Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Filosofija>Naujausiųjų amžių filosofija>XX amžiaus filosofijos kryptys ir srovės

XX amžiaus filosofijos kryptys ir srovės

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Hermeneutika. Žodžio "hermeneutika" kilmė. Pragmatizmas. Marksizmas. Marksizmo atsiradimas. Klasikinis marksizmas. Marksizmas-leninizmas. Trockizmas. Maoizmas. Neomarksizmas ir Frankfurto mokykla. Feminizmas. Išvados.

Ištrauka

Filosofija– mokslas apie bendriausius, universaliausius principus ir dėsningumus, instrumentarijus kitiems mokslams, visų pirma humanitariniams (taip kaip matematika – tiksliesiems mokslams).
Filosofija yra iš graikų kalbos kilęs žodis (graikiškai φιλοσοφιαIlgą laiką "filosofijos" sąvoka taikyta vakarietiškajai, iš Antikos graikų filosofijos kilusiai mąstymo tradicijai. Šiuo metu filosofija vadinamos ir Azijos mąstymo sistemos (Rytų filosofija), kurios dažnai glaudžiai susijusios su religiniais įsitikinimais. Be to paskutiniu metu "filosofijos" sąvoka naudojama kaip "strategijos" arba "koncepcijos" sinonimas, pvz., "verslo filosofija".
Vis dėlto, šiame darbe įvardinsiu kelias XX amžiaus filosofijos kryptis ir sroves, tai hermeneutika, pragmatizmas, feminizmas bei marksizmas. Žinoma, yra jų ir daugiau, bet man labiausiai patiko šios keturios kryptys. Taigi, rašant apie kiekvieną kryptį stengsiuos įvardinti kaip ji atsirado, kur atsirado, kas pradininkas ir atskleisti pagrindines tos filosofijos mintis bei idėjas.

Filosofijos kryptis, kilusi iš religinių tekstų aiškinimo. Kartais dar vadinama "hermeneutine filosofija". Pirmiausia iš Šv. Rašto, o vėliau ir kitų – Korano, Toros.
Šiuolaikinė hermeneutika nutolo nuo savo ištakų. Ji tyrinėja ne tik tekstų aiškinimą, bet ir apskritai supratimo, interpretacijos reiškinius. Todėl ji dar vadinama interpretacijos, supratimo teorija. Hermeneutika svarsto galimybę suprasti tekstą kaip išraišką per prasmės atkūrimą arba sukūrimą naujoje – jau interpretatoriaus interpretacijoje. Teksto prasmės supratimas hermeneutui yra savotiškas kūrybinio akto pakartojimas, pasiekiamas įsigyvenant į jo sukūrimo istorinę epochą ir įsijaučiant į autoriaus ketinimus. Supratimo sklaida – aiškinimas ir interpretavimas. Taigi, hermeneutikos tikslas – padaryti mąstymo prielaidas kiek galima aiškesnes, tuo pačiu įtraukiant į aiškinimo vyksmą.
Plačiausiu požiūriu hermeneutika yra filosofijos kryptis, nagrinėjanti pasaulio, tikrovės interpretacijos būdus. Ji yra viena iš vyraujančių šiuolaikinės filosofijos krypčių. Pastaruoju metu, tekstų koncepcija buvo išplėsta iki pasisakymo ar kalbos, įvairių pasirodymų, dailės kūrinių ir, netgi, įvykių. ...

Rašto darbo duomenys
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasSveikatos priežiūros fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word 2007 XX amziaus filosofijos kryptys ir sroves [speros.lt].docx
 

Panašūs darbai

  • Namų darbai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • D. T.
Pasidalink su draugais