neliečiamumui". Kaip nurodė Lietuvos Respublikos Konstitucinis teismas, žmogaus teisė į privatumą apima asmeninio, šeimos ir namų gyvenimo, garbės ir reputacijos neliečiamumą, asmens fizinę ir psichinę neliečiamybę, asmeninių faktų slaptumą, draudimą skelbti gautą ar surinktą konfidencialią informaciją ir kt. Dabartiniais laikais ši tema tampa vis aktualesnė, visuomenė nesijaučia saugi, todėl nori daug ką žinoti, nes informacija šiais laikais yra bene pagrindinis asmens pranašumo ir saugumo garantas. Iš kitos pusės – kiekvienas stengiasi kuo daugiau sužinoti apie kitus, o informaciją apie save laikyti paslaptyje. Laikyti informaciją apie save paslaptyje yra kiekvieno žmogaus teisė, saugoma įstatymo. Taigi asmens privataus gyvenimo neliečiamumo tema yra gana jautri, juolab, kad ji nėra absoliuti, o tai reiškia galimybę tam tikrais atvejais ją riboti, kas visada sukelia neigiamą reakciją. Yra daug privataus gyvenimo sampratų, tačiau vieningos – nėra. Lietuvoje ši tema nėra išsamiai ir vienareikšmiškai išnagrinėta, kas sukelia tam tikrų problemų tiek ginant privatų gyvenimą, tiek taikant jam ribojimus. Galėtume paminėti autorius, kurie vienu ar kitu aspektu yra nagrinėję atskirus privataus gyvenimo neliečiamumo probleminius aspektus: dr. K. Jovaišas, doc. dr. D. Štitilis, K. Virbickas, doc. dr. E. Žiobienė, doc. dr. G. Švedas, B. Barta, G. Borzenkovas, E. Buchgolcas, C. Friedas, H. Grossas, A. R. Milleris ir kt.
Kyla problema – ar baudžiamasis įstatymas pakankamai išsamiai reglamentuoja ir efektyviai apsaugo asmenų privataus gyvenimo neliečiamumą ir kaip proporcingai reikėtų riboti šią asmens teisę. Atsižvelgiant į kylančią problemą, darbo objektas yra asmens privataus gyvenimo neliečiamumo apsauga bei ribos. Iškelta hipotezė – asmens privataus gyvenimo neliečiamumo baudžiamoji teisinė apsauga teoriniu lygmeniu Lietuvoje yra pakankamai išsami, bet socialiniu, praktiniu – nėra pakankamai efektyvi. Taip pat šios teisės ribojimo atvejai kartais yra per dažni ir nepagrįsti.
Darbo tikslas yra išanalizuoti Lietuvos Respublikos baudžiamuosius įstatymus asmens privataus gyvenimo neliečiamumo apsaugos klausimu, palyginant su kitų šalių šios teisės apsauga, nurodant problemas bei numatyti efektyvesnes apsaugos priemones. Taip pat praktiškai iširti ir įvertinti didžiausius probleminius aspektus žmonių privataus gyvenimo neliečiamumo klausimu.
Siekiant pasiekti užsibrėžtą tikslą, darbo uždaviniai yra: ...

Rašto darbo duomenys
DalykasBaudžiamosios teisės referatas
KategorijaTeisė >  Baudžiamoji teisė
TipasReferatai
Apimtis29 puslapiai 
Dydis55.37 KB
Švietimo institucijaUtenos kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmens privataus gyvenimo nelieciamumas ir jo baudziamasis teisinis vertinimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 29 puslapiai 
  • Utenos kolegija / 3 Klasė/kursas
  • V. Zemciugovas
Pasidalink su draugais