Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Stresas: priežastys ir įveikimo būdai

Stresas: priežastys ir įveikimo būdai

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Kas tai yra stresas? Kaip patiems atpažinti, jog mūsų organizmas tam tikru metu yra veikiamas streso? Stresas darbe. Streso įveikimas. Psichologų patarimai. Išvados.

Ištrauka

Būdamas motinos įsčiose, žmogus jaučiasi saugus, turi viską, ko jam reikia. Žmogaus gimimo procesas yra didelis stresas, nes gimstantį kūdikį veikia daug naujų dirgiklių. Suaugęs individas, atsižvelgdamas į esamas galimybes ir sugebėjimus, turi kurti savo saugumo bei komforto zoną. Nepriklausomai nuo siekių ir jų realizacijos žmogus veikia orientuodamasis į asmeninį vidinio komforto jutimą. Vidinio komforto zona tarsi sukuria apsauginį apvalkalą, o jo ribų peržengimas sukelia stresą.

Kas tai yra stresas?

Stresas – tai žmogaus fiziologinės ir psichinės įtampos būsena, kurią sukelia išoriniai ir vidiniai dirgikliai. Šie dirgikliai vadinami stresoriais, kuriuos galima suskirstyti į tris grupes:
• Fiziniai – aplinkos veiksniai;
• Socialiniai - neplanuoti ar nenumatyti bei paprastai neišvengiami traumuojantys įvykiai, kuriems iš anksto nėra kaip pasiruošti, ir kurie atsiranda dėl žmogaus santykių su kitais žmonėmis ir aplinka;
• Psichologiniai - stiprios ir paprastai neigiamos emocijos, turinčios didelį neigiamą poveikį.


Stresas gali būti:
• Naudingas – tai santykinai trumpai trunkantis stresas. Jis skatina veiklumą, išradingumą, kūrybiškumą. Stimuliuoja imuninės sistemos funkcijas.
• Žalingas – tai ilgai trunkantis, nekontroliuojamas stresas. Jis išsekina psichiką bei imuninę sistemą ir dažnai tampa daugelio ligų priežastimi.
Streso sąvoka pirmasis panaudoja biologas ir gydytojas Hansas Seljė (Hans Selye). Jis teigė, kad "stresas – gyvenimo druska", nes taip buvo apibūdinama bendra organizmo reakcija į stresą.
Yra svarbūs H. Slejė atradimai nustatant streso veikimo mechanizmą, kai esant streso būsenai, vyksta vadinamasis "atsako į pakenkimą sindromas", veikiantis trejopai:
• Padidėja antinksčių aktyvumas;
• Sumažėja, susiraukšlėja timusas ir limfinės liaukos;
• Atsiranda žaizdelės skrandyje ir žarnyne.
Stresorius sujaudina hipotaliamą, šis jaudinimą perduoda hipofizei. Hipofizės išskiriamas hormonas neigiamai veikia limfinius mazgus ir timusą, skatina gliukozės gamybą, kuri yra energijos šaltinis, suaktyvina antinksčių žievę. Šių poveikių rezultatas – endokriminiai sutrikimai, nusilpusi imuninė sistema, dažnos infekcinės ir peršalimo ligos, nuovargio sindromas, sutrikęs virškinimas, sumažėjęs lytinis potraukis, nes slopinama dauginimosi funkcija. Galima teigti, kad organizme prasideda perversmas.
H. Seljė, kalbėdamas apie stresą, mini bendrajį adaptacinį sindromą, kuris pasireiškia 3 stadijomis: nerimo, prisitaikymo ir išsekimo fazėmis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Dydis37.29 KB
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
FakultetasTransporto inžinerijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Stresas priezastys ir iveikimo budai [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • V. Pipirienė
Pasidalink su draugais