Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Naujosios informacinės technologijos ir politologija: E-demokratija

Naujosios informacinės technologijos ir politologija: E-demokratija

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829
Aprašymas

Įvadas. Tikslas: apžvelgti e-demokratijos apraiškas pasaulyje ir Lietuvoje. Naujos informacinės technologijos ir politologija. Informacinė visuomenė. E-valdžia. E-demokratija. Tiesioginė e-demokratija. Samprata. Piliečių dalyvavimas politikos ir teisėkūros procesuose. E-rinkimai. E-peticija. E-referendumas. Kiti būdai: forumai, pokalbių kambariai, el. Paštas. Problemos ir jų sprendimo būdai. Žemas kompiuterinio raštingumo lygis. Didelės piliečių bendruomenės. Spręstinų valstybinių klausimų gausa. Žmonių mąstysenos keliamos kliūtys: piliečių politinis pasyvumas. Teisinių žinių neturėjimas. Asmens duomenų apsaugos nepatikimumas. Asmens identifikavimo problemos. E-demokratija lietuvoje. Pirmieji žingsniai. E-demokratijos sąvoka lietuvoje. E-demokratijos dabartis Lietuvoje. Išvados. Summary.

Ištrauka

Technologijų kaita lemia istorijos raidą. Išradus ratą, žmogus pradėjo keliauti ir praplėtė savo akiratį. Išradus garo variklį pasikeitė visa pasaulio ekonomika. Pasaulio globalizacijos ir humanizuotos visuomenės dėka, dauguma šiuolaikinių technologijų tarnauja žmogaus gerovės tobulinimui.
Šiuolaikinių technologijų svarbiausiu išradimu tapo kompiuteris: 1946 m. JAV mokslininkai sukūrė pirmąjį universalų kompiuterį ENIAC . Nuo tos dienos pradėjo keistis visas pasaulis: daugumą darbo mašinų prižiūrėjo nebe žmogus, o kompiuteris. 1951 m. pasirodė pirmieji personaliniai kompiuteriai . Tačiau prieš 50 metų tik maža dalis visuomenės galėjo jais naudotis, nes kompiuterio valdymas buvo siejamas su sudėtingomis programavimo kalbomis. Pritaikius kompiuterį paprastam vartotojui, pasaulis pradėjo keistis dar sparčiau. Šių dienų kompiuteris atlieka pačias įvairiausias funkcijas ir gali būti pritaikomas bet kokioje srityje.
Kompiuterinės technologijos pastūmėjo visuomenę keisti požiūrį į žinias. Anksčiau visą informaciją vienuoliai surašinėdavo į storas knygas. Jos buvo prieinamos tik vienuolynuose besimokiusiems žmonėms. Gutenbergo išradimas pakeitė šią situaciją – pigus ir greitas knygų spausdinimas dideliais tiražais tapo prielaida knygų vertimui į kitas kalbas. Knygų vertimas leido didžiajai daliai visuomenės susipažinti su viso pasaulio literatūra.
Kompiuterio atmintyje telpa ne viena storiausia pasaulio knyga. Todėl šiuolaikinė visuomenė gautą informaciją sudeda į skaitmenines laikmenas, o kai reikia rasti kažkokios informacijos, tiesiog pasinaudoja kompiuteriu. Žmonėms nebereikia visos informacijos įsiminti ir įsisavinti kaip žinių, nes jie visada po ranka turi šaltinį, kuriame gali greitai ir tiksliai rasti tinkamą informaciją. Žinių visuomenė tampa informacine visuomene – visuomene, kuriai kaip ir žinių visuomenei svarbi informacijos kokybė ir kiekis. Tačiau ji naudojasi šiuolaikinėmis technologijomis, kad gautų informaciją . Informacinė visuomenė turi didesnes galimybes gauti reikiamą informaciją, nes visada po ranka turi kompiuterį.
Kyla klausimas, kuo čia dėta politika ir politologija. Politika – kaip valdymo menas, taip pat veikia visuomenę. Valdymo modelio pasirinkimas lemia valstybės piliečių gerovę. Vieni modeliai skatina žmonių pilietiškumą, kiti juos atskiria nuo politinio gyvenimo. Atėnuose visi žmonės galėjo spręsti valstybės likimą. Šiomis dienomis mes renkamės atstovus į Parlamentą, o tuo atstovu gali būti tik visuomenės pasitikėjimą per rinkimus pelnęs asmuo. Praėjus vos keliems mėnesiams išrinktasis atstovas papuola į kokį nors skandalą ir visuomenė juo nebepasitiki. Bet jis ir toliau atstovauja rinkėjams. Bene svarbiausias politologijos terminas šiuolaikinėje visuomenėje yra demokratija – piliečių dalyvavimas politiniame gyvenime. Tačiau kaip priversti valstybės valdymo organus reaguoti į piliečių nuomonę? Naujausios informacinės technologijos (toliau: IT) suteikia jiems tokią galimybę.
Naujausios IT įsiskverbė į kasdieninį mūsų gyvenimą, valstybės yra priverstos reglamentuoti įstatymais jų naudojimą ir apsaugoti asmenis nuo naujų nusikaltimų vykdomų kibernetinėje erdvėje. Naujosios IT leidžia žmonėms aktyviau skverbtis ir į politikos įgyvendinimą: elektroniniai rinkimai (toliau: e-rinkimai) trumposiomis SMS žinutėmis, elektroninės peticijos (toliau: e-peticijos) internetu, elektroniniai referendumai (toliau: e-referendumai) internete. Ir tai tik dalis naujų priemonių, kurios leidžia žmonėms neišeinant iš namų prisidėti prie valstybės politikos įgyvendinimo. Parlamentas tampa vis labiau varžomas paprastų piliečių.
Demokratijos įgyvendinimas per įvairias elektronines technologijas įgijo elektroninės demokratijos (toliau: e-demokratija) pavadinimą. Tačiau šios technologijos naudojamos tik kai kuriose šalyse ir daug kur dar tik eksperimentuojama su e-demokratijos įgyvendinimo būdais. E-demokratija suteikia žmonėms galimybę tiesiogiai veikti vyriausybės sprendimus, ar net įgyvendinti tiesioginę e-demokratiją.
Todėl šio darbo pagrindinis tikslas: apžvelgti e-demokratijos apraiškas pasaulyje ir Lietuvoje. Tam analizuojamos informacinės visuomenės ir elektroninės valdžios (e-valdžios) sąvokos, bandoma apibrėžti e-demokratijos sąvoką, aprašomos jos rūšys ir savybės. Atskirai nagrinėjama tiesioginė e-demokratija: apžvelgiama, kokias būdais ji įgyvendinama, su kokiomis problemomis susiduriama ją įgyvendinant ir kaip jas reikėtų spręsti. Analizuojama e-demokratijos situacija Lietuvoje. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo kursinis darbas
KategorijaViešasis administravimas
TipasKursiniai darbai
Apimtis27 puslapiai 
Dydis67.01 KB
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasPolitikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Naujosios informacines technologijos ir politologija Edemokratija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 27 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Geleževičius
Pasidalink su draugais