Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Konstitucinis asmenų lygiateisiškumo principas. Diskriminacija dėl seksualinės orientacijos

Konstitucinis asmenų lygiateisiškumo principas. Diskriminacija dėl seksualinės orientacijos

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Konstitucinis asmenų lygiateisiškumo principas. Diskriminavimo samprata. Draudimas diskriminuoti dėl seksualinės orientacijos ir pagrindinės teisinės priemonės kovoje prieš diskriminaciją šiuo pagrindu. Aktualesni praktiniai diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos aspektai Lietuvoje. Praktinė užduotis: Ar pažeidžia rinkimų teisės principus tai, kad piliečiai, nesantys politinės partijos nariais gali kelti save kandidatais į Seimo narius tik vienmandatėse rinkimų apygardose? Ar pažeidžia rinkimų teisės principus tai, kad nėra nustatyta, kad Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų nuolatiniai gyventojai gali būti renkami į atitinkamų savivaldybių tarybas ir būdami įrašyti į ne politinių partijų sudaromus kandidatų į savivaldybių tarybų narius sąrašus? Kaip įstatymų leidėjas turėtų sureguliuoti savivaldybių tarybų rinkimų santykius, kad teritorinių bendruomenių nariai – Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų nuolatiniai gyventojai turėtų galimybę būti renkami į atitinkamų savivaldybių tarybas ir būdami įrašyti į kurį nors ne politinės partijos sąrašą kaip kandidatai į savivaldybių tarybų narius?

Ištrauka

Konstitucija – tai aukščiausią teisinę galią turintis teisės aktas, kuris yra šalies teisės sistemos pagrindas. Nors Lietuvos Respublikos Konstitucijos tekste šis dokumentas tiesiogiai nėra įvardintas kaip pagrindinis ir svarbiausias šalies įstatymas, tačiau atsižvelgus į jo turinį, ypatingą priėmimo, keitimo ir įsigaliojimo tvarką, teisinę galią bei jam tenkančią vietą nacionalinėje teisės sistemoje, galime teigti, kad Lietuvos Respublikos Konstitucija neabejotinai yra svarbiausias šalies įstatymas. Lietuvos Respublikos Konstitucija gina žmogaus prigimtines teises ir laisves, garantuoja teisę laisvai pasirinkti bet kurią religiją, privačiai ir viešai ją išpažinti, jungtis į politines, tautines ir visuomenines organizacijas, vadovaujantis įstatymais ginti savo teises bei laisves.
Bendriesiems teisės principams priskiriamas lygiateisiškumo principas, kuris yra įtvirtintas Konstitucijos 29 straipsnyje. Jame įtvirtinta:
"Įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams – visi asmenys yra lygūs.
Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimo ar pažiūrų pagrindu".
"Konstitucijos 29 straipsnio nuostata – "įstatymui, teismui visi asmenys lygūs" reiškia reikalavimą, kad šalies teisėje pagrindinės teisės ir pareigos kiekvienam asmeniui būtų įtvirtintos lygiai su kitais, be jokių išimčių. Kita vertus, ši nuostata iš esmės reiškia diskriminacijos draudimą. Diskriminacija paprastai suprantama kaip žmogaus teisių varžymas ar atitinkamų privilegijų teikimas atsižvelgiant į tam tikrus požymius (lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, tikėjimo, pažiūrų ir pan.). Taigi šioje konstitucinėje nuostatoje yra išreikšta ne asmenų lygybė, o jų teisė turėti lygias teises, t. y. jų lygiateisiškumas. Todėl, manytume, kad sąvoka "asmenų lygiateisiškumas" tiksliau išreiškia minėtos konstitucinės nuostatos esmę ir paskirtį."
Lygiateisiškumo principas privalo būti įgyvendinamas darbo vietoje, švietimo ir mokslo įstaigose, reklamos ir paslaugų srityje, valstybės ir savivaldybių institucijose. Taip pat lygių teisių principo turi būti laikomasi leidžiant ir taikant teisės aktus, vykdant teisingumą. Principas reikalauja, kad visos valstybinės institucijos vienodomis priemonėmis gintų subjektų teises. Tačiau tiek valstybinės institucijos, tiek subjektai privalo laikytis šio principo pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją. Pabrėžtina tai, kad lygios teisės netaikomas šeimos ir privataus gyvenimo srityse.
Lygiateisiškumo principo įtvirtinimas Konstitucijoje reiškia, jog jis negali būti panaikinamas jokiu kitu teisės aktu ir visi kiti teisės aktai turi jį atitikti. Šiam principui negali prieštarauti joks įstatymas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Dydis27.74 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Konstitucinis asmenu lygiateisiskumo principas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • A. Normantas
Pasidalink su draugais