Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Nuosavybės neliečiamumo užtikrinimo problema Konstitucinio teismo jurisprudencijoje

Nuosavybės neliečiamumo užtikrinimo problema Konstitucinio teismo jurisprudencijoje

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Įžanga. Konstitucinės nuosavybės neliečiamumo garantijos. Nuosavybės ribojimo konstituciniai pagrindai. Nuosavybės neliečiamumo užtikrinimo problemos Konstitucinio Teismo nutarimuose. Procesinės nuosavybės neliečiamumo gynybos problema. Intelektinės nuosavybės apsauga. Valdininkų nuosavybės teisių užtikrinimo problema. Paveldėjimo teisių užtikrinimas. Nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamą turtą atkūrimo problema. Išvados. Summary.

Ištrauka

Žmogaus teisės ir laisvės - tai šiuolaikinės civilizacijos esminė vertybė, esminis konstitucinės teisės reguliavimo objektas. Jos yra ne vien teisinė, bet ir pilietinė, politinė, dorovinė kategorija. Teisinių vertybių skalėje žmogaus teisės užima aukščiausią vietą. Nuosavybė – viena fundamentalių žmogaus teisių. Pagal daugelį valstybės kilmės teorijų, valstybė kaip tik ir susikūrė kad būtų užtikrinta ir ginama nuosavybės teisė. Kiekvienoje žmonijos raidos epochoje, kiekvienoje santvarkoje pagrindiniai visuomeniniai santykiai yra nuosavybės santykiai. Tik esant ginamai ir užtikrintai nuosavybės teisei, egzistuos tvirta valstybė. Teisės paskirtis – suteikti nuosavybei atitinkamas teisines formas bei užtikrinti ir apsaugoti tam tikrą nuosavybės modelį – visuomenės ir valstybės ūkinės veiklos pagrindą.
Šio darbo mokslinio tyrimo objektas – nuosavybės teisės neliečiamumas, kuris, kaip vienas svarbiausių teisės principų, yra įtvirtintas tiek tarptautinės teisės, tiek ir nacionaliniuose valstybių teisės aktuose. Natūralu, kad viena svarbiausių žmogaus prigimtinių teisių yra įtvirtinta ir pagrindiniame mūsų valstybės teisiniame akte – Lietuvos Respublikos Konstitucijoje. Nuosavybės teisė įtvirtinta Konstitucijos 23 straipsnyje: "Nuosavybė neliečiama. Nuosavybės teises saugo įstatymai. Nuosavybė gali būti paimama tik įstatymo nustatyta tvarka visuomenės poreikiams ir teisingai atlyginama". Konstitucinės teisės požiūriu, nuosavybė – tai Konstitucijoje įtvirtintų jos gynimo priemonių ir garantijų visuma. Taigi nuosavybės neliečiamumas – konstitucinės teisės objektas. Dėl 23 straipsnio, kaip ir visos Konstitucijos, abstraktumo kyla daug ginčų, kuriuos sprendžia Konstitucinis Teismas. Tai dar vienas požymis pagal kurį nuosavybės neliečiamumą galime priskirti prie konstitucinės teisės tyrimo objektų.
Nuosavybės teisių užtikrinimas – labai aktuali problema. Nuosavybė – viena iš žmogaus, visuomenės ir valstybės egzistavimo sąlygų, todėl nuosavybės santykių reglamentavimas ypač svarbus. Apie šios temos aktualumą galime spręsti ir iš Konstitucinio Teismo nutarimų, susijusių su nuosavybės teisės gynimu, gausos. Nuosavybės teisės reguliavimas, jos ribų nustatymai, bei jos apsaugos gynimo klausimai Konstitucinio Teismo nutarimuose yra verti nuolatinio ir gilesnio teisės mokslo ir praktikuojančių teisės mokslo atstovų tyrimo.
Šiame darbe bus bandoma apžvelgti ir išanalizuoti Konstitucinio Teismo nutarimus, susijusius su nuosavybės neliečiamumo užtikrinimu, bei problemas, atsirandančias taikant šį principą praktikoje.
Pagrindinis šio darbo šaltinis – Konstitucinio Teismo nutarimai. Daugiausia dėmesio bus skiriama tiems nutarimams, kuriuose nagrinėjama nuosavybės neliečiamumo esmė, garantijos, taip pat nurodomi nuosavybės ribojimo pagrindai. Kitas šaltinis – teisės aktai, kuriais rėmėsi Konstitucinis Teismas, priimdamas savo sprendimus. Taip pat šiame darbe bus naudojamasi ir mokslinėmis publikacijomis (deja pavyko rasti tik keletą T. Staugaitienės straipsnių šia tema).
Tiriant pasirinktą temą bus remiamasi teisiniais metodais – sisteminės analizės, teleologiniu, istoriniu. Ypatingas dėmesys bus skiriamas loginiam teisiniam metodui, kurio pagalba bus gilinamasi į Konstitucinio Teismo nutarimus.
Tema bus pradėta analizuoti nuo bendresnių dalykų – nuosavybės neliečiamumo garantijų ir nuosavybės teisės ribojimų. Po to bus pereita prie konkrečių problemų, kurias teko nagrinėti Konstituciniam Teismui. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Dydis37.38 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nuosavybes nelieciamumo uztikrinimo problema Konstitucinio teismo jurisprudencijoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 23 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • A. Normantas
Pasidalink su draugais