Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Politinių santvarkų analizė Platono "Valstybėje". Platono teisingumo samprata Platono "Valstybėje"

Politinių santvarkų analizė Platono "Valstybėje". Platono teisingumo samprata Platono "Valstybėje"

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Platonas "Valstybė". Įvadas. "Enciklopedinė" Platono valstybės teorija. Teisingumas. Politinės santvarkos. Išvados.

Ištrauka

Platono filosofija, išaugusi iš humanistinės filosofijos srovės, apėmė ne tik idėjų, sielos, dorybių ir meilės teorijas, bet ir nupiešė tobulos valstybės vaizdą, kurį Platonas išdėstė savo kūrinyje ,,Valstybė". Valstybės teorija jokiu būdu neapsiribojo vien tik valdžios ar visuomeniškumo klausimais, joje buvo suformuluotas teisingumo apibrėžimas, pažvelgta į individo saviraišką ir žmogaus sielos tobulumą. Svarbu pastebėti, jog Platono teorijos yra neatsiejamos viena nuo kitos. Kalbėdamas apie tobulą valstybę, jis remiasi žmogaus prigimtimi, sielos dorybėmis, lygina individą su pačia valstybe, iškelia gėrio klausimą ir polemizuoja lyčių lygybės, bendrumo klausimais. Didžiąją dalį ,,Valstybės" dialogo sudaro teisingumo ir neteisingumo – naudingumo ir nenaudingumo klausimas, tad, būtų apdairu jo neapžvelgti darbe, ar skirti jam itin mažai dėmesio. Dar vienas įdomių aspektų, kuriuos apžvelgia Platonas Sokrato lūpomis1 – valstybių santvarkų bruožai, jų lyginimas su individais ir aiškinimas, kuri šių santvarkų yra prasčiausia, o kuri tobuliausia, taip pat mėginimas kelti prielaidas, kokiu būdu tą tobulą santvarką būtų galima įgyvendinti. Tobulos valstybės vaizdas ganėtinai ryškus, tačiau jis neatspindi realybės. Platonas kuria vaizdą valstybės, kokia ji turėtų būti, o ne kokia yra iš tiesų. Taip pat Platono valstybė yra pernelyg utopiška jau vien dėl to, jog jis tikisi ypatingu auklėjimu užgniaužti gyvuliškus žmonių instinktus: jis kalba apie taurų visų tikslą, apie žmonių ypatingą susivokimą situacijoje, apie bendrą veiklą valstybės vardan ir nesvarsto kraštutinumų, jog tokia tobula visuomenė neįmanoma. Jis kuria tobulą atmosferą, tobulus žmones ir tobulą valstybę savo mintyse, atmesdamas žmonių nepažabojamą egoizmą, valdžios siekį, troškimą sočiai prisikimšti ir patenkinti dar eilę gaivališkų troškimų, kurie nė iš tolo nėra ir negali būti lyginami su dora.
Platonas nesiekia įgyvendinti šios tobulos valstybės vizijos, nes suvokia to sudėtingumą, tačiau teoriškai puikiausiai triuškina visus kontrargumentus ir vis po truputį lipina tobulą visuomenę. Tad šio darbo tikslas: išnagrinėti visas Platono nurodomas politines santvarkas ir padaryti prielaidas, kurios yra teisingos, o kurios ne, kokios jų kaitos priežastys ir kokios pasekmės. Viso to fone, iškelsime teisingumo klausimą, ir jį susiesime su pačia valstybe. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Dydis18.27 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Politiniu santvarku analize Platono Valstybeje [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • V. Radžvilas
Pasidalink su draugais