Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Psichologija>Socialinė psichologija>Televizijoje demonstruojamo smurto įtaka vaikų elgesiui

Televizijoje demonstruojamo smurto įtaka vaikų elgesiui

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įvadas. Asocialaus elgesio formavimasis. Instrumentinio išmokimo teorija. Paskatinimai agresyviai elgtis. Banduros socialinio išmokimo teorija. Agresyvaus elgesio įgijimas. Pastiprinimai ir imitavimas. Agresyvų elgesį provokuojančios sąlygos. Vidinių veiksnių įtaka stebimam smurtui. Asmenybės bruožai ir temperamentas. Lyčių skirtumai. Jautrumo sumažinimas. Identifikacija su vaizduojamais veikėjais. Aplinkos veiksnių įtaka stebimam smurtui. Bausmės ir pastiprinimai. Šeima. TV versus kompiuteriniai žaidimai. Aktyvus įsitraukimas į smurtinius video žaidimus. Aktyvaus įsitraukimo į video žaidimus tyrimai. Išvados.

Ištrauka

Apie neigiamą TV įtaka mūsų elgesiui buvo susirūpinta dar prieš kelis dešimtmečius. Tačiau tai, kad tyrimai šioje srityje yra atliekami iki šiol rodo, kad ši problema vis dar yra aktuali ir vis dar kyla neatsakytų klausimų.
Asocialus vaikų ir paauglių elgesys kelia didelį suaugusiųjų ir visuomenės susirūpinimą. Elgesio nukrypimai gali būti labai skirtingi ir pasireikšti nevienodai stipriai, tad ir padaryta žala gali būti labai skirtinga. Asocialūs tėvai linkę perduoti savo asocialų elgesį iš kartos į kartą, o jų asocialūs vaikai dažniau patiria nesėkmes mokykloje, dažnai yra nemėgstami savo bendraamžių (Žukauskienė, 2006).
Pati asocialaus elgesio sąvoka apima įvairaus elgesio nukrypimus nuo vyraujančių socialinių normų, tuo tarpu asocialiu elgesiu laikomas toks elgesys, kuriuo žodžiais ar fiziškai pakenkiama kitam asmeniui, gyvūnui, sunaikinama kitų nuosavybė (Žukauskienė, 2006).
Problema yra tai, kad vaikai vis daugiau laiko praleidžia prie televizoriaus ekrano (Myers, 2008), kuriame pamato daugybę netinkamo elgesio pavyzdžių. Bet ar tai padidina tikimybę, kad suaugę jie demonstruos daugiau agresijos ir smurto?
Tačiau pastebima, kad daugumai visgi didesnį pasipiktinimą ir susirūpinimą kelia jau kokį nors nusikaltimą padarę asmenys, negu pirminių pasireiškiančios agresijos šaltinių paieška ir prevencija. Galbūt apie tai tiesiog turima per mažai informacijos. Kažkas kažką girdėjo, tačiau nieko konkretaus ir pagrįsto. O galbūt atvirkščiai tam įtakos turi agresyvumą aiškinančių teorijų įvairovė bei pačių mokslininkų nesutarimas, aiškinant šį fenomeną.
Todėl šio darbo tikslas nustatyti, kokią įtaką vaikų elgesiui turi televizija bei joje demonstruojamas smurtas. Tikslo bus siekiama apžvelgiant įvairius, egzistuojančius moksliniuose šaltiniuose, teorinius aiškinimus. Bus apžvelgti ir išanalizuoti eksperimentinių bei longitudinių tyrimų rezultatai, pabrėžiant svarbiausius jų atskleistus dėsningumus. Kadangi tyrimai šioje srityje vis dar yra atliekami, ir vis dar nėra aišku, kaip stipriai žiniasklaida įtakoja agresyvų elgesį (Žukauskienė, 2006), svarbu taip pat bus išryškinti pagrindinius atliktų tyrimų trūkumus bei perspektyvas tolesnėms tyrinėjimams.
Problemą tirsiu remdamasi kitų autorių surinktais ir apibendrintais eksperimentiniais duomenimis. Siekiant surasti t.t. sąsajų tarp TV žiūrėjimo ir elgesio bus stengiamasi apžvelgti ne tik eksperimentinėmis sąlygomis atliktus tyrimus, bet ir longitudinius, kurių išvados yra patikimesnės.
Vienas pirmųjų TV įtaką vaikų elgesiui tyrinėjo A. Bandura (Myers, 2008), todėl pagrinde darbe bus remtasi jo sukurta socialinio išmokimo teorija. Socialinio išmokimo teorija svarbi mums tuo, kad leidžia paaiškinti, kaip vyksta išmokimas stebint, nuo ko priklausys, ar pateiktas elgesio modelis bus ateityje kartojamas, ar ne. Taip pat ir kitais autoriais, kurie gilinosi ir nagrinėjo šią problemą, tai: Huesmann, Thorndike.
Yra daugybė įvairių nuomonių apie TV poveikį. Pavyzdžiui, "katarsio" (emocinės iškrovos) teorijos šalininkai teigia, kad netiesioginis dalyvavimas agresyviuose veiksmuose suteikia žmogui galimybę iškrauti susikaupusią agresiją (Myers, 2008). Manoma, kad stebint smurtinius filmus įvyksta užslopintų agresyvių impulsų išsilaisvinimas, agresyvios įtampos sumažinimas bei savotiškas "apsivalymas", o kadangi gyvenime dėl įvairių priežasčių susikaupęs pyktis ir agresyvumas ne visuomet išreiškiamas (tam trukdo įvairūs apribojimai – socialinis nepritarimas, bausmės, kaltės jausmas arba žmogaus neryžtingumas), tai smurtinių laidų stebėjimas bei žiūrovo sugebėjimas įsivaizduoti save atitinkamame vaidmenyje gali suteikti bent dalinį pasitenkinimą ir tai sumažina agresijos pasireiškimo galimybę (Suslavičius ir kt., 1999). Tačiau, kadangi šiai teorijai trūksta empirinių įrodymų, šiandien ji yra laikoma nepagrįsta (Huesmann ir kt., 2003).

Randama ir teigiamų pačios agresijos pusių. McCarthy ir Kelly (1978) atlikto tyrimo metu pastebėta, kad agresyvesni ledo ritulio žaidėjai įmuša daugiau įvarčių, negu neagresyvūs (cit. pagal Myers, 2008). Tačiau šiame darbe temą daugiausiai bus nagrinėjama šiuo požiūriu, kad televizija daro neigiamą poveikį žmogaus elgesiui. Darbas bus naudingas ne tik psichologams, bet ir kitų profesijų atstovams, dirbantiems su suaugusiais ir vaikais, bei susiduriantiems su agresyvaus elgesio išraiškomis.
Šio darbo tikslas nustatyti, kokią įtaką vaikų elgesiui turi televizija bei joje demonstruojamas smurtas.
Tikslo siekimui buvo iškelti 3 pagrindiniai uždaviniai:
1. Apžvelgti išmokimo teorijas, aiškinančias asocialaus elgesio formavimąsi.
2. Nustatyti vidinius ir išorinius veiksnius, kurie gali turėti įtakos agresyviam elgesiui.
3. Palyginti vizualinio smurto TV ir kompiuteriniuose žaidimuose poveikį elgesiui. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSocialinės psichologijos kursinis darbas
KategorijaPsichologija >  Socialinė psichologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis18 puslapių 
Dydis41.65 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasSocialinės politikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Televizijoje demonstruojamo smurto itaka vaiku elgesiui [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 18 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • R. Erentaitė
Pasidalink su draugais