Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Savivaldybių biudžetų formavimo tvarka

Savivaldybių biudžetų formavimo tvarka

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Savivaldybės biudžeto samprata. Savivaldybių biudžeto formavimas. Biudžetų procesas. Savivaldybių biudžetų procesas. Savivaldybių skolinimasis ir skolinimosi limitai. Išvados.

Ištrauka

Pati sąvoka "biudžetas" gali būti suprantama keliomis prasmėmis:
• materialine prasme- tai valstybės, savivaldybės centralizuotas išteklių fondas, kuris naudojamas valstybės, savivaldybės poreikiams tenkinti;
• ekonomine prasme- visuma ekonominių santykių, kurių atsiradimas susijęs su biudžetinių fondų sudarymu ir naudojimu;
• teisine prasme- teisės aktas, kuris įtvirtina valstybės pajamų išlaidų planą atitinkamam laikotarpiui.
Lietuvos biudžetinę sistemą sudaro dvi grandys:
• savarankiškas Lietuvos Respublikos biudžetas;
• savarankiški vietos savivaldybių biudžetai.
Remiantis Lietuvos Respublikos Biudžeto sandaros įstatymo 2 straipsnio 12 dalį "Savivaldybės biudžetas- savivaldybės tarybos tvirtinamas savivaldybės biudžeto pajamų ir asignavimų planas biudžetiniams metams".


Yra skiriami keturi valstybės biudžeto formavimo principai:
• Biudžeto pilnumo principas- jis taip pat siejamas su biudžeto vientisumo principu. Šis principas yra absoliutus reikalavimas, kai visi kiti biudžeto principai turi tik reliatyvios reikšmės- biudžetas ir neturėdamas principų visgi bus biudžetas. Jis parodo ar pajamos padengia visas išlaidas ir kiek turi viešasis ūkis išlaidų ir pajamų. Šio principo esmė, kad sakant valstybės biudžetas- prieš akis turime visas išlaidas ir visas pajamas, o ne tik kai kurias išlaidas ar kai kurias pajamas. Galime susidaryti konkretų vaizdą.
• Biudžeto specializacijos ir detalizacijos principas. Biudžetą tvirtinanti institucija gali nustatyti vieną bendrą suma, kuri yra reikalinga tam tikro laiko viešojo ūkio reikalų tenkinimui ir palikti pačiai vykdomajai valdžiai paskirstyti leistąją pinigų sumą atskiroms ministerijoms, atskiriems tų ministerijų departamentams bei tų departamentų įstaigoms, pagal įvairius jų reikalus, įvairiais skyriais, paragrafais, straipsniais ir punktais.
• Biudžeto viešumo principas. Šis principas yra nurodytas Lietuvos Respublikos Biudžeto sandaros įstatymo 11 straipsnyje: "Informacija apie biudžeto sudarymą, priėmimą, vykdymą, vertinimą, kontrolę turi būti aiški ir vieša <...> Informacija apie patvirtintą valstybės biudžetą, jo pajamas ir asignavimus, jų vykdymą skelbiama oficialiame leidinyje "Valstybės žinios" ir Finansų ministerijos interneto tinklalapyje. Informacija apie patvirtintus savivaldybių biudžetus, jų vykdymą skelbia savivaldybės administracijos direktoriaus vietinėje spaudoje".
• Biudžeto tikrumo arba realumo principas. Biudžetas bus tikras, kai jo numatomi pajamų ir išlaidų skaitmenys atitiks realaus gyvenimo duomenis. Biudžeto tikrumui nustatyti turi lemiamos reikšmės ne išlaidos, bet pajamos.
Savivaldybių biudžetai sudaromi formuojant biudžeto pajamas. Lietuvos Respublikos Biudžeto sandaros įstatymas reglamentuoja savivaldybių biudžetų pajamas, asignavimus, apyvartos lėšas, taipogi savivaldybių biudžetų rengimo ir tvirtinimo tvarką.
Remiantis Lietuvos Respublikos Biudžeto sandaros įstatymo 22 straipsniu:
"1. Savivaldybių biudžetų pajamas sudaro:
1) pajamos iš mokesčių, gaunamos į savivaldybių biudžetus pagal įstatymus ir kitus teisės aktus;
2) pajamos iš savivaldybių turto (išskyrus pajamas, gaunamas pagal Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymą);
3) savivaldybių biudžetinių įstaigų pajamos;
4) pajamos, gautos už išnuomotą arba suteiktą naudotis valstybinę žemę, valstybinio vidaus vandenų fondo vandens telkinius ir Vyriausybės nustatyta tvarka paskirsčius lėšas už parduotus ne žemės ūkio paskirčiai valstybinės žemės sklypus;
5) valstybės biudžeto dotacijos ir kitos pervedamos lėšos;
6) negrąžintina finansinė parama (piniginės lėšos);
7) kitos įstatymų nustatytos pajamos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Dydis17.71 KB
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasAgrotechnologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Savivaldybiu biudzetu formavimo tvarka [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Vilniaus kolegija / 3 Klasė/kursas
  • D. Raščius
Pasidalink su draugais