Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Šeimos teisiniai aspektai pagal 1529 metų Lietuvos statutą

Šeimos teisiniai aspektai pagal 1529 metų Lietuvos statutą

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos statutai. Santuokos sudarymo sąlygos. Santuokinis amžius. Reikalavimai dėl psichinės būsenos. Giminystė ir svainystė. Ankstyvesnės santuokos nebuvimas. Susituokusių valia sudaryti santuoką. Artimųjų teisė prieštarauti santuokai. Santuokos su svetimšaliais. Bažnytinių nuostatų sąlygos. Sutuoktinių asmeniniai santykiai. Sutuoktinių turtiniai santykiai. Sutuoktinių turtinių santykių ištakos. Šeimos turto atsiradimo būdai. Įkraičio sutartis. Sutuoktinių turtiniai santykiai nesant įkraičio sutarties. Santuokos nutraukimas ir negaliojimas. Ištuoka. Santuokos pripažinimas negaliojančia. Tėvų ir vaikų teisiniai santykiai. Paveldėjimas. Išvados.

Ištrauka

Turbūt nėra nė vienos istorijos knygos, kurioje aprašoma XVI amžiaus Lietuvos istorija ir nebūtų paminėtas Pirmasis Lietuvos Statutas (toliau PLS). Šiame Statute atsispindėjo svarbiausi ir įvairiausi XVI amžiaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (toliau LDK) visuomenės raidos reiškiniai bei procesai. Vienas iš svarbiausių valstybės brandos požymių yra rašytinės teisės atsiradimas, o ypač bendro visai valstybei įstatymų sąvado sukūrimas, t.y. PLS sukūrimas. Pirmaisiais rašytiniais teisės aktais laikytinos 1387 metų Jogailos privilegijos, suteiktos Vilniaus vyskupijai ir neseniai priėmusiems katalikų tikėjimą Lietuvos bajorams; Kazimiero teisynas laikytinas pirmuoju teisynu, kuris buvo surašytas 1468 metais. PLS buvo priimtas 1529 metais, po septynerių metų svarstymo jį priėmė Vilniaus seimas, todėl PLS laikomas brandaus feodalizmo epochos vaisiumi. Manoma, kad būtent epocha nulėmė aukštą PLS lygį, platų turinį ir didelę apimtį.
Palyginus su dabartiniu Lietuvos Respublikos Civiliniu Kodeksu (toliau LR CK), PLS buvo tik pagrindines normas nustatantis teisynas, tačiau jis buvo ir teisynas, kuris padėjo pagrindą visai Lietuvos teisei, taip pat ir dabartiniam LR CK.

Nuo XIV a. pabaigos iki XVI a. pradžios teisinė situacija Lietuvoje gerokai pasikeitė. Atsirado rašytinė teisė. "Rašytiniai įstatymai reguliavo įvairias valstybinio, visuomeninio ir ekonominio gyvenimo sritis." Kaip teigia B. Makauskas, PLS buvo panaudota Romos teisės sistema, juo buvo įteisinta LDK valstybinė ir politinė santvarka.
"Statutai – tai trys teisynai (1529, 1566, 1588), teisinis senosios Lietuvos valstybės santvarkos pagrindas." PLS projektas seimui buvo pristatytas tik 1522 m., galutinis tekstas Vilniaus seime patvirtintas 1529 m. Statutas buvo parengtas tam, kad teismams būtų lengviau dirbti, nes įstatymai buvo "pasklidę įvairių metų privilegijose, didžiojo kunigaikščio ir ponų tarybos sprendimuose," be to, tos pačios normos buvo formuojamos skirtingai, o atskirose Lietuvos dalyse dar galiojo savos privilegijos, taigi, galima daryti išvadą, kad valstybėje veikė skirtingi įstatymai. Dar viena teisės kodifikavimo priežastis – politinės aplinkybės. Lenkijos siekimas tvirtesnių ryšių su Lietuva, Lietuvos didžiuosius kunigaikščius kreipė savon pusėn, o Lietuvos didikams buvo svarbu išsaugoti Lietuvos savarankiškumą, tai galėjo padėti padaryti sukurti įstatymai. Todėl 1529 m. buvo priimtas gan gerai parengtas Pirmasis Lietuvos Statutas, tačiau dėl sparčios visuomenės kaitos, teko pataisyti ir papildyti PLS, todėl 1566 m. buvo išleistas Antrasis Lietuvos Statutas, kuris "įteisino luomines reformas, įformino bajorų atstovavimą seime ir nuoseklią teismų struktūrą su renkamu bajorų žemės teismu." taigi, galima teigti, kad Antrasis Lietuvos Statutas "fiksavo visuomenės perėjimą nuo oligarchinės ponų santvarkos prie luominės monarchijos." Priėmus Antrąjį Lietuvos Statutą, jis vėl buvo tobulinamas, ir 1588 m. buvo priimtas išsamiausias ir tobuliausias Trečiasis Lietuvos Statutas, kurio rengimui Vadovavo LDK vicekancleris Leonas Sapiega.
Aukštos Statutuose išdėstytos teisinės sistemos darė įtaką kaimyninių šalių raidai, o tai rodo, kad LDK pasiekė Vidurio Europos šalių lygį. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai11
Dydis29.02 KB
AutoriusLaura
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasA. Vilbikas
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Seimos teisiniai aspektai pagal 1529 metu Lietuvos statuta [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 19 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • A. Vilbikas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą