Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Lietuvos respublikos konstitucinis teismas; Konstitucinio teismo vieta valstybės valdžių sistemoje

Lietuvos respublikos konstitucinis teismas; Konstitucinio teismo vieta valstybės valdžių sistemoje

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos respublikos konstitucinis teismas. Konstitucinio Teismo sudarymo konstituciniai pagrindai. Kreipimosi į Konstitucinį teismą teisė. Lietuvos respublikos konstitucinio teismo vieta valstybės valdžių sistemoje. Lietuvos respublikos konstitucinio teismo statuso pagrindiniai bruožai. Konstitucinio teismo funkcijos. Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo veiklos principai. Konstitucinio Teismo teisėjų statusas. Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo aktai. Nutarimai. Išvados. Sprendimai. Išvados.

Ištrauka

Dauguma šiuolaikinių valstybių orientuojasi į teisinės valstybės modelį, t.y. į modelį kai valstybės valdžia yra įgyvendinama demokratiniais metodais, o valstybės valdžios ir piliečių santykiai yra grindžiami teise. Tai tiesiogiai įtvirtinta daugelio šalių pagrindiniuose įstatymuose - Konstitucijose. Pavyzdžiui, ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos preambulėje įrašyta, jog lietuvių tauta siekia atviros, darnios, teisingos pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės.
Konstitucijos ir įstatymų viršenybės garantavimas visose visuomenės gyvenimo srityse yra vienas svarbiausių šiuolaikinės teisinės valstybės požymių. Iš vienos pusės tai reiškia, jog visi visuomeninių santykių dalyviai turi paklusti Konstitucijai ir įstatymams, jų laikytis ir vykdyti. Iš kitos pusės, Konstitucija turi užtikrinti pagrindines žmogaus teises ir laisves, taip pat nustatyti visuomenės ir valstybės institucijų santykius. Taip pat tai reiškia, jog įstatymų leidžiamosios valdžios priimami teisės aktai negali prieštarauti pagrindiniam šalies įstatymui – Konstitucijai, o priimami vykdomosios valdžios – Konstitucijai ir įstatymams.
Lietuvos Respublikos Konstitucija Lietuvos Respublikos piliečių priimta 1992 metų spalio 25 dieną referendumu. Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas aktas. Kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija.
Konstitucinis Teismas, kaip konstitucinės teisės institutas, susiformavo JAV dar XIX a. pradžioje, o Europoje pirmą kartą 1920 m. įsteigtas Austrijoje, vėliau paplito ir kituose pasaulio žemynuose ir įgijo skirtingą teisinį statusą. Vienose valstybėse Konstitucinis Teismas laikomas aukščiausios kategorijos teismu ir atitinkamai įeina į bendrą teismų sistemą. Kitur kaip ypatingos kontrolės institucija jis nepriklauso teisminei valdžiai.
1992 m. Lietuvos Respublikos Konstitucijoje pirmą kartą Lietuvos valstybės istorijoje numatytas Konstitucinis Teismas. Jo teisinis statusas reglamentuojamas konstitucijos VIII skyriuje. Konstitucinės nuostatos dėl Konstitucinio Teismo konkretinamos Konstitucinio teismo įstatyme, kuris buvo priimtas 1993 metų vasario 3 dieną.
Konstitucinis Teismas Lietuvoje yra savarankiškas ir nepriklausomas teismas, kuris teisminę valdžią įgyvendina Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir Konstitucinio Teismo įstatymo (1993 m.) nustatyta tvarka. Tai vienintelė atskira institucija, izoliuota nuo kitų valdžių sistemų, Lietuvoje vykdanti Konstitucijos priežiūrą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Dydis34.92 KB
Švietimo institucijaPanevėžio kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word konstitucinio teismo vieta valstybes valdziu sistemoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Panevėžio kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Ermina Čižienė
Pasidalink su draugais