Išplėstinė paieška
 
 

Asmenybės teorija (2)

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Asmenybės samprata psichologijoje. Psichoanalitinės krypties asmenybės teorijos. Bihevioristinės (elgesio) krypties asmenybės teorijos. Kognityvinės (pažinimo) asmenybės teorijos. Išvados.

Ištrauka

Psichologija - mokslas tiriantis psichinius reiškinius, jų kilmę, raidą, reiškimosi formas ir mechanizmus. Iš esmės jos pagrindinis objektas yra žmogaus psichika arba elgesys (nors tai labiau priklauso nuo atskirų psichologų teorinės orientacijos). Viena iš psichologijos sričių yra asmenybės psichologija. Šiai sričiai priskiriamos tos psichologinės teorijos, kurios nagrinėja žmogų kaip visumą. Būtent tuo asmenybės teorijos skiriasi nuo kitų psichologijos sričių, kurios apsiriboja tik tam tikrais žmogaus psichikos ar elgesio aspektų tyrimais.
Šiame referate stengsiuos išaiškinti asmenybės sąvoką psichologijoje, bei apibrėžti pagrindines asmenybės teorijas. Stengsiuos išaiškinti kiekvienos teaorijos pagrindinius klausimus: Kas yra asmenybė? Kodėl ji elgiasi būtent taip o ne kitaip? Kaip ji tampa tokia kokia yra?
Rašant referatą rėmiausi D. Gaigalienės, L. Bulotaitės, N. Sturlienės knyga bei kitais šaltinias.

Asmenybės esmė – tai kiekvienam būdinga savita mąstysena, jausena, veiksena. Tad asmenybės teorija yra ta teorija, kuri bando paaiškinti daugiau ar mažiau visus psichikos ar elgesio fenomenus.
Žymus asmenybės tyrėjas G. Allportas sako, kad kiekvienas žmogus tam tikru atžvilgiu yra:
1. Toks pat kaip ir kuris kitas – jis turi visiems žmonėms būdingų universalių ypatumų.
2. Toks pat kaip kai kurie žmonės – tai yra jis turi grupinių ypatumų. Dauguma jaunuolių panašūs tuo, kad jiems labiausiai rūpi atsakyti į klausimus: Kas aš esu? Ko aš noriu siekti?
3. Kitoks negu visi kiti – jis pasižymi individualiais ypatumais. Kiekvienas yra nepakartojamas. Dar niekada Žemėje negyveno toks žmogus kaip aš ir niekada negyvens.
Asmenybės psichologija stengiasi tirti žmogų visais šiais aspektais. Asmenybės tyrėjai šį darbą dažnai pradeda nuo siekimo suprasti save, nuo to kas jiems aktualu, įdomu, skaudu. Pradėję nuo aktualių problemų, tyrėjai vėliau ieškojo universalumo, tikrina faktus, bet kiekviena teorija atspindi tik kurį nors vieną asmenybės aspektą ir neišsemia viso jo turtingumo. Kita vertus, kiekviena mus ko nors moko ir padeda suprasti save ir kitus žmones.
Tyrinėjant asmenybės psichologijos pagrindinį objektą – asmenybę, susiduriama su jos komplikuotumu. Todėl labai sunku įvardinti konkrečią asmenybės sąvoką psichologijoje. Nes susiduriama su įvairias prištaravimais. Asmenybės apibrėžimas,jos vieta psichologijoje , mano nuomone, priklauso nuo ją apibrėžiančios teorijos sąvokos. Asmenybės teorijos yra daug platesnio pobūdžio nei kitokio tipo psichologijos teorijos, nes jos bando visapusiškai paaiškinti ir nuspėti žmogaus elgesį. Tad savo esme asmenybės teorija turėtų būti integratyvi, t.y., aiškinti įvairius psichologinius reiškinius, procesus ir jų sąveikas, potencialiai apjungdama įvairių psichologijos sričių tyrinėjimų rezultatus. Pagrindinė tokios teorijos užduotis būtų sukurti pilną žmogaus funkcionavimo modelį, kurio pagrindu būtų galima prognozuoti žmogaus elgesį. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Dydis12.79 KB
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybes teorija (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas
Pasidalink su draugais