Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>M. Weber racionali biurokratija

M. Weber racionali biurokratija

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas atskleisti M. Weberios racionalios biurokratijos privalumus ir trūkumus. Biurokratijos samprata. M. Weber racionali biurokratija. Idealus biurokratijos tipas. Biurokratinio valdymo principai. Biurokratinės organizacijos bruožai. "Geležinis narvas". Išvados.

Ištrauka

Ši tema yra aktuali, nes ir šiandien viešosios organizacijos siekia kuo efektyviau, racionaliau atlikti įvairius darbus, o šioje temoje kalbama kaip biurokratijoje galima pasiekti didžiausią efektyvumą laikantis M.Weberio nurodymų. Šiuos nurodymus taip pat galima taikyti ir privačiose organizacijose.
Tačiau, ar laikantis Weberio didžiausio biurokratijos efektyvumo taisyklių galima išvengti nelankstumo ir besąlygiško taisyklių laikymosi?
Šio darbo tikslas atskleisti M.Weberios racionalios biurokratijos privalumus ir trūkumus.
Norint pasiekti tikslą reikia susipažinti su biurokratijos sąvoka, atskleisti M.Weber racionalios biurokratijos požymius, išanalizuoti idealios biurokratijos tipą, nustatyti biurokratinio valdymo principus, išsiaiškinti biurokratinės organizacijos bruožus, atskleisti "geležinio narvo" esmę.
M. Weberio racionali biurokratija yra plačiai ištirta tokių autorių kaip J.E.Lane, R.Denhardt, W.Parsons ir kitų. Jie išsamiai aprašo Weberio racionalios biurokratijos bruožus, biurokratinio valdymo principus, biurokratinės organizacijos bruožus ir "geležinio narvo" fenomeną.
Tikslui pasiekti naudojamas metodas bus literatūros rinkimas ir jos analizė nagrinėjama tema.

Nėra visuotinai priimtino biurokratijos sampratos apibrėžimo. Biurokratijos istorinė genezė nueina į žmonijos civilizuotos istorijos priešaušrį. Šiuolaikinis "biurokratijos" sąvokos variantas, atrodo, atėjęs iš XVIII a. Prancūzijos, tačiau ir šiandien šis žodis daugiareikšmis. Organizacijų teorijos srityje dirbantys mokslininkai išskiria keletą šios sąvokos reikšmių.
Pirma, biurokratija kaip valdymo sistema, kurioje dominuoja pareigūnai.
Antra, biurokratija kaip elgesio būdas. Tai elgesys, kuris remiasi visuotinių taisyklių taikymu. Kai mes sakome, kad klausimas yra sprendžiamas "biurokratiškai", mes turime galvoje, kad jis sprendžiamas pagal beasmenes ir visuotines taisykles, kad į konkrečias šio klausimo aplinkybes yra atsižvelgiama tik tiek, kiek jos saistomos tų taisyklių.
Trečia, biurokratija kaip efektyvumas ir neefektyvumas. Šis prieštaringas vartojimas grindžiamas, iš vienos pusės, vokiečių sociologo M.Weberio nurodytomis charakteristikomis, pasiekia didesnį efektyvumą, atlikdama bet kokius organizacinius uždavinius. Iš kitos pusės – daugybė poweberinių tyrimų, kurie parodė, kad empirinis ryšys tarp weberiškos biurokratijos sampratos ir efektyvumo yra nežimus. Šios pusės kraštutinis teiginys – biurokratija yra, geriausiu atveju, neefektyvumas, naudojant nereikalingas taisykles ir procedūras; blogiausiu atveju – visų iniciatyvų dusinimas, naudojant tas pačias taisykles ir procedūras.
Ketvirta, biurokratija kaip socialinė grupė – žmonės dirbantys biuruose.
Visus skirtingus požiūrius į biurokratiją galime suskirstyti į du tipus: pagal organizacinę sąrangą ir pagal visuomeninio pasirinkimo sąrangą. Įstaigų ir biurokratijos elgsenos teorijos, kilusios iš viešpataujančios visuomeninio pasirinkimo teorijos, turi tendenciją savo prielaidomis būti individualistinėmis, atomistinės ir ekonominės; tuo tarpu organizacinis požiūris iškelia struktūrą, visumą ir galią.
Galima teigti, kad "biurokratija" yra tai, kas vadinama "teorine kategorija"; tai reiškia, jog jos reikšmė kildintina iš teorinio konteksto, kuriame ji naudojama. Todėl jai, kaip abstrakčiai sąvokai, būtina apibrėžti indikatorius, kuriais vertintume stebimus reiškinius. Teorinė biurokratijos sąvokos prigimtis reiškia, kad būtina atsižvelgti į specifinį kontekstą, kurio terpėje formuluojami biurokratijos elgsenos apibūdinimai. Viešojo sektoriaus biurokratinė elgsena gali smarkiai skirtis nuo privataus sektoriaus, taip pat ji gali būti skirtinga ir viešojo sektoriaus atskiruose biuruose. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Dydis25.94 KB
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word M. Weber racionali biurokratija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • M. Dūda
Pasidalink su draugais