Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Tarpusavio santykiai šeimoje

Tarpusavio santykiai šeimoje

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Sutuoktinių pagarba. Sutuoktinių sąžiningumas ir pareiga šeimai. Nuoširdumas, pasitikėjimas, ištikimybė. Sunkumai šeimoje. Išvados.

Ištrauka

Šeima - svarbiausias visuomeninis vienetas. Dar Aristotelis tvirtino, kad "šeima yra aukštesnė ir būtinesnė negu valstybė". Ji egzistavo visais istorijos laikotarpiais visose šalyse.
Dabar Lietuvoje yra maždaug 1 mln. 20 tūkst. šeimų, t.y. 1 mln. 20 tūkst. mažoj bendrijoj, kuriose nuolat gyvena bent du žmonės.
Niekas netyrė, kiek iš jų laiko save laimingomis, bet išsituokusių šeimų skaičius (kasmet apie 15 tūkst.) padeda padaryti tam tikras išvadas. Didelę įtampą daugelyje šeimų šiandien kelia skurdas, nedarbas, sparčią permainą sukelia ateities baimė, socialinių garantijų mažėjimas. Tačiau didžaiusią šeimos laimę lemia jos narių tarpusavio santykiai.
Humanistas Džeimsas Hemingas tvirtina, kad ateities visuomenės psichinė ir dorinė sveikata priklauso nuo to, ar išliks šiandien šeima, kurios pagrindas - meilė, pagarba. Tokioje šeimoje svarbiausia turėtų būti vaikų laisvė (vaikai neturi tapti neurotikais dėl netinkamo tėvų elgesio), meile grindžiami sutuoktinių santykiai; šeima turi būti glaudžiai susijusių ir vienas kitą remiančių žmonių bendrija; šeimos gyvenimas turėtų būti grindžiamas ir sutuoktiniams ir jų vaikams suprantama, nuoseklia tvarka ir drausme.
Visos šeimos skirtingos. Realus daugelio žmonių gyvenimo būdas šeimoje paprastai nelabai atitinka reklamuojamos "idealios" šeimos modeliu.
Mūsų visuomenės struktūra yra tokia, kad daugelis žmonių gyvena visiškai slaptą gyvenimą už uždarų durų. Daugybė žmonių praktiškai beveik visai nebendrauja su vaikais, arba jei ir bendrauja, dažnai pristinga tolerancijos, pagarbos. Kiekvienas turėtume kritiškų žvilgsnių, bet pirmiausia turėtume pažvelgti į save. Visus šeimos narius laikykime svarbiomis asmenybėmis - pripažinkime jų teisę būti tokiais. Tai būtų pirmas žingsnis į savitarpio supratimą šeimoje. Gal tuomet, anot Antano Mociūno, šeima iš tikrųjų taptų meilės bendruomene.
Sutuoktinių pagarba. Viena pačių bendriausių ir svarbiausių šeimos dorovinių vertybių, einančių po meilės, yra abipusė sutuoktinių pagarba. Tai tokia dorovinė nuostata, kuri grindžiama sutuoktinių, kaip asmenybių, vertingumo, lygių teisių ir galimybių, laisvo apsisprendimo pripažinimu. Tai gebėjimas vertinti kito individualybę, teisę būti pačiu savimi – gebėjimas priimti kitą tokį, koks jis yra. Gerbiantys vienas kitą sutuoktiniai yra atidūs, jautrūs, delikatūs, taktiški, tolerantiški vienas kitam. Pagarbūs sutuoktiniai atsižvelgia į kito poreikius ir interesus, nuotaiką, savijautą. Išskirtinas pagarbos moteriai akcentas, kuri reiškiama pabrėžtu jai dėmesingumu, jautrumu, nuolankumu. Pagarbos ir dėmesio reiškimas moteriai šeimoje rodo vyro kultūringumą ir išsiauklėjimą, kilnumą ir mandagumą. Pagarba žmonai padeda sukurti palankius abipusius santykius, išsaugot abipusę meilę ir prisirišimą. Toks požiūris išryškina siekiamybę vertinti žmogų kaip dvasinę būtybę, o ne savo užgaidų, norų patenkinimo objektą.
Sutuoktinių sąžiningumas ir pareiga šeimai. Šeima yra sutuoktinių ir kitų šeimos narių intymių asmenybinių santykių sritis, kur pagrindinį vaidmenį juos reguliuojant atlieka sąžinė. "Sąžinė – tai kas gali suteikti dvasios pusiausvyrą, vidinę darną ir ramybę" . Ji yra vidinė sutuoktinių veiksmų ir poelgių vertintoja – dvasinė galia, skirianti gėrį nuo blogio. Taigi sąžiningumas – tai atviras, teisingas elgesys, dorovinio atsakingumo už savo poelgius jausmas. Vertindama poelgius, smerkdama blogį, pritardama gėriui, sąžinė priešinasi įvairioms amoralioms pagundoms ir orientuoja sutuoktinius rinktis garbingą elgesį. Sąžinė skleidžiasi glaudžiai sąveikaudama su pareiga. Pareiga šeimai – tai sutuoktinių pasišventimas ir pasiaukojimas bendriems šeimoms interesams ir jos gerovei. Pareigingi sutuoktiniai geba sukurti tvirtą ir stabilią šeimą. Sutuoktinų pareiga kyla iš pačių įsisąmoninto santykio su savo šeima, artimaisiais ir visuomene. Pareiga – ne tik įsipareigojimas, bet ir savęs paties apribojimas. Sutuoktinių pareigų nuoseklus vykdymas laiduoja jų santykių nuoširdumą, vienas kito supratimą ir pasitikėjimą. Šeimos pareigų esmė pasireiškia savitvarda, susivaldymu, ištikimybės saugojimu. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Dydis12.47 KB
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tarpusavio santykiai seimoje [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Zosė Šalkauskienė
Pasidalink su draugais