Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Platono ir Aristotelio būties sampratos

Platono ir Aristotelio būties sampratos

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Platono ir Aristotelio būties sampratos. Grožio samprata. Juslinio pasaulio daiktai. Materija. Išvados.

Ištrauka

Žymiausias antikos laikų atstovas yra Platonas, kuris buvo Sokrato mokinys. Jį vedė link naujos filosofinės – idėjų – teorijos, suvaidinusios didžiulį vaidmenį filosofijos raidoje; būta filosofų, teigusių, kad visa vėlesnė filosofijos istorija, - tai tik prierašai prie Platono darbų. Savo pažiūras Platonas dėstė daugiausia dialogų forma. Šiuose dialoguose Platonas savo pažiūras paprastai reiškia Sokrato lūpomis ir ypač ankstyvuosiuose Platono kūriniuose ne taip jau lengva nustatyti, ar Platonas dėsto savo mokytojo pažiūras, ar naudojasi jo vardu savo paties pažiūroms dėstyti. Tačiau idėjų teorija neabejotinai paties Platono apmąstymų rezultatas.
Platonas kelia klausimą ir pats bando į jį atsakyti, suvokti - kas yra grožis. Tai yra tikras, tobulas, amžinas, neatsirandantis ir neišnykstantis grožis yra ne koks nors regimas, apčiuopiamas daiktas, o tai, ką Platonas vadina idėja. Visi vienu vardu vadinamos rūšies ar klasės juslinio pasaulio daiktai turi bendras savybes todėl, kad egzistuoja vien tik protu suvokiama amžina, besąlygiška priežastis, lemianti jų priklausomybę tam tikrai klasei ar rūšiai. Daiktai turi bendrų savybių todėl, kad, Platono žodžiais tariant, jie "dalyvauja" idėjose.
Idėja, apie kurią kalba Platonas, - tai daikto esmė, sąlygojanti jo rūšinę priklausomybę. Idėja, pasak Platono, irgi yra daikto esmė, tik reikėtų pabrėžti, kad, jo nuomone, idėjos yra neskaidomos ir egzistuoja kaip tam tikros rūšies daiktų pirmavaizdis. Idėja yra rūšis kaip loginis objektas.
Reikėtų pasakyti, kad daiktai, pavyzdžiui, medžiai ir žmonės, atsiranda ir išnyksta. Tuo tarpu rūšis "medis" ar rūšis "žmogus" yra visai kitokios prigimties objektas.
Platonas gerai supranta, jog turintys individualių skirtumų rūšies atstovai priklauso tai pačiai rūšiai todėl, kad turi jai būdingų bendrų (svarbiausių, esminių) bruožų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis13.43 KB
Autoriuskriste
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Platono ir Aristotelio buties sampratos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą