Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Neturtinės žalos atlyginimas Lietuvos teismų praktikoje

Neturtinės žalos atlyginimas Lietuvos teismų praktikoje

  
 
 
12345
Aprašymas

Neturtinė žala, jos atlyginimo galimybės ir dėl jo kylančios problemos teismų praktikoje. Neturtinės (moralinės) žalos samprata ir jos kompensavimas Lietuvoje.

Ištrauka

Neturtinės (moralinės) žalos samprata ir jos kompen¬savimas Lietuvoje yra iš esmės naujas institutas. Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 1.138 straipsnyje yra numatytas vienos iš civilinių teisių gynimo būdų – išieškoti iš pažeidusio teisę asmens padarytą turtinę žalą ar neturtinę žalą (nuostolius). Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 6.250 str. 1d. neturtinė žala apibrėžiama kaip asmens fizinis skausmas, dvasiniai išgyvenimai, nepatogumai, dvasinis sukrėtimas, emocinė depresija, pažeminimas, reputacijos pablogėjimas, bendravimo galimybių sumažėjimas ir kita, teismo įvertinti pinigais. Kitaip tariant, neturtine (moraline) žala laikomas pakenkimas teisės saugomoms ir ginamoms neturtinėms (ekonominės vertės neturinčioms) vertybėms, tokioms kaip asmens garbė, privatus gyvenimas, orumas ir panašiai. Skirtingai nei turtinės, neturtinės žalos atlyginimo tikslas yra ne siekis grąžinti asmenį į padėtį, buvusią prieš žalos padarymą, o simboline forma kompensuoti nukentėjusiojo patirtus praradimus.

Nepaisant to, jog neturtinio pobūdžio išgyvenimai kasdieniniame gyvenime patiriami gana dažnai dėl labai įvairių asmenų veiksmų, neturtinė žala atlyginama tik įstatymų numatytais atvejais. Įstatymo leidėjas pateikia tris atskirus savarankiškus neturtinės žalos atlyginimo pagrindus. Jeigu įstatymas specialiai neturtinės žalos atlyginimo nenustato – ji neatlyginama. Jeigu atlyginimas numatytas įstatyme, tai jos fakto ieškovas neturi įrodyti, šiuo atveju neturtinės žalos atlyginimas preziumuojamas, todėl ieškovas turi pagrįsti tik reikalaujamos piniginės kompensacijos dydį. Bendrasis principas – žala atlyginama visais atvejais, kai ji padaryta dėl nusikaltimo (vagystės, plėšimo, išžaginimo ir t. t.), kai ji padaryta visais atvejais sužalojus sveikatą ar dėl gyvybės atėmimo (autoįvykio metu, teikiant medicinines paslaugas ir pan.).
Dažnai praktikoje pasitaiko ir kiti įstatymuose numatyti neturtinės žalos atlyginimo atvejai: kai sandoris teismo pripažįstamas negaliojančiu dėl to, kad buvo sudarytas dėl kitos sandorio šalies panaudotos apgaulės, smurto, ekonominio spaudimo, grasinimo, atvejai, kai žala padaroma dėl neteisėto nuteisimo, sulaikymo, suėmimo kardomosios priemonės taikymo tvarka, dėl neteisėtų teisėjo veiksmų nagrinėjant civilinę bylą. Neturtinės žalos atlyginimas dėl asmeninių neturtinių asmens vertybių pažeidimo (teisė į fizinio asmens vardą, privatų fizinio asmens gyvenimą, jo slaptumą, neliečiamumą, teisės į atvaizdą) išaiškintas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos civilinės bylos Ona Rojutė v. UAB "Lietuvos žinios" nutartyje . Kasacinio teismo teisėjų kolegija, sutikdama su žemesniųjų instancijų teismų argumentais, konstatavo, jog UAB "Lietuvos žinios" dienraštyje "Lietuvos žinios" paskelbti teiginiai apie O. Rojutės sūnaus Simono Deimanto Zarembos gimimą, pavardės suteikimą, priteistus alimentus jo išlaikymui ir kt., pažeidė ieškovės ir jos sūnaus teises į privataus gyvenimo neliečiamumą ir priteisė ieškovei iš atsakovo 8000 Lt neturtinės žalos atlyginimą.. Apylinkės teismo sprendime teisingai konstatuota, kad atsakovo paskleistos žinios yra nesusijusios su ieškovės pareigomis ir viešu interesu, Apylinkės teismas nustatė, kad apie ieškovę neturint jos sutikimo paskelbta informacija, sukėlusi jai didelius išgyvenimus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės namų darbas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasNamų darbai
Apimtis4 puslapiai 
Dydis11.78 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Neturtines zalos atlyginimas Lietuvos teismu praktikoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Namų darbai
  • 4 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais