Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Graikų filosofai: Sokratas ir Platonas

Graikų filosofai: Sokratas ir Platonas

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Sokratas. Sokrato filosofija. Platonas apie sokratą. Sokratas ir sofistai. Platonas. Platono filosofija. Platonas ir valstybė. Išvados.

Ištrauka

Daugiau nei tūkstantį metų klestėjęs Senovės Graikijos ir Senovės Romos civilizacijos laikotarpis vadinamas Antika. Nuo VII-VI a. pr. Kr. pradėjo steigtis pirmosios graikų filosofijos mokyklos. Antikinės filosofijos pabaiga maždaug sutampa su platoniškosios Atėnų akademijos uždarymu 529m.
Žodis filosofija kilęs iš graikų kalbos. Iš graikų mąstymo atsirado visos sąvokos ir problemos, kurios kaip toliau nebesvarstytinas paveldas perėjo ne tik į Vakarų viduramžių, naujųjų laikų ir šiuolaikinę filosofiją, bet ir į Vakarų mokslą – gamtos ir dvasinio gyvenimo mokslus. Kaip tik Graikijoje pereinama nuo filosofijos prie mokslinio mąstymo, tačiau ne dėl to, kad graikų filosofijos turinys ir reikšmė jau būtų išsisėmusi. Čia ištrykšta šaltinis, kuris kad ir vingiuodamas virsta plačia Vakarų mokslo srove. Tačiau, tai ne vienintelė graikų filosofijos reikšmė: graikai ne tik parengė ir išpureno dirvą, kurioje išdygusio medžio ugdymas ir vaisiai daugiausia priklauso mūsų Vakarų kultūrai, bet ir teikia pasauliui gausybę išbaigtų filosofinių krypčių ir požiūrių, sudarančių neišsemiamą rezervuarą, prie kurio vis sugrįžta graikų paveiktas protas. Graikų filosofas – tai pirmas tikras teorijos žmogus, kuris gyvena tam, kad pažintų, pažinimą laiko gyvenimo tikslu, o pažįsta, kad gyventų. Tik Graikija išugdė tokius teorijos žmones, tokius filosofus. Tai iš dalies susiję su tuo, kad Graikijoje nebuvo uždaro šventyklų luomo, tarpininkaujančio tarp dievų ir žmonių: proto valdžia ir autoritetas čia atiteko ne šventikui ir ne valstybės veikėjui, bet tyrėjui ir mąstytojui.
Žinomai, tai jog jau seniausieji graikų mąstytojai buvo susipažinę su dviem svarbiausiais Rytų mokslais ir buvo jų veikiami: tai egiptiečių geometrija ir babiloniečių astronomija. Ir tai, kas yra atėję iš Rytų, graikų yra labai savitai ir savarankiškai perimta.
Natūralu, kad ir tuometinė politinė filosofija iš dalies buvo graikų politinė filosofija, glaudžiai susijusi su Senovės Graikijos politine santvarka. Senovės Graikija nebuvo vientisa ir centralizuota valstybė. Ji buvo atskirų nepriklausomų miestų-valstybių visuma, todėl jos politinė santvarka gerokai skyrėsi nuo kitų aplinkinių valstybių.
Visuomenės ir valstybės atsiradimo, jos būtinumo ir tobulinimo klausimai antikos socialinėje filosofijoje užėmė labai svarbią vietą. Šio pobūdžio klausimams nemažą dėmesį skyrė Demokritas, sofistai, Sokratas ir jo mokiniai, vėliau stoikai. Jie kritikavo graikų polio negeroves, siūlė įvairias reformas, kėlė idealaus valstybės sutvarkymo projektus. Žmogus, kurio dėka idėjų užuomazgos virto aiškia filosofija – Sokratas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Dydis58.54 KB
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasGamtos ir matematikos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Graiku filosofai Sokratas ir Platonas [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • R. Kazlauskas
Pasidalink su draugais