Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Lietuvos konstitucijų raida 1918–1940 metais

Lietuvos konstitucijų raida 1918–1940 metais

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728
Aprašymas

Įvadas. Laikinieji nepriklausomos Lietuvos valstybės konstituciniai aktai. 1918 – 1920 metų Konstitucijos istorinėje perspektyvoje. 1922 m. Lietuvos Valstybės Konstitucija. 1928 m. Lietuvos Valstybės Konstitucija ir įstatyminis jos nuostatų realizavimas. Naujas požiūris į valstybės ir visuomenės uždavinius ir to požiūrio atspindys 1938 m. Lietuvos Konstitucijoje. Piliečių teisinė padėtis. Konstitucijos projekto svarstymo atspindėjimas spaudoje. Funkcinė savivalda ir vietos savivaldybės. Teismas. Teisinė Klaipėdos krašto padėtis. Konstitucijos projekto komisijos nariai. Išvados

Ištrauka

Konstitucijos yra rašytiniai dokumentai – valstybei skirtų taisyklių visuma, arba realaus gyvenimo institutai, reguliuojantys politinės valdžios įgyvendinimą viešajame sektoriuje ir individų bei valdžios savitarpio santykius. Konstitucijos sąvoką interpretuojant pažodžiui, ir realistiškai, svarbiausias elementas yra taisyklė arba kitaip – taisyklių aibė. Konstitucijas paprastai sudaro rašytinės taisyklės, turinčios nustatyti institutų kūrimą ir palaikymą. Panaši yra įstatimų funkcija.
Konstitucijos atsirado tik naujaisiais laikais, pradėjus įgyvendinti demokratinį valdymo būdą. Konstituciją kaip visuomenės ir valstybės raidos, socialinės pažangos, demokratijos plėtojimo pakopą sąlygoja istorinės aplinkybės.
1918 m. vasario 16d. paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, po 8 mėnesiu buvo patvirtinti Lietuvos Valstybės Laikinosios Konstitucijos Pamatiniai Dėsniai, kuriuose, 1919 m. balandžio 4 d. padarius papildymus, buvo įtvirtintos pagrindinės valstybės institucijos kaip neabejotini demokratiniai pradai.
1920 m. birželio 10 d. priimama Laikinoj Lietuvos valstybės Konstitucija, įtvirtinusi parlamentinės respublikos modelį, apibrėždama valstybės organų sistemą, numatė svarbias piliečių asmenines ir politines teises ir laisves.
"Konstitucija, konstitucingumas, konstitucionalizmas – tai žodžiai ir sąvokos, kurios tapo ypač aktualios šiandien išsivadavusių iš komunizmo despotijos šalių, taip pat ir Lietuvos politologijai, teisės mokslui ir visuomenės sąmonei".
Konstitucijos esmę geriausiai išreiškia dvi idėjos: valdžios ribotumas bei žmogaus teisių ir laisvių apsauga. Labai svarbu konstitucinius pradus įtvirtinti visoje teisinėje sistemoje.
Suprasti konstitucijas reiškia matyti, kaip jos įsilieja į teisinę tvarka.
Svarbiausias XX a. antrame dešimtmetyje atstatytos Lietuvos valstybės konstitucinės svarbos aktas yra 1918 m. Vasario 16 d. Lietuvos tarybos nutarimas. Juo iš esmės remiasi moderniosios Lietuvos valstybės buvimas ir visi vėlesnieji ir nuolatiniai – jos konstituciniai dokumentai.
Vasario 16-osios nutarimu Lietuvos taryba, remdamasi pripažinta ir tuo metu tapusi ypač populiaria tautų apsisprendimo teise ir pačią taryba suformavusios Lietuvos Vilniaus konferencijos nutarimu, paskelbė "atstatanti nepriklausomą, demokratiniais pamatais sutvarkytą Lietuvos valstybę su sostine Vilniuje ir tą valstybę atskirianti nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitomis tautomis" .Šis aktas reiškė viešą pranešimą, kad netenka visi buvę prievarta Lietuvai primesti valstybiniai ryšiai su svetimomis šalimis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis26 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis45.62 KB
Autoriusviktorija
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2000 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos verslo aukštoji mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos konstituciju raida 1918-1940 metais [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 26 puslapiai 
  • Klaipėdos verslo aukštoji mokykla / 2 Klasė/kursas
  • 2000 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą