Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Geografija>Hidrologija ir meteorologija>Nemunėlio upės įvertinimas

Nemunėlio upės įvertinimas

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536
Aprašymas

Vandens ekologija. Reziumė. Įvadas. Literatūros apžvalga. Vandens ištekliai Lietuvoje. Lietuvos upių tarša. Darbo objektas. Darbo metodika. Nemunėlis. Nemunėlio upės hidrologinis ir hidrocheminis įvertinimas. Debitas. Užterštumas NH4. Užterštumas NO2. Užterštumas NO3. Užterštumas mineraliniu azotu. Nemunėlio tarša bendruoju azotu. Nemumėlio tarša PO4. Nemumėlio tarša bendruoju fosforu. Nemunėlio BDS7 rodikliai. N,P ir Si santykiai Nemunėlyje. Išvados.

Ištrauka

Tiriamasis objektas yra Nemunėlio upė, kuri yra Mūšos-Nemunėlio baseine. Tai yra tarpvalstybinė Lietuvos-Latvijos upė. Nemunėlio aukštupys – tai ta baseino dalis, kurioje upės nuotėkį ir vandens cheminę sudėtį formuoja šiaurės rytinės Lietuvos dalies gamtinės ir žmogaus ūkinės veiklos sąlygos.
Pagrindinis Nemunėlio upės taršos šaltinis yra iš žemės ūkio laukų išplaunami biogeniniai elementai ir iš Biržų ir Rokiškio Apasčia ir Laukupe atitekančios buitinės nuotėkos.
Darbo metu, naudodamiesi 1991-2007m. duomenimis nustatėme, jog labiausiai biogeninėmis medžiagomis Nemunėlis buvo užterštas nuo 1991 iki maždaug 2001-2004m. nors ir dabar fosfatų normos viršija LDK. Tačiau pastaruosius 5 metus suaktyvinus teršalų valymo įrenginių statybas, gauti rezultatai džiugina.
Lietuvoje daug upių ir upelių. Vienos jų plačios, net iki pusės kilometro, kitos – siauresnės, o upelius ir peršokti galima. Nemažai sraunių upių, kurių akmenuotose rėvose vanduo net putoja, kitos lėtai plukdo vandenis, jų dugne augantys meldai vos siūbuoja.Šaltinių maitinamų Lietuvos upių vandens lygis per metus mažai kinta. Tačiau kai kuriose upėse, stipriau palijus, vanduo liejasi iš krantų. Jis toks drumstas, kad ranką įkišus pirštų nematyti. Tai daugiausia Vidurio lygumos upės. Jos išteka dažniausiai ne iš šaltinių, o iš pelkių bei pelkučių.
Tekėdami upeliai vis platėja. Į juos įteka vis daugiau intakų. Kartais ir be intakų upė platėja, nes į ją įsilieja dugniniai šaltiniai. Intakai būna kairieji ir dešinieji. Jeigu atsistosime upės pakrantėje ir žiūrėsime pasroviui, tai kairėje bus kairysis krantas, o įtekantys upeliai – kairieji, dešinėje – dešinieji. Išskiriame upės aukštupį, vidurupį ir žemupį. Žemupyje upės įtekėjimo vieta vadinama žiotimis. Didžiosios upės prieš įtekėdamos į jūrą ar marias išsišakoja į keletą atšakų. Pavyzdžiui, Nemunas prieš įtekėdamas į Kuršių marias suskylą į 4 upes Atmatą, Pakalnę, Skirvytę ir Giliją. Žemės plotas tarp tų atšakų vadinamas upės delta.Maži upeliai suteka į vis didesnius upokšnius, šie – į upes, o pastarosios į dideles upes, kurios įteka į jūra.
Upės savo intakais surenka vandenį iš tam tikro ploto, kuris vadinamas upės baseinu. Šešupės baseinui priklauso beveik visa Sūduva. Merkio baseinas apima beveik visą Dzūkiją. Nemuno baseinui priklauso beveik visa Lietuva. Todėl Nemunas pagrįstai vadinamas upių tėvų. Tik keletas šiaurinių ir rytinių upių – Venta, Mūša, Nemunėlis ir kai kurios kitos pabėgo iš nemuno globos. Jos teka į kaimyninę Latviją, bet, kaip ir Nemunas, įteka į visų mūsų upių globėją – Baltijos jūrą.Priklausomai nuo to, kaip greitai upės teka, koks jų dugnas, kokia vandens temperatūra vasarą, jose auga nevienoda augalija ir gyvena įvairūs gyvūnai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasHidrologijos ir meteorologijos tyrimas
KategorijaGeografija >  Hidrologija ir meteorologija
TipasTyrimai
Apimtis33 puslapiai 
Dydis1.56 MB
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nemunelio upes ivertinimas [speros.lt].doc
 
  • Tyrimai
  • 33 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 2 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais