Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Asmenų teisė kreiptis į Konstitucinį Teismą

Asmenų teisė kreiptis į Konstitucinį Teismą

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas – išsiaiškinti asmenų teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą. Konstitucinių teismų istorija. Lietuvos respublikos konstitucinio teismo istorija. Konstitucinio teismo statuso esminiai. bruožai. Konstitucinio teismo sudarymo tvarka. Konstitucinio Teismo teisėjų statusas. Konstitucinio teismo veiklos principai. Konstitucinio teismo kompetencija. Konstitucinio teismo teisminis procesas. Teisminiame procese dalyvaujantys asmenys. Ikiteisminiai darbai. Konstitucinio Teismo posėdis. Kreipimosi į konstitucinį teismą teisė. Asmens tiesioginis kreipimasis į konstitucinį teismą. Individualaus konstitucinio skundo perspektyvos. Kitų šalių praktika. Išvados. Summary.

Ištrauka

Kiekvienoje teisinėje valstybėje yra nustatytas Konstitucijos pirmumas. Lietuva taipogi ne išimtis.
Paprastai valstybėse konstituciją gina tam tikra įstaiga, vadinama skirtingai, dažnai (ir Lietuvoje) – Konstitucinis teismas. Dažniausiai konstitucinis teismas yra ankščiausias teisingumo organas, jo sprendimai yra galutiniai ir neapskundžiami. Jis užtikrina konstitucionalizmo kontrolę – t.y kad visi kiti teisės aktai atitiktų Konstitucijoje esantiems principams ir normoms.
Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, kuri buvo priimta 1992 m. spalio 25 d. tautos referendumu, preambulėje yra įtvirtinta, kad vienas iš lietuvių Tautos tikslų – atviros, darnios, teisingos pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės siekis. Toks siekis reiškia, kad Lietuvos Respublika turi būti valdoma teisės pagrindu. Pagrindinis Lietuvos siekis – žmogus, jo teisės bei laisvės.
Bet neužtenka tik priimti naują Konstituciją. Tiesiog būtina sukurti naują konstitucinę tvarką, žmogaus teisių ir laisvių apsaugos aparatą, o taip pat tokį mechanizmą bei procedūras, kurių dėka neteisinės normos būtų šalinamos. Toks aparatas ir yra Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas. Jis "valo" Konstitucijai prieštaraujančias normas.
Konstitucinis Teismas Lietuvos Respublikos konstitucinėje sistemoje užima ypatingą vietą, tai ypatingas Teismas. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 102 str. skelbia, kad "Konstitucinis Teismas sprendžia, ar įstatymai ir kiti Seimo aktai neprieštarauja Konstitucijai, o Respublikos Prezidento ir Vyriausybės aktai – neprieštarauja Konstitucijai arba įstatymams".
Stabili Konstitucija, jos pagrindu veikiantis Konstitucinis Teismas – tai teisinės prielaidos formuotis politinei ir teisinei kultūrai, valstybingumo tradicijoms. Stabili Konstitucija yra ir svarbus konstitucinės priežiūros institucijos veiklos veiksnys, nes ilgesnį laiką kaupiasi patirtis, sudaranti sąlygas tolesniam vyksmui.
Teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu ištirti teisės akto konstitucingumą turi: 1) dėl įstatymo ar kito Seimo priimto akto – Vyriausybė, ne mažesnė kaip 1/5 visų Seimo narių grupė ir teismai; 2) dėl Respublikos Prezidento akto – ne mažesnė kaip 1/5 visų Seimo narių grupė ir teismai; 3) dėl Vyriausybės akto – ne mažesnė kaip 1/5 Seimo narių grupė, teismai ir Respublikos Prezidentas. Šiais klausimais Konstitucinis Teismas priima nutarimus.
Lietuvos Respublikos 106 str. yra nustatyti subjektai, kurie turi teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą. Tačiau Teismo konstitucinio statuso ir konstitucinio teisminio proceso būdingas bruožas yra tas, kad ne visi subjektai gali kreiptis į Teismą dėl visų konstitucinės kontrolės objektų.
Prašyti Konstitucinio Teismo išvados gali Seimas, o dėl Seimo rinkimų ir tarptautinių sutarčių – ir Respublikos Prezidentas. Prašyti išvados dėl tarptautinės sutarties galima ir iki jos ratifikavimo Seime. Remdamasis Konstitucinio Teismo išvadomis, galutinį sprendimą priima Seimas.
Mano kursinio darbo tyrimo objektas – Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas bei teisė į jį kreiptis.
Darbo tikslas – išsiaiškinti asmenų teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą.
Darbo tikslo siekiama įgyvendinant šiuos uždavinius:
• Sužinoti Konstitucinių teismų istoriją;
• Išanalizuoti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo istoriją;
• Peržvelgti Konstitucinio Teismo statuso pagrindinius bruožus;
• Išnagrinėti Konstitucinio Teismo sudarymo tvarką bei jo teisėjų statusą;
• Išanalizuoti Konstitucinio Teismo kompetenciją;
• Išsiaiškinti Konstitucinio Teismo veiklos principus;
• Sužinoti kas gali kreiptis į Konstitucinį Teismą;
• Išanalizuoti asmens tiesioginio kreipimosi į Konstitucinį Teismą sitauaciją bei perspektyvas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis24 puslapiai 
Dydis49.81 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenu teise kreiptis i Konstitucini Teisma [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 24 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Nekrošius
Pasidalink su draugais