Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Psichologija>Socialinė psichologija>Stresas ir jo įveikimo būdai (2)

Stresas ir jo įveikimo būdai (2)

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Tikslas yra apibrėžti, kas yra stresas ir kokie yra jo įveikimo būdai. Streso sąvokos aiškinimas. Hans selye teorija apie stresą. R.S. Lazarus teorija apie stresą. Streso rizikos veiksniai ir požymiai. Stresą sukeliantys veiksniai. Streso požymiai. Streso įveikimo būdai. Išvados.

Ištrauka

Žmogaus gimimo procesas yra didelis stresas, nes gimstantį kūdikį veikia daug naujų dirgiklių. Ilgalaikis stresas pajėgus sunaikinti šeimą, meilę, sveikatą, karjerą, patį gyvenimą. Gyvenant susidarančios situacijos, užduotys, problemos sukuria stresus. Pirmasis fiziologinį stresą tyrinėjo daktaras G. Selje, kuris nustatė žalingą jo poveikį žmogaus fizinei sveikatai. Jo požiūriu, stresas yra nespecifinė organizmo reakcija į neigiamus, padidinto stiprumo dirgiklius ar situacijas.
Stresas, jo įtaka sveikatai bei galimybės įveikti jį, dabartinėje psichologijoje yra viena iš dažniausiai tyrinėjamų ir studijuojamų temų. Pasak R. Jusienės (2007), iki 6-ojo XXa. dešimtmečio apie stresą psichologijos moksle beveik nebuvo kalbama. Ji taip pat teigia, jog tai, ką mes šiuo metu vadiname stresu arba atsparumu stresui, anksčiau buvo apibrėžiama kaip frustracija ir frustracijos tolerancija. Dar daugiau, stresinė būsena buvo apibrėžiama kaip nerimas, universalus žmogiškas motyvas, verčiantis mus elgtis vienaip ar kitaip.
Paprastai stresą mes siejame su nemalonia, įtempta, nerimą keliančia būsena, vadinamuoju distresu. R. Jusienė, pasiremdama vienu žymiausių streso tyrinėtojų Hanso Selye žodžiais teigia, jog stresas nėra šiaip tik nervinė įtampa. "Stresas - tai gyvenimo skonis ir kvapas ir visiškas streso nebuvimas yra lygus mirčiai" (Ten pat p.281). Tas pats Hansas Selye‘as priduria, jog visiškai normalus ir kartais netgi būtinas stresas distresu tampa tik tuomet, kai įgauna neigiamą atspalvį, kai aplinkos keliami reikalavimai arba grėsmė organizmui yra per dideli.
R.Lekavičienės ir Z.Vasiliauskaitės (2007) teigimu, ankstesnieji ir dabartiniai streso tyrinėjimai rodo, jog į stresines situacijas žmonės reaguoja taip pat, kaip prieš daugelį metų, tačiau galimybės įveikti stresą šiandien jau nebėra tokios tinkamos. Bėgimas ir kova, anot autorių buvo du pagrindiniai reakcijos būdai, reikalaujantys intensyvaus fizinių galių panaudojimo ir judėjimo. Šiais laikais tik nedaugelis žmonių bando įveikti stresą fizinių pastangų dėka. Dažnai stresus patiriantis žmogus ima prisitaikyti prie tokios situacijos, t.y. adaptuojasi stresui. Minėtos tyrinėtojos priduria, jog Selye‘as buvo pirmasis, pasiūlęs adaptavimosi stresui sindromo modelį, kuriame jis išskyrė tris lygius: paniką, pasipriešinimą ir išsekimą.
Dar vienas mokslininkas R. Lazarusas, taip pat tyrinėjęs stresą teigia, jog streso atveju ne tiek svarbu jį sukėlęs įvykis, kiek paties fakto subjektyvus vertinimas. Tai reiškia, jog vertinimo procesas susideda iš dviejų dalių: pirmuoju įvertinimu žmogus nustato, kiek įvykis yra pavojingas, o antruoju įvertinimu – ar žmogus pakankamai turi resursų susitvarkyti su esama pavojinga situacija. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSocialinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Socialinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Dydis26.27 KB
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasKėdainių J. Radvilos studijų centras
Failo pavadinimasMicrosoft Word Stresas ir jo iveikimo budai (2)[speros.lt] [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Kauno kolegija / 2 Klasė/kursas
  • R. Ratkevičienė
Pasidalink su draugais