Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Antikos mąstytojai ir filosofai

Antikos mąstytojai ir filosofai

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Antika. Filosofinės nuostatos. Ankstyvoji Graikų filosofija. Talis. Anaksimandras. Anaksimenas. Pitagoras. Heraklitas. Ksenofanas. Materialistinės filosofijos formavimasis. Anaksagoras. Empedoklis. Demokritas. Sofoklis. Sofoklio dramaturgija. Aischilas. Aristotelis. Sokratas. Herodotas. Platonas.

Ištrauka

Antika - daugiau kaip tūkstantį metų trukęs Senovės Graikijos ir Senovės Romos civilizacijos klestėjimo laikotarpis, arba tik Senovės Roma ir Graikija. Antikinėje civilizacijoje būta visko: ir pakilimo ir nuosmukio periodų. Savo apogėjų ji buvo pasiekusi Aristotelio laikais. Po Aristotelio susidomėjimas filosofija sumažėjo, filosofija nuskurdo. Tai atsitiko dėl daug priežasčių. Tikriausiai nemažą reikšmę turėjo ir civilizacijos raida. Ji tuo metu pasiekė savo apogėjų, o vėliau pradėjo smukti.
Vergoviniu darbu besirūpinanti visuomenė pasiekė savo aukščiausią išsivystymo stadiją ir nebegalėjo toliau tobulėti. Dar viena priežastis buvo ta, kad teoriniai mokslai atitrūko nuo praktikos. Tuo metu vyravusi visuomeninė praktika nepajėgė nei patvirtinti, nei paneigti iškeltų teorijų. Dar antikinę kultūrą ardė besiformuojanti krikščionybė, kuri gimė ir pradėjo egzistuoti mūsų eros pirmaisiais amžiais. Visais laikais viso pasaulio mokslininkai išsamiai tyrinėjo ir tebetyrinėja antikos filosofų palikimą.
Antikiniais laikais buvo sukurta daug filosofinės literatūros, tačiau mus pasiekė nedidelė jos dalis. Iš vadinamojo iki istorinio laikotarpio išliko tik kai kurių mąstytojų minčių nuotrupos, fragmentai. Praėjus beveik tūkstančiui metų po antikinės civilizacijos žlugimo.Vakarų Europoje kilo humanitarinis sąjūdis, kuris iš esmės reiškė antikinės kultūros atgimimą. Tai buvo renesanso epocha. Renesanso laikų inteligentai, skleidėjai, ragino žmones atsigręžti į Antiką, grįžti prie Antikos vertybių. Buvo siūloma neužmiršti ir senųjų filosofų teiginių.
Pirmojo laikotarpio filosofus galima suskirstyti į keletą grupių: 1)pirmąją sudaro seniausieji jonėnai gamtos filosofai su Taliu priešakyje; jų pažiūros buvo išeities taškas vėlesnėms grupėms, nuėjusioms priešingomis kriptymis: 2)Herakleitas atsidūrė viename gale, o 3) elėjiečiai – kitame; 4) dar kita filosofų karta šiuos abu kraštutinumus mėgino sutaikyti: tos grupės filosofai – jai priklausė Empedoklis, Anaksagoras ir atomistai, - jau turėdami iki jų susiformavusią tradiciją ir naudodamiesi pirmtakų idėjomis, sukūrė brandžiausias to laikotarpio filosofines teorijas. Šios keturios grupės sudarė vieną iš esmės jonėniškąją filosofijos liniją (nors su elėjiečiais į filosofiją atėjo jau kitokio tipo veiksnys). Užtat visiškai kitokiai linijai priklausė penktoji grupė – 5)italikų srovės pitagorininkai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Dydis111.85 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Antikos mastytojai ir filosofai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais