Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Keturių tarpukario Lietuvos Konstitucijų palyginimas

Keturių tarpukario Lietuvos Konstitucijų palyginimas

  
 
 
123456
Aprašymas

Keturių tarpukario Lietuvos konstitucijų palyginimas.

Ištrauka

Žmonija per tūkstantmečius sukaupė didžiulį raštijos palikimą. Tačiau iš jo galima išskirti tik nedaug dokumentų, kurie turi didžiulės reikšmės tautų ir valstybių istorijai.Prie tokių dokumentų priskirtina Didžioji laisvių chartija, kurią 1215 metais Anglijos baronai privertė pasirašyti karalių. Joje buvo teisinga mintis, nepraradusi savo prasmės ir dabar: monarcho valdžia nėra beribė. Toks dokumentas buvo Žmogaus ir piliečio teisių deklaracija. Ją prieš 200 metų (1789 m. rugpjūčio 26 d.) paskelbė Prancūzijos steigiamasis susirinkimas. Prancūzija buvo pasaulio varpinė, iš kurios aukštybių nuaidėjo po visą žemę trys teisybės varpo dūžiai, pasklido trys šūkiai, pažadinę amžiną tautų svajonę – Laisvė, Lygybė, Brolybė!
Visų tautų ir valstybių gyvenime svarbią vietą užima konstitucijos – pagrindiniai valstybės įstatymai. Jų teisės normos turi visų kitų teisės normų atžvilgiu aukščiausią galią, nustato piliečių teises, laisves ir pareigas, valstybės organizavimo principus ir tikslus tvirtina visuomeninės santvarkos ir politikos pagrindus.
Konstitucijos būna rašytinės ir nerašytinės. Nerašytinės konstitucijos susideda iš daugelio įstatymų, konstitucinių papročių ir precedentų. Rašytinės konstitucijos dažniausiai susideda iš vieno arba kelių konstitucinių įstatymų, susisteminančių visas konstitucines normas. Pirmoji rašytinė konstitucija - -JAV 1787 m. Konstitucija, kuri veikia iki šiol. Europoje pirmosios konstitucijos buvo priimtos 1791 m.: gegužės 3 dieną Lenkijos ir Lietuvos valstybėje, o rugsėjo 13 dieną – Prancūzijoje. Gegužės trečiosios konstituciją priėmė Ketverių metų seimas. Jos tikslas – įvesti tvirtą valdžią Lietuvoje ir Lenkijoje, paveldimą monarchiją. Ji iš esmės panaikino Lietuvos valstybingumo likučius.
Įvykus Spalio socialistinei revoliucijai Rusijoje, atsirado galimybių atkurti Lietuvos valstybingumą. Šiuo požiūriu reikšmingi du dokumentai – Lietuvos Tarybos 1918 m. Vasario 16d. Aktas ir Lietuvos Laikinosios revoliucinės darbininkų ir vargingųjų valstiečių vyriausybės 1918m. Gruodžio 16d. Manifestas, kuris suteikė atkurtajam valstybingumui tarybinį pagrindą. Lietuvos taryba 1918 m. Liepos mėn. Pasiskelbė Valstybės taryba. Lapkričio 2 d. posėdyje ji priėmė svarbų dokumentą – Lietuvos valstybės konstitucijos pamatinius dėsnius. Tai trumputis dokumentas. Įstatymų leidžiamuoju organu paskelbta Valstybės taryba. Vykdomoji valdžia pavesta Valstybės tarybos prezidiumui, susidedančiam iš prezidento ir dviejų viceprezidentų, kartu su Ministrų kabinetu, atsakingu Valstybės tarybai. Pagal konstituciją Valstybės tarybos prezidiumas buvo laikomas kolegialiu valstybės vadovu, skelbiančiu įstatymus, kviečiančiu ministrą pirmininką, tvirtinančiu kabineto sudėtį. Tačiau valstybės susikūrimo procesas dar nebuvo pasibaigęs. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės konspektas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasKonspektai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis9.84 KB
Autoriusmantutyte
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Keturiu tarpukario Lietuvos Konstituciju palyginimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą