Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Platonas "Valstybė" (13)

Platonas "Valstybė" (13)

  
 
 
123456
Aprašymas

Išplėstinis planas. Pirma knyga. Antra knyga. Trečia knyga. Ketvirta knyga. Penkta, šešta ir septinta knygos. Aštunta knyga. Devinta knyga.

Ištrauka

Knyga parašyta dialogo forma. Pačioje pradžioje pristatomi dialogo dalyviai: Sokratas (Platono mokytojas), Galukonas, Polemarchas, Trasimachas, Adeimantas, Kefalas. "Valstybė" suskirstyta į 9 knygas.
Pirma knyga:
1. Sprendžiamas klausimas, ar įmanoma įtikinti tuos, kurie visai nenori klausyti.
2. Sokratas mėgsta kalbėti su senais žmonėmis, nes jie yra nuėję tą kelią, kuriuo "ir mums galbūt teks keliauti".
3. Kefalas Sokratui aiškina apie tai, kad seni žmonės "kaltina ne tą, kas kaltas, nes jeigu kalta būtų senatvė", tai ir jis pats dėl senatvės patirtų nelaimių; o jis sutiko senių, kurie visai kitaip nusiteikę (tarp jų ir poetas Sofoklis). Pabrėžiama, jog senatvė išlaisvina ir suteikia visišką ramybę.
4. Sofoklis Kefalui akcentuoja, kad kai kurie žmonės gali manyti, jog šis lengvai pakeliąs senatvę tik todėl, kad turi didelį turtą. Kefalas sutinka su tuo.
5. Kefalui sunku įtikinti žmones turto teikiama nauda.
6. Prie mirties esantis žmogus, jeigu randa savo gyvenime nedorybių, išsigąsta lyg vaikas, - tai Kefalo žodžiai.
7. Sokratas iškelia klausimą, ar teisingumu mes vadinsime tiesiog tiesos sakymą ir sugrąžinimą to, kas yra iš ko nors paėmęs, ar šiuos du dalykus kartais vadinsime teisingais, o gal kartais neteisingais? Padaroma išvada, kad jokiu būdu nereikia atiduoti daikto, kai jį grąžinti reikalauja beprotis.
8. Padaroma išvada, kad priešams reikia grąžinti skolą. Polemarcho nuomone, priešas privalo atsilyginti priešui kaip pridera – kuo nors bloga. Teisingumas – tai menas draugams daryti gera, o priešams – bloga. Na, o teisingumas taikos metu reikalingas tam, kad būtų galima daryti sandorius. Taip įrodoma teisingumo vertė.
9. Toliau kalbama, kad tokiu būdu kiekviena valdžia leidžia įstatymus savo pačios naudai: demokratija – demokratiškus, tironija – tironiškus. Teisingumas yra tai, kas naudinga. Teisingasis yra laimingas, neteisingasis – nelaimingas.
10. Išsiaiškinama, kad teisingas žmogus yra geras ir išmintingas, o neteisingas – nemokša ir blogas.
11. Sprendžiama tai, kad tik siela gali rūpintis, valdyti, svarstyti. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSenovės filosofijos namų darbas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasNamų darbai
Apimtis5 puslapiai 
Dydis7.97 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Platonas Valstybe (13) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Namų darbai
  • 5 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais