Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Šeimos teisiniai aspektai Lietuvos istorijos šaltiniuose

Šeimos teisiniai aspektai Lietuvos istorijos šaltiniuose

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Teisės šaltiniai XVIII amžiaus pabaigoje – XIX amžiaus pradžioje. Teismų sistema XVIII amžiaus pabaigoje – XIX amžiaus pradžioje. Šeimos santykių reguliavimas iki 1795 metų. Šeimos santykių teisinis reguliavimas 1795–1861 metais. Knygos Lietuvos TSR istorinių šaltinių analizė (1795–1861 metais). Santuokinė neištikimybė. Tėvų ir vaikų santykiai. Seserų ir brolių turtiniai santykiai mirus tėvams. Nepilnamečių globa mirus tėvams. Išvados.

Ištrauka

"XVIII – XIX a. sandūra – tai politinė ir teisinė sumaištis, kurią sukėlė kardinalios politinės permainos - Abiejų Tautų Respublikos padalijimas ir LDK okupacija."
Jekaterina II 1795 m. gruodžio 14d. paskelbė įsaką dėl dalies LDK teritorijos prijungimo prie Rusijos imperijos. Prijungto prie Rusijos krašto generalgubernatoriumi paskiriamas kunigaikštis N. Repininas". Įsakymo priede - manifeste buvo pažadėta visiems Lietuvos gyventojams, socialiniams sluoksniams palikti ankstesnes teises, laisves, privilegijas, tikybės laisvę ir užtikrinti nuosavybės apsaugą. Tačiau po okupacijos Lietuvoje buvo daug kas pakeista. Pradžioje keitėsi administracinis krašto padalinimas, bet ilgainiui buvo sudarytos trys gubernijos: Vilniaus, Kauno bei Gardino ir pavadintos Šiaurės vakarų kraštu. Gubernijos suskirstytos į apskritis ir į valsčius. Kraštas buvo valdomas iš Peterburgo, bet generalgubernatorius rezidavo Vilniuje. Buvo pradėtas gyventojų rusinimas, panaikinta kariuomenė, įvesta griežta cenzūra bei rusiški pinigai. "Labiausiai pasikeitė miestų valdymas. Išskyrus apskričių ir gubernijų centrus, miestai buvo priskirti miestelių kategorijai. Nemažai jų, kartu su valstybiniais dvarais pateko privačion nuosavybėn. Nors miestiečiai ir priešinosi savo teisių naikinimui, 1808 m. miestų valdžia buvo pajungta bendrajai gubernijos administracijai". Pasikeitė ir valstiečių padėtis. Dauguma valstiečių buvo įbaudžiavinti, slėgė sunki mokesčių našta kaime vyravo lažas (atodirbinė renta). Kita žemės rentos forma buvo činšas. Už nuomojamą žemę valstiečiai dvarininkams mokėjo pinigais, be to, vyravo dar ir natūralinė renta. Taip pat Lietuvoje buvo įvesta dar viena naujovė – rekrūtinė prievolė . Nuo 1795 m. Lietuvos politinė padėtis iš esmės pasikeitė, žlugo valstybė, okupuotos ir aneksuotos žemės buvo pertvarkytos į Rusijos gubernijas, įvesta kita politinė santvarka, pakito teisimų sistema.
Darbo tikslas:
Susipažinti su Lietuvos teisine sistema XVIII- XIX amžiuje ir paanalizuoti knygos Lietuvos TSR istorijos šaltiniai šeimos teisinius aspektus.
Uždaviniai:
1. išnagrinėti literatūrą apie Lietuvos teismų sistemą ir teisės šaltinius XVIII- XIXa.
2. išsiaiškinti šeimos santykių teisinį reguliavimą iki 1795 m. bei nuo1795 iki 1861m.
3. išanalizuoti knygoje Lietuvos TSR istoriniuose šaltiniuose paminėtus šeimos teisinius aspektus.

Jekaterinos II įsake buvo pažymėta, kad okupavus Lietuvą, Lietuvos gyventojams bus dovanojama laisvė vykdyti teisingumą pagal senovinę teisę, t.y pagal Trečiąjį Lietuvos Statutą ir po jo išėjusias seimų konstitucijas. "Krašte ėmė klostytis savita teisės sistema, besiremianti senesniais LDK teisės šaltiniais, visų pirma Trečiuoju Lietuvos Statutu, seimo konstitucijomis, Magdeburgo teise arba jos atmaina – Kulmo teise, kanonų teise."
"Nors ir buvo palikti kai kurie teisės institutai, tačiau jų buvo laikomasi tik tiek, kiek jie netrukdė Rusijos okupacinei politikai Lietuvoje. Okupuoto krašto teisės sistemą vis labiau veikė rusų teisė: iš paliktų galioti senosios LDK teisės institutų buvo išimtos atskiros teisės normos, o jų vietoje įvestos rusų įstatymų normos."
Jau 1830 m. buvo išleistas Pilnas Rusijos imperijos įstatymų rinkinys, kuriame buvo sukoncentruoti Rusijos imperijos teisės aktai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai12 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis25.69 KB
Autoriusoksana
Viso autoriaus darbų11 darbų
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasVilbikas
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Seimos teisiniai aspektai Lietuvos istorijos saltiniuose [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Vilbikas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą