Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Tarptautinė teisė>Tarptautinės ir nacionalinės teisės santykio problema

Tarptautinės ir nacionalinės teisės santykio problema

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Įvadas. Teorinis dualizmo – monizmo ginčas. Tarptautinės teisės taikymas. Netiesioginio ir tiesioginio veikimo sutartys. Tarptautinių teisės normų taikymo ypatumai Lietuvoje. Tarptautinės sutartys Lietuvos teisinėje sistemoje. Tarptautinių tribunolų, teismų ir arbitražų sprendimai Lietuvos teisės sistemoje. Nacionalinės teisės normų ir tarptautinių sutarčių nuostatų kolizija. Prioriteto nustatymas tarp tarptautinių sutarčių. Valstybės suvereniteto sąvoka ir tarptautiniai įsipareigojimai. Suvereniteto doktrina. Valstybės suverenitetas ar tarptautinė sutarties pasirašymas? Europos Sąjungos teisės ypatumai lyginant su tarptautine ir nacionaline teise Integracijos į Europą išdava - nacionalinės teisės harmonizavimas. Išvados. Summary. Priedai (2).

Ištrauka

Tarptautinės ir nacionalinės teisės santykio problema yra svarbi ne tiek teoriniu aspektu, kiek praktiniu sprendimų ieškojimu. Šiame darbe bus sprendžiamas tarptautinės ir nacionalinės teisės "konflikto" dėl dominavimo klausimas. Siekiant atskleisti šią problemą bus analizuojamas nacionalinės teisės suvokimas tarptautinėje teisėje, bei tarptautinės teisės samprata nacionalinėse teisinėse sistemose, tarptautinių sutarčių statusas nacionalinėje teisėje. Nors tarptautinės teisės ir nacionalinės teisės santykio problema atsirado gana anksti, pirmieji specialūs darbai, skirti jos nagrinėjimui, buvo parašyti tik XIX a. pabaigoje. Vieną iš garsiausią tyrinėjimą šioje srityje 1899 m. atliko vokiečių teisininkas H. Triepel veikale ,,Tarptautinė teisė ir valstybės teisė". Šiame darbe tarptautinė ir nacionalinė teisė traktuojamos ne tik kaip skirtingos teisės šakos, bet ir kaip skirtingos teisinės sistemos, kurios niekuomet nepersipina, bet turi bendrų sąveikos taškų. Tarptautinės ir nacionalinės teisės santykio teorinį pagrindimą randame tiek pasaulinėje, tiek ir Lietuvos jurisprudencijoje - tai M. Romerio, G. Hegelio, H. Kelseno veikaluose, V. Vadapalo knygoje "Tarptautinė teisė", M. Akehurst, P. Malanczuk "Šiuolaikinės tarptautinės teisės įvadas", o praktinį sprendimą - S. Katuokos straipsnyje "Tarptautinės sutartys ir Lietuvos valstybė" bei Konstitucinio Teismo išvadose, Aukščiausiojo Teismo praktikoje ir pan.
Tarptautinės ir nacionalinės teisės santykio problema, kaip pažymima tarptautinės teisės literatūroje, yra gana sudėtinga ir turi savo genezę. Nepaisant nuo seno egzistavusių teorinių ginčų, net ir dabar šį klausimą nagrinėja dvi teisės sistemos: tarptautinės ir nacionalinės jurisprudencijos sistemos. Nacionalinė teisė – tai specialus terminas, tarptautinės teisės specialistų vartojamas valstybės vidaus teisei pavadinti. Nacionalinė teisė yra pamatinė teisė, kuri reguliuoja valstybės piliečių bei kitų asmenų laisvių, teisių bei pareigų klausimus vidaus politikos rėmuose. Ši teisė yra kaip visuomenės kompetencija, kurios pagalba visuomenė gali kurti bei formuoti teisę. Tarptautinė teisė yra universalinė, pasaulinė žmonijos teisė. Ši teisė susideda iš normų ir principų sistemos, kuri reguliuoja tarptautinius santykius tarp suverenių valstybių. Tarptautinė teisė, kaip ir kiekviena teisė, remiasi socialiniu, daugiausia ekonominiu būtinumu ir kylančia iš to būtinumo žmonių teisine sąmone, t.y. žmonių įsitikinimu dėl tam tikrų normų reikalingumo. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog tarptautinė ir nacionalinė teisė reguliuoja skirtingus santykius, todėl didesnių konfliktų neturėtų kilti. Tačiau paprastas pavyzdys – tarptautinės sutarties sudarymas – parodo praktinę nacionalinės ir tarptautinės teisės sąveiką ir dėl to kylančias problemas.
Šiuolaikinės tarptautinės teisės universalumas, globalizacijos procesai vis labiau mažina nacionalinės valstybės veiklos savarankiškumą, susiduriama su nacionalinės ir tarptautinės teisės kolizijos problemomis. Kaip Lietuvos teisę veikia tarptautinės normos, ar Lietuvos teisės sistema gali vystytis nepriklausomai nuo tarptautinių standartų? Tai vieni aktualiausių nūdienos klausimų, kurie iškyla Lietuvos teisininkams, kurie yra įdomūs mūsų teisės pažinime bei svarbūs teisinei kultūrai vystyti.
Šio darbo tikslas - atskleisti tarptautinės ir nacionalinės teisės tarpusavio konkurencingumo esmę, apibūdinti jo sprendimo būdus. Siekiant to būtina: 1) apžvelgti monistinę ir dualistinę teorijas, kurių pagrindu pateikiamas tarptautinės ir nacionalinės teisės sistemų santykių aiškinimas; 2) aptarti tarptautinės teisės normų įgyvendinimą; 3) nustatyti, kaip sprendžiama tarptautinės ir nacionalinės teisės kolizijos problema; 4) atskleisti, kokia yra tarptautinių sutarčių teisinė galia; 5) apžvelgti valstybės suvereniteto sąvoką ir nustatyti, ar tarptautinė teisė jos neriboja; 6) palyginti tarptautinę ir nacionalinę teisę su Europos Sąjungos teise. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTarptautinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Tarptautinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis27 puslapiai 
Dydis52.74 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tarptautines ir nacionalines teises santykio problema [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 27 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • profesorius dr. S. Arlauskas
Pasidalink su draugais