Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>M. Weberio biurokratijos teorija

M. Weberio biurokratijos teorija

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Viešojo administravimo teorijos ir paradigmų rašto darbas. Įvadas. Darbo tikslas – išsiaiškinti M. Weberio biurokratijos sampratą. Biurokratijos sąvoka. M. Weberio požiūris į biurokratiją. M. Weberio biurokratijos teorija. Idealios biurokratijos tipas. Racionali m. Weberio biurokratija. Biurokratija šiuolaikinėje visuomenėje. Išvados.

Ištrauka

Biurokratija kaip valstybės valdžios organizavimo būdas yra pastaruoju metu labiausiai paplitusi pasaulyje - ir demokratinėse, ir totalitarinėse valstybėse.
Biurokratija – sociologinė sąvoka nusakanti vyriausybės ir jos institucijų organizacinę struktūrą, kuriai būdingos formalizuotos procedūros, atsakomybės pasiskirstymas, hierarchija ir neasmeniniai santykiai. Biurokratija taip pat būdinga daugeliui verslo ir visuomeninių organizacijų. Dažnai pats modernios valstybės atsiradimas siejamas su biurokratijos atsiradimu, nes moderniai valstybei būdinga profesionali valdininkija. Biurokratai vykdo politikų sprendimus, jų vietoms užimti pagrindinis kriterijus yra kvalifikacija.
Be biurokratinio aparato šiandien neįsivaizduojamas nė vienos pasaulio valstybės funkcionavimas. Kasdien milijonai žmonių visame pasaulyje, tvarkydami savo reikalus ar spręsdami problemas, susiduria su įvairių lygių valdininkais ir valstybės įstaigų tarnautojais. Todėl nenuostabu, kad biurokratija domisi daugybė pasaulio mokslininkų: politologų, sociologų, viešojo administravimo specialistų. Biurokratijos fenomenui aiškinti ir analizuoti kuriamos įvairiausios, neretai viena kitai kardinaliai prieštaraujančios teorijos, bet visoms joms daugiau ar mažiau įtakos yra padariusi žymaus vokiečių sociologo Maxo Weberio biurokratijos teorija (1978 m.), kuri gan plačiai analizuojama šiame darbe.
Todėl šio rašto darbo objektas yra M. Weberio biurokratija.
Darbo tikslas – išsiaiškinti M. Weberio biurokratijos sampratą.
Uždaviniai:
1. Apibrėžti "biurokratijos" sąvoką.
2. Apžvelgti M. Weberio biurokratijos teoriją.
3. Apžvelgti M. Weberio "idealios" biurokratijos modelį.
4. Išsiaiškinti M. Weberio racionalios biurokratijos sampratą.

Metodai ir priemonės: literatūros ir straipsnių analizė.

Biurokratija dažnai painiojama su "biurokratizmu". Biurokratizmas yra neigiamas biurokratijos aspektas: perdėtas formalumas, centralizacija, oficialumas. Jis išauga iš biurokratinių organizacjių veikloje ir laikomas viena iš biurokratijos disfunkcijų, nes tada biurokratijos mechanizmo elementai netenka savo funkcinių proporcijų. Taip pat nereikėtų maišyti atributų "biurokratinis" ir "biurokratiškas", nes pirmasis nurodo teigiamą arba neutralią savybę, o antrasis – neigiamą.
Biurokratija egzistavo jau iki to laiko, kol buvo išrastos sąvokos ir teorijos jai apibūdinti. Tačiau šiais laikais nėra vieno visuotinai priimtino "biurokratijos" sąvokos apibrėžimo. Sutariama tik dėl žodžio "biurokratija" kilmės. Jis išverstas iš prancūzų kalbos, kur "biuras" reiškia kontorą, įstaigą, rašomąjį stalą, t.y. darbo vietą, kur dirba pareigūnai. O graikų kalboje antroji žodžio dalis "kratos" reiškia galią arba taisykles.
Įvairūs žodynai bei autoriai pateikia skirtingas biurokratijos sampratas.
Šių dienų organizacijų sociologijos tyrinėtojai išskiria keletą sąvokos "biurokratija" reikšmių:
1. Biurokratija kaip valdymo sistema, kurioje dominuoja pareigūnai.
2. Kaip elgesio būdas. Tai elgesys, kuris remiasi visuotinių taisyklių taikymu. "Biurokratiškas" klausimo sprendimas reiškia, kad jis sprendžiamas pagal beasmenes taisykles.
3. Biurokratija kaip efektyvumas ir neefektyvumas. Šis prieštaravimas iš vienos pusės grindžiamas Weberio teiginiu, kad biurokratija kaip sistema, besiremianti tam tikromis jo nurodytomis charakteristikomis, pasiekia didesnį efektyvumą, atlikdama bet kokius organizacinius uždavinius. Iš kitos pusės daugybė vėlesnių tyrimų parodė, kad biurokratija yra neefektyvumas, naudojant nereikalingas taisykles ir procedūras.
4. Kaip socialinė grupė, t.y. žmonės, dirbantys biuruose (žmonės, kurie dirba administracinį darbą).
Yra naudojamos kelios pagrindinės biurokratijos sampratos. Pirma termino vartosena yra suformuluota Maxo Wėberio. Kita biurokratijos termino vartosena priklauso politinei sociologijai: biurokratija yra valdymo būdas, kurio ląstelės yra biurai. Tai yra valdžia, valstybinis administravimas departamentų pagalba, kai jų darbas organizuotas hierarchiniu ir formaliu principu. Biurokratijos valdžia yra įstatymo ir tvarkos valdžia, biurai yra tik vykdytojai, instrumentai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Dydis27.52 KB
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word M. Weberio biurokratijos teorija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Asist. M. Dūda
Pasidalink su draugais