Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Psichologija>Raidos psichologija>Paauglių savižudybės (2)

Paauglių savižudybės (2)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Savižudybės jaunų žmonių tarpe. Jaunesniųjų ir vyresniųjų paauglių skirtumai. Paauglių suicidinių elgsenų motyvacija. Paauglių savižudybių prevencijos modelis mokykloje.

Ištrauka

Visuomenėje vyrauja klaidinga nuomonė, kad savižudybė ir suicidinis elgesys yra labai retas jaunimo tarpe. Tačiau šio dešimtmečio statistiniai rodikliai rodo ką kitą: savižudybės, ypač tarp 11 – 16 metų amžiaus paauglių, tampa vis svarbesne ir svarbesne visuomenės problema. Apie vaikus ir paauglius daugelyje literatūros šaltinių buvo kalbama, tik tuo aspektu, kiek jų vystymąsi paveikia ir sutrikdo artimo žmogaus savižudybė. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau susiduriame su vaikais ir paaugliais, kurie patys įvykdo savanorišką pasitraukimą iš gyvenimo. Baugina faktas, kad padaugėjo moksleivių amžiaus jaunuolių savižudybių: kasmet nusižudo 50 – 60 vaikų ir paauglių, kurių amžius siekia nuo 10 – 19 metų (Polukordienė, 2002). Kaip stipriai turi būti geidžiama mirties, jei jaunas žmogus nugali stiprų gyvybės instinktą ir ryžtasi pakelti ranką prieš save patį?
Palyginti daug dėmesio dabar skiriama paauglių, jaunimo, brandaus amžiaus žmonių suicidinės rizikos veiksniams tirti. Pasirodo, kad savižudybių rizikos veiksnių pasiskirstymas pagal amžiaus grupes yra dvejopas: kai kuriose šalyse savižudybių rizika didėja su amžiumi. Ryškus tokio pasiskirstymo pavyzdys yra Vengrijos rodikliai, todėl toks pasiskirstymas vadinamas "vengriškuoju". Kitokiu savižudybių pasiskirstymo pavyzdžiu gali būti Švedijos rodikliai, kur didžiausia savižudybės rizika nustatoma jauname ir vidutiniame amžiuje. Lietuvos savižudybių rodiklių pasiskirstymo kreivė yra "švediškojo" tipo. Jaunimo tarpe savižudybių nemažėja. Lietuvos jaunų žmonių savižudybių rodikliai yra aukščiausi visoje Europoje (Gailienė, 1996 ).
Kai šiandien savižudybių suvestinėse randame duomenis apie vaikus, kurių amžius nuo 10 iki 14 metų, suprantame, kad šios amžiaus grupės suicidinių tendencijų tyrimui nebuvo skiriama daug dėmesio, nes jų rodikliai nebuvo aukšti, palyginus su kitomis amžiaus grupėmis (Gailienė, 1999). Šioje vaikų ir jaunesnių paauglių grupėje yra žemiausias suicidinių atvejų skaičius, tačiau, imant laikotarpį nuo 1995 iki 1998 metų iš suicidiška amžiaus grupė didėjo, kontrastuojant su mažėjusiu augimu 15 - 24 metų amžiaus grupėje (Pfeffer, 2000). Visos studijos nurodo, kad asmenys, gimę vėlesniaisiais 20 a. dešimtmečiais, vis jaunesniame amžiuje turi didesnę riziką blogos nuotaikos vystymuisi.
Nepaslaptis, kad suicidiniai polinkiai būdingi gana dideliam Lietuvos moksleivių skaičiui. Beveik 40 proc. vienuolikos, trylikos ir penkiolikos metų paauglių galvoja apie savižudybę, yra kūrę planus ar net bandę žudytis (Žemaitienė, Jaruševičienė, Gailienė, 2001). Apklausa, atlikta aštuoniasdešimt keturiose lietuvių, lenkų ir rusų mokyklose, kurios metu buvo apklausti 5688 moksleiviai (Gailienė, 1996) parodė, kad penktokai turi kur kas daugiau psichologinių problemų negu buvo laukta, vertinant šį amžių kaip sąlygiškai ramų, dar neapimtą paauglystės krizių. Didžiausia savižudybės rizika būdinga būtent 11 metų berniukams (lyginant su 13 ir 15 metų); penktokės du kartus dažniau negu septintokės teigia bandžiusios nusižudyti. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Dydis15.62 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Paaugliu savizudybes (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija / 2 Klasė/kursas
  • Mikauskienė
Pasidalink su draugais