Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Tarptautinė teisė>Subsidiarumo ir proporcingumo principai Europos Sąjungos teisėje

Subsidiarumo ir proporcingumo principai Europos Sąjungos teisėje

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Trumpa teisės principo. Samprata. Teisės principas teisės teorijoje. Europos Sąjungos teisės esmė. Subsidiarumo ir proporcingumo principai pagal Europos sąjungos teisę Trumpa principo atsiradimo istorija. Subsidiarumo principo samprata. "Išimtinė kompetencija" plačiąja ir siaurąja prasme. Proporcingumo principo vaidmuo ir reikšmė. Proporcingumo principo taikymas teisėje. Išvados.

Ištrauka

Pasirinkimą rašyti apie subsidiarumo ir proporcingumo principus Europos Sąjungos teisėje pirmiausia lėmė tai, kad be principų nėra nei vienos teisinės sistemos, tai orientyrai kuriant bei taikant teisę, o be to, tai tema, kuriai atskleisti reikia ne vien teorinių žinių.
Savo darbą pirmiausia pradedu nuo trumpos teisės principų sampratos, palaipsniui prieinant prie subsidiarumo bei proporcingumo principų. Taigi, kas sudaro šių principų turinį? Kuo jie ypatingi Europos Sąjungos teisėje? Kaip šie principai atsispindi praktikoje?
Darbe atsakau ne tik į šiuos klausimus, bet bandau pateikti ir subsidiarumo principo atsiradimą bei jo raidą, šio principo esmę analizuojant Europos Bendrijos Sutartį, Protokolą dėl Subsidiarumo ir Proporcingumo principų taikymo prie Amsterdamo sutarties. Kartu yra pateikiami ir kai kurių autorių samprotavimai dėl išimtinės kompetencijos sąvokos. Kaip matysime, subsidiarumo principas- tai Europos Bendrijos veiklos reguliatorius, leidžiantis pastarajai imtis priemonių, kai to reikia, ir priešingai, susilaikyti nuo jų, kai jie negali būti pateisinami.
Kito principo – proporcingumo principo – vaidmuo atskleidžiamas į pagalbą pasitelkiant ne vien teoriją, bet ir Europos Teisingumo Teismo išnagrinėtas įvairias bylas. Būdamas vienu iš Bendrijos teisės bendruoju principu, jis, skirtingai nei subsidiarumo principas, yra daugiau taikomas ne kuriant teisę, o ją taikant. Todėl suprantama, kodėl savo darbe negalėjau apsieiti be teisminės praktikos ir bylų, kur šis principas yra traktuojamas ir vertinamas, kaip matysime, labai nevienareikšmiškai.

Šią dalį pirmiausia norėčiau pradėti trumpu įvadu apie teisės principo sampratą apskritai.
Lotyniškai principium reiškia pradžią, pagrindą, pirminį šaltinį.1
Teisės teorijoje teisės principu laikomi vadovaujantys teisės pradai, parodantys teisės esmę bei teisės vystimosi kryptis. Tai pagrindinės teisinės idėjos, vertybinės orientacijos, kurios nurodo kaip konkrečiomis teisės normomis turi būti sureguliuoti žmonių santykiai. Terminas "principas" slepia savyje tokias savybes:
- tai teisės norma, iš kurios išplaukia konkrečios taisyklės;
- tai norma, kuri labai svarbi formuojant rezoliucijų tikslus;
- tai norma, kurioje keliami tiek teisiniai, tiek politiniai tikslai;
- tai vadovaujantis teisės pradas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTarptautinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Tarptautinė teisė
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Dydis21.35 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Subsidiarumo ir proporcingumo principai Europos Sajungos teiseje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • S. Žalimienė
Pasidalink su draugais