Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Psichologija>Konformizmas

Konformizmas

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Kas yra konformizmas? Konformistinis žmogus. Kaip nuspėti galimą konformistiškumą? Konformistiškumas didėja. Vieningumas. Kodėl pasiduodame socialiniam spaudimui arba kodėl elgiamasi konformistiškai? Išvados.

Ištrauka

Žmonės gana skirtingai supranta žodžio konformizmas prasmę. Nėra vienareikšmio atsakymo, ar konformizmas yra gera, ar bloga savybė. Turėdami omenyje bendras vertybes, galime teigti, jog kartais konformistiškai elgtis yra blogai (kai dėl to vairuojama išgėrus, nes dauguma tai daro, arba žmogus netoleruojamas dėl jo rasės, odos spalvos), kartais - gerai (kai tai sutrukdo teatre po spektaklio brautis į eilę prie rūbinės), o dar kitais atvejais – visai nereikšmingai (pavyzdžiui, kai teniso žaidėjai dėvi baltą aprangą). Tačiau mūsų kultūroje žodis "konformizmas" labai dažnai turi neigiamą prasmę. Konformizmas – tai prisiderinimas, susitaikėliškumas, požiūrių ir elgesio vienodumo siekimas, pasyvus prisiderinimas prie esamos tvarkos ar vyraujančios nuomonės. Konformizmo esmė – žmogaus elgsenos arba įsitikinimų pakeitimas, siekiant prisiderinti prie daugumos. Tačiau daug kas priklauso nuo to, kaip žmogus elgiasi nebūdamas su grupe. Konformizmas reiškia savo tikrosios pozicijos nebuvimą, neprincipingą ir nekritišką sekimą bet kokiu pavyzdžiu, turinčiu didžiausią spaudimo jėgą (I. Konas). Vienoda elgsena su kitais grupės nariais dar nenusako konformizmo esmės. Svarbiausia yra tai, jog žmogus ima mąstyti ar elgtis taip, kaip jis nemąstytų arba nesielgtų, būdamas vienas.
Individualistinėse Vakarų kultūrose, kuriose pasidavimas bendraamžių spaudimui nekelia susižavėjimo, žodyje "konformizmas" slypi neigiama prasmė. Kaip jaustumėtės išgirdę, kad kažkas jus pavadino "tikru konformistu" ? Tikriausiai, kad įsižeistumėte. Šiaurės Amerikoje ir Europoje socialinės psichologijos specialistai, priklausydami individualistinėms kultūroms, konformizmui teikia neigiamą reikšmę (prisitaikymas, nuolankumas, paklusnumas), o ne teigiamą (Bendruomeninis jautrumas, reagavimas, komandinis žaidimas). Japonijoje veikti išvien su kitais yra ne silpnumo, o tolerancijos, savitvardos ir brandos požymis (Markus ir Kitayma, 1994). Elgtis konformistiškai nereiškia vien tik veikti taip, kaip kiti žmonės; tai reiškia ir jausti kitų žmonių veiksmų įtaką. Tai reiškia veikti kitaip, nei kad būtume pasielgę, jei būtume buvę vieni. Tad konformizmas yra elgsenos arba įsitikinimų pakeitimas, siekiant prisiderinti prie kitų. Kai būdami minioje pakylate ir džiūgaujate dėl pergalingo įvarčio, ar tai – konformizmas? Kai kartu su milijonais kitų žmonių geriate pieną ar kavą, ar elgiatės konformistiškai? Galbūt taip, o gal ir ne. Viskas priklauso nuo to, ar jūs elgtumėtės ir manytumėte taip pat, jei nebūtumėte grupėje. Yra kelios konformizmo rūšys (Nail ir kiti, 2000). Panagrinėkime tris: nuolaidumą, paklusnumą ir pripratimą. Kartais prisitaikome prie lūkesčio ar pageidavimo iš tiesų nepritardami tam, k1 darome. Užsirišame kaklaraištį ar apsivelkame suknelę, nors mums nepatinka to daryti, Šis išorinis prisitaikymas yra nuolaidumas. Paklūstame, kad sulauktume atpildo arba išvengtume bausmės. Jei mūsų nuolaidumą sukelia aiški komandą, tai vadinama paklusnumu. Kartais nuoširdžiai darome tai, kam paakino minia. Galime kaip ir milijonai kitų gerti pieną, nes mes esame įtikinti, kad pieną gerti sveika. Šis nuoširdus, vidinis konformizmas vadinamas pritarimu. Pritarimas kartais išplaukia iš nuolaidumo. Paprastai mes pateisiname savo elgesį, jei prisiimame atsakomybę už jį. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPsichologijos referatas
KategorijaPsichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Dydis15.4 KB
Švietimo institucijaPanevėžio kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Konformizmas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Panevėžio kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Laimutis Vasilevicius
Pasidalink su draugais