Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Psichologija>Konsultavimo psichologija (2)

Konsultavimo psichologija (2)

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657
Aprašymas

Psichologinio konsultavimo apibrėžimas. Konsultavimas kaip pagalbos santykis. Konsultavimas kaip poveikio priemonių rinkinys. Konsultavimas kaip psichologinis procesas. Psichologinio konsultavimo tikslai. Psichologinio konsultavimo teorijos funkcijos, šaltiniai ir ribotumas. Kita teorijos funkcija – specifinės profesinės kalbos kūrimas. Teorija, kaip tyrimo hipotezių rinkinys. Konsultavimo teorijų šaltiniai. Konsultavimo teorijų ribotumas. Konsultanto vaidmuo. Konsultanto vaidmenys pagal darbo pobūdį. Reikalavimai konsultanto asmenybei. Konsultanto vertybių sistema. Profesinės veiklos įtaka konsultanto asmenybei ir gyvenimo kokybei. Kliento ypatumai. Multikultūrinis konsultavimas. Klientų, priklausančių skirtingai etniniai, tautiniai ar rasinei grupei, konsultavimas. Pagyvenusių žmonių konsultavimas. Konsultavimas ir lytis. Moterų konsultavimas. Vyrų konsultavimas. Seksualinių mažumų konsultavimas. Asmenų su fizine negale konsultavimas. Nemotyvuotas klientas. Konsultavimas: procesas ir metodai. Terapinė atmosfera. Emociniai terapinės atmosferos komponentai. Pirmasis susitikimas. Struktūra. Kontraktas. Repeticija. Perkėlimas ir kontrperkėlimas konsultavime ir psichoterapijoje. Baigiamasi konsultavimo etapas. Kada derėtų pabaigti konsultacinį santykį? Konsultanto inicijuota pabaiga. Pozityvus konsultacijų užbaigimas. Problemos, kylančios baigiant konsultacijas. Kliento nukreipimas kitiems specialistams. Pakartotinis susitikimas (recirkuliacija). Konsultacijų efektyvumo vertinimas. Etika konsultavime. Konsultavimas ir etika. Profesinės etikos kodeksai ir praktinio darbo standartai. Etikos kodeksų ribotumas. Prieštaravimai etiniuose kodeksuose ir tarp jų. Etinių sprendimų priėmimas. Kiti etiniai principai. Teisinės normos ir konsultavimas. Informacija apie klientą ir teisinės normos.

Ištrauka

Psichologinis konsultavimas, tai specifinis pagalbos klientui būdas, kai naudojamos tam tikros poveikio priemonės, sudarančios psichologinį procesą. Psichologinio konsultavimo negalima griežtai atskirti nuo psichoterapijos. Ir konsultavimas, ir psichoterapija grindžiama "planingu metodikų, sukurtų remiantis bendraisiais psichologijos principais, naudojimu" (Meltzoff, Kornreich, 1970, p.6).
R. Kočiūnas (1995, p17) mini jog "tie patys profesiniai įgūdžiai reikalingi tiek konsultuojant, tiek užsiimant psichoterapija, konsultuojant ir užsiimant psichoterapija naudojama panašios procedūros, panašūs būdai. Galiausiai ir vienu, ir kitu atveju klientui padeda bendraudamas su juo konsultantas (psichoterapeutas)." Ir konsultantai, ir psichoterapeutai naudoja tuos pačius teorinius modeliu ir "pabrėžia jog reikia gerbti kliento asmenybę, dėmesingai, su užuojauta išklausyti ir reaguoti į tai kas buvo pasakyta, o taip pat padrąsinti klientą, kai jis stengiasi padėti sau ir prisiimti atsakomybę už savo poelgius" (BPS Division of Clinical Psycology, 1979, p.6). Todėl nemažai specialistų Trua ir Karkuf (Truax and Carkuff, 1976), Korey (Corey,1993), Patterson (Patterson, 1974,1986) psichoterapijos ir konsultavimo sąvokas vartoja kaip sinonimus. Patterson netgi mini, jog linkęs dažniau vartoti konsultavimo terminą, nes laiko jį mažiau "elitiniu" nei psichoterapija. L.M. Bramer ir E.L. Shostrom 1982 metais (Kočiūnas, 1995), kalbėdami apie psichologinio konsultavimo ir psichoterapijos santykį, manė jas esant dviem vieno kontinuumo poliais. Tačiau daugelį pasaulio šalių psichologas konsultantas ir psichoterapeutas skirtingos profesijos, todėl bandoma ieškoti, bent dalinių, konsultavimo ir psichoterapijos skirtumų. Tyler (Tyler, 1961) teigia, kad psichoterapijoje labiau akcentuojami asmenybiniai pasikeitimai, o konsultantai, visų pirma, stengiasi padėti žmonėms pagerinti jų gyvenimo kokybę naudodami šių žmonų turimus resursus. Corsini (Corsini,1989) teigimu tarp konsultavimo ir psichoterapijos yra tik kiekybinis skirtumas, terapeutai, daugiau nei konsultantai klausosi savo pacientų ir mažiau laiko skiria informavimui, išeičių ieškojimui ar paaiškinimams; be to psichoterapijoje susiduriama su "sunkesniais " sutrikimais, pats psichoterapijos terminas labiau medicininis, nei konsultavimas." C.J.Geso, B.C.Fretz (1992), D.H.Blocher (1966) išskiria specifinius psichologinio konsultavimo bruožus, skiriančius jį nuo psichoterapijos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPsichologijos konspektas
KategorijaPsichologija
TipasKonspektai
Apimtis57 puslapiai 
Dydis108.03 KB
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Konsultavimo psichologija (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Konspektai
  • 57 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Klaudija Pauliukevičiūtė
Pasidalink su draugais