Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Regimojo dėmesio apimties priklausomybės tyrimas

Regimojo dėmesio apimties priklausomybės tyrimas

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Regimojo dėmesio apimties priklausomybė nuo stimulo dydžio ir įprasminimo. Įvadas. Metodika. Rezultatai. Rezultatų analizė.

Ištrauka

Skaitymas – sudėtingas procesas. Jį sudaro įvairūs komponentai, kurių tarpusavio ryšiai yra labai dinamiški ir dažnai nevienareikšmiški.(2; p.35) Skaitymo sėkmė didele dalimi priklauso nuo skaitytojo vidinio aktyvumo – motyvacijos, emocinės būsenos ir dėmesio charakteristikų.
Dėmesys dalyvauja skaitymo procese. Dėmesys - atrenkamas ir kryptingas veiklos organizavimas, atsiribojimas nuo vienų įvykių ar veiksmų ir sąmonės nukreipimas į kitus. Kuo sudėtingesnė ir mažiau automatizuota veikla, tuo labiau išlavėjusių savybių reikia jai atlikti. Skaitymas yra sudėtingas procesas, kurį sudaro dinamiškais ir dažnai nevienareikšmiškais tarpusavio ryšiais susiję komponentai. Jis labai glaudžiai persipynęs su kalbos, mąstymo, pažinimo procesais. (3;p.38) Teigiama, kad skaitymas įjungia visas dėmesio savybes.
Skaitymo proseso tyrimai parodė, kad akys neseka teksto nuosekliai eilutė po eilutės, o atliekami mikro judesiai – sakados. Jos būna iš kairės į dešinę, skaitant eilutę ir iš dešinės kairę, grįžtant nuo ką tik perskaitytos eilutės galo į sekančios eilutės pradžią. Sunkesnio teksto atveju judesiai iš dešinės į kairę būna ir tada, kai grįžtama prie perskaitytos medžiagos (regresyvios sakados) (1;p.88).
Analizuodamos aplinką, akys atlieka skanuojančius judesius. Tai automatinis procesas, kurį sudaro dvi fazės:
sakadinių judesių (smulkūs šuoliukai, kurie perveda fovealinę regėjimo dalį ir keičia receptyvinį regimojo vaizdo lauką) ir fiksacijos (pagrindinės akių judesių aktyvumo forma, kurios metu gaunama regimoji informacija) periodas. Akių judesiai padeda išlaikyti judančio objekto vaizdą tinklainės centrinėje duobutėje.Sakadiniai judesiai naudojami skaitymui (5;p.96-97). Vieno akių judesių ciklo metu suvoktas objektų kiekis charakterizuoja regimojo dėmesio apimtį.(1;p.88) Skaitomoji informacija priimama ir perduodama į smegenis akims sustojus. Sustojimų skaičius eilutėje priklauso nuo eilutės ilgio ir nuo tiriamojo dėmesio apimties (taip pat nuo teksto sunkumo ir kalbos).(1;p.89) Pasak E.Gibson, skaitymo modelius galima suskirstyti į dvi grupes – informacijos apdorojimo ir analizės-sintezės. Skaitymo proceso informacijos perdirbimo modeliai atskirus kognityvinius procesus traktuoja kaip nuoseklias informacijos pertvarkymo stadijas. Skaitomos informacijos apdorojimas prasideda kokiu nors sensoriniu įėjimu (akustiniu, vizualiniu) ir baigiasi išėjimu (motoriniu, verbaliniu) arba sustoja sprendimo priėmimo fazėje. Šių charakteristikų trūkumas – skaitymas traktuojamas kaip pasyvus procesas, neatsižvelgiama į skaitytojo motyvaciją, jo tikslus, dėmesio savybes, emocines reakcijas ir pan.
Analizės-sintezės modeliai orientuojasi į šnekamosios kalbos suvokimo principus. Skaitytojas ne pasyviai atspindi teksto prasmę, bet aktyviai ją sau konstruoja – skaitymo eigoje kelia hipotezes, bando spėti, kas bus toliau, daro pauzes ir kritiškai lygina su atmintyje laikoma informacija ir panašiai. Taigi skaitymas čia traktuojamas kaip atitinkamų hipotezių formavimas, kryptingai jas atrenkant ir tikrinant. Šio modelio trūkumas – neaiškina skaitymo proceso struktūros.(2; p.36)Įvairių autorių sukurti skaitymo modeliai savaip traktuoja šį procesą bei informacijos apdorojimą.Pavyzdžiui, P. Gough’o modelis teigia, kad suvoktas vizualinis stimulas pirmiausia transformuojamas į ikoninį vaizdą (linijos, kreivės, kampai ir pan.). Teigiama, kad šis vaizdas apima iki 20 raidžių. Po to seną vaizdą išstumia "nauja ikona". Raidžių atpažinimas vyksta "kąsniais", kurių trukmė apie 250ms, o dydis – apie 20 raidžių. Raidės šioje ikoninėje saugykloje identifikuojamos paeiliui iš kairės į dešinę. Tai rodo 2 empiriniai faktai:
- atpažinimo laikas didėja ilgėjant raidės pločiui;
- kai sprendimas ar duotas raidžių rinkinys yra žodis, atpažinimas trunka ilgiau nei tada, kai raidžių rinkinio suprasti nereikia. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Dydis26.12 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasFilosofijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Regimojo demesio apimties priklausomybes tyrimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • F. Laugalys
Pasidalink su draugais