Išplėstinė paieška
 
 

Korupcija (5)

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas: išsiaiškinti korupcijos priežastis, pasekmės ir kovos su ja galimus būdus. Korupcijos samprata. Etikos principai valstybės tarnyboje. Korupcinio pobūdžio nusikalstamos veiklos. Prielaidos. Korupcijos tipai. Korupcijos pasekmės. Korupcijos prevencija. Lietuvos situacijos analizė. Tarnybos, padėsiančios kovoje su korupcija. Išvados. Santrauka (Zuzammenfassung).

Ištrauka

Korupcija nėra naujas reiškinys, jos pradžia siejama jau su pirmųjų valdžios struktūrų atsiradimu. ``Seniausias liudijimas apie korupciją – dokumentas iš Asirijos, parašytas beveik prieš 5400 metų.`` [9 .P. 4] Pirmieji aprašyti korupcijos atvejai buvo susiję su monarchų pavaldinių papirkinėjimų, siekiant pakenkti valstybės santvarkai, apgaule užimti sostą ir paveikti strateginius sprendimus.
Korupcija išliko iki mūsų laikų, tikriausiai ir išliks, kol bus valdymo sistema ir bus žmonių, nuo kurių priklausys kitų piliečių interesai. Korupcija nepriklauso nuo politinės santvarkos, ar tai būtų autoritarinė, monarchinė ar demokratinė santvarka bei nepriklauso nuo išsivystymo lygio.
Savanaudiškumas yra žmogaus bruožas, kuris individą skatina siekti savo ir šeimos gerovės. Tačiau, savanaudiškumas kartais perauga į gobšumą, dėl kurio žmogus nesilaiko moralės normų ir visuomeninių vertybių. Visuomeninėmis vertybėmis yra tokios žmogiškosios savybės, kaip sąžiningumas, atsakingumas, pasiaukojimas kitiems. Žmogaus valioje prisilaikyti jų ar ne, bet jo pasirinkimą gali nulemti visuomenėje vyraujantis įsitikinimai, įpročiai, tradicijos.
Kai kuriems žmonėms pagal jų užimamas pareigas priklauso laikytis pagrindinių etikos principų. Šių etikos principų laikymasis reiškia pagarbą kitų žmonių teisėms; socialinės lygybės pripažinimą; nepiktnaudžiavimą valdžia ir galiomis; įstatymo ir visuomenės interesų viršenybę, priimant sprendimus; atsakomybę už priimtus sprendimus; nepriekaištingos reputacijos išsaugojimą; korupcijos vengimą. Yra tokių valstybės tarnautojų, kurie nesilaiko šių normų. Ir tai nėra pavieniai atvejai.
``Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų studijos "Spinter" 2001 m. atliktos penkių miestų gyventojų apklausos duomenimis, 64 proc. apklaustų miestelėnų teigė, kad kyšio tiesiogiai ar netiesiogiai reikalauja pats valdininkas, o 36 proc. apklaustųjų nurodė, kad kyšis duodamas interesanto iniciatyva.``[17]
Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse vyksta spartūs pokyčiai politiniame, ekonominiame ir visuomeniniame gyvenime. Privataus sektoriaus augimas skatina konkurencija ir pelno siekimą, bei pakeičia valstybinių institucijų vaidmenį rinkos ekonomikoje. Taip sukuriamos sąlygos korupcijai atsirasti. Kaip rodo naujausios visuomenės apklausos, korupcija Lietuvoje vis dar klesti, nes nors kyšininkavimas ir yra smerkiamas, daugelis pasiryžę duoti kyšį . Tai liečia visus visuomenės sluoksnius.
``Per 1999 m. Baltijos tyrimų GALLUP apklausą gyventojų nuomonė apie korupciją nepagerėjo: taip pat apie 80 proc. Lietuvos gyventojų teigė, kad mūsų visuomenėje tai aktualus reiškinys. Vertinant labiausiai korupciją atspindintį nusikaltimą - kyšininkavimą, 74.1 proc. apklausoje dalyvavusiųjų smerkė šią blogybę, tačiau net 60.4 proc. buvo pasirengę duoti kyšį, jei jiems reikėtų teigiamai išspręsti savo problemas. Kyšį buvo pasirengęs duoti 71.5 proc. jaunimo (44.9 proc. pensininkų), 67.2 proc. turinčių aukštąjį išsilavinimą (48.4 proc. neturintys vidurinio išsilavinimo) ir 71.1 proc. turintys didesnes nei vidutines pajamas. Apklausiant verslininkus net 65.8 proc. atsakė, kad kyšį duoda dažnai, 29.1 proc. verslininkų kyšius duoda retai, o 5.1 proc. kyšių neduoda visai ir net 93.5 proc. verslininkų teigė, kad kyšis - rimtas garantas gauti sutartą paslaugą.`` [18]
Šio darbo tikslas: išsiaiškinti korupcijos priežastis, pasekmės ir kovos su ja galimus būdus.
Darbo uždaviniai: 1. Pateikti korupcijos sampratą.
2.Išsiaiškinti korupcijos priežastis.
3.Išanalizuoti Lietuvos situaciją.
4.Aptarti korupcijos prevencijos galimybės.
Tyrimo objektas: korupcija viešajame administravime.
Taigi, šiame darbe bus kalbama apie korupcijos esmę, bus analizuojamos korupcijos priežastis, aptariama kova su korupcija bei jos prevencija. Didelis dėmesys bus skiriamas dabartinei Lietuvos situacijos analizei bei Vyriausybės pastangoms kovojant su korupcija. Prielaidos korupcijai atsirasti yra socialinės, ekonominės bei politinės. Bus pateikti įstatymai, vyriausybės programos, skirtos korupcijos mažinimui, išvardyti korupcijos židiniai Lietuvoje. Taip pat bus aptariama specialiųjų tarnybų veikla.
Manau, kad korupcijos tema yra labai aktuali, nes apie ja yra plačiai kalbama žiniasklaidoje, televizijoje, visuomenėje. Be to korupcija yra žalingas reiškinys, su kuriuo reikia kovoti. Vis daugiau paviešinama korupcijos faktų. Tai skandalai su žemės sklypais, skandalai muitinėje, sveikatos apsaugos sistemoje. Naujausi tyrimai rodo visuomenės susirūpinimą korupcijos lygiui bei tai, kad daug žmonių susiduria su ja asmeniškai. Taip pat pastebimas žmonių toleravimas valstybės tarnautojų piktnaudžiavimams valdžia. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo kursinis darbas
KategorijaViešasis administravimas
TipasKursiniai darbai
Apimtis29 puslapiai 
Dydis55.77 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasPolitikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Korupcija (5) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 29 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Bukauskas
Pasidalink su draugais