Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Viešojo ir privataus sektorių partnerystės samprata

Viešojo ir privataus sektorių partnerystės samprata

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484950515253545556
Aprašymas

Įvadas. Viešojo ir privataus sektorių partnerystės samprata. Viešojo ir privataus sektorių partnerystė: argumentai "už" ir "prieš". Savivaldybė kaip viešojo administravimo subjektas. Savivaldybės samprata. Savivaldybių administravimo subjektai ir jų statusas. Taryba. Valdyba. Meras. Savivaldybių funkcijos ir jų skirstymas. Savivaldybės teikiamų viešųjų paslaugų analizė. Savivaldybės teikiamų viešųjų paslaugų rūšys. Savivaldybės viešųjų paslaugų teikimas elektroniniu būdu. Savivaldybės viešųjų paslaugų ekonomiškumo ir kokybiškumo kriterijai viešajame ir privačiame sektoriuose. Savivaldybių ir privataus sektoriaus partnerystės patirtis Lietuvoje ir užsienio šalyse. Savivaldybių ir privataus sektorių partnerystės patirtis užsienio šalyse. Savivaldybės ir privataus sektorių partnerystės būklė ir galimybės Lietuvoje. Viešojo ir privataus sektorių partnerystė ir Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų paramos naudojimas. Išvados. Summary. Priedas (1)

Ištrauka

Darbo aktualumas. Paskutiniais dviem XX amžiaus dešimtmečiais, vykstant technologijų plėtrai ir globalizacijai, daugelio išsivysčiusių pasaulio šalių viešasis sektorius išgyveno reikšmingų permainų. Siekdamos efektyviai ir kokybiškai patenkinti vis didėjančius visuomenės poreikius, valstybės vykdė viešojo sektoriaus pertvarkymo reformas: buvo mažinamas biurokratinis aparatas ir valstybinis reguliavimas, privatizuojamos viešosios įmonės, privataus sektoriaus vadybos patirtis buvo perkeliama į viešąjį valdymą. Be to, vis plačiau buvo naudojami ir naujoviški viešųjų paslaugų teikimo ir infrastruktūros plėtojimo būdai, pavyzdžiui, viešojo ir privataus sektorių partnerystė.
Sąvoka viešojo ir privataus sektorių partnerystė šiame darbe bus vartojama kaip lietuviškas plačiai paplitusio angliško termino Public-Private Partnership (PPP) atitikmuo. Viešojo ir privataus sektorių partnerystė – tai viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimas, kurio esmė – teikti tradiciškai viešojo sektoriaus kompetencijai priskiriamas paslaugas ir plėtoti šių paslaugų teikimui reikalingą infrastruktūrą.
Viena iš priežasčių, sąlygojančių vis didėjantį viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektų populiarumą, yra nesugebėjimas ribotais viešojo sektoriaus ištekliais patenkinti augančių viešųjų paslaugų infrastruktūros poreikių. Taigi viešojo ir privataus sektorių partnerystė, kuri įvardijama ir sąvokomis koncesija, frančizė arba tiesiog nuoma, yra būdas organizuoti įvairią veiklą: vandens, dujų ir šilumos tiekimą, vandens kokybės priežiūrą, atliekų, teritorijų tvarkymą, kelių tiesimą, tiltų, mokyklų, ligoninių statymą ir remontavimą ir kt. Ši partnerystė sujungia viešojo ir privataus sektorių išteklius, kad būtų realizuoti viešosios politikos tikslai ir užtikrinta viešųjų paslaugų kokybė.
Viešojo ir privataus sektorių partnerystę apibūdina ilgalaikiai abipuse nauda grindžiami susitarimai tarp viešosios valdžios institucijų ir privačių bendrovių. Šie susitarimai įgyvendina ne vienos rūšies veiklą, o veiklų komplektą. Įgyvendinant partnerystę, siekiama kuo geriau išnaudoti viešojo ir privataus sektorių pranašumus. Sėkmingas viešojo ir privataus sektorių partnerystės įgyvendinimas priklauso nuo daugelio veiksnių: pasirinktos tinkamos partnerystės formos, ekonominės, teisinės, politinės ir kultūrinės aplinkos, viešųjų ir privačių partnerių interesų suderinimo, rizikos pasidalijimo ir valdymo, sutarčių tarp viešojo ir privataus sektorių valdymo.
Praėjusį dešimtmetį viešojo ir privataus sektorių partnerystės plėtra pateko į kai kurių valstybių – Jungtinės Karalystės, Australijos, Kanados, Airijos – vyriausybių ir vietos valdžios institucijų darbotvarkę. Siekdamos plačiau išnaudoti viešojo ir privataus sektorių partnerystės galimybes, vyriausybės ir vietos valdžios institucijos steigia specialius padalinius.
Vis dėlto Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų Rytų ir Vidurio Europos šalių, viešojo ir privataus sektorių partnerystės įgyvendinimas tebėra naujovė, nors pastaraisiais metais ir šiose šalyse viešojo sektoriaus institucijos vykdo vis daugiau projektų, kuriuose bendradarbiaujama su privačiu sektoriumi, be to, stengiamasi teisiškai reglamentuoti viešojo ir privataus sektorių sutartinių santykių sritį. Beveik nėra lietuvių kalba paskelbtos mokslinės literatūros, kurioje būtų vertinamos viešųjų paslaugų teikimo ir infrastruktūros plėtojimo alternatyvos, tarp jų ir viešojo bei privataus sektorių partnerystė.
Darbo tikslas – išanalizuoti savivaldybės ir privataus sektorių partnerystės galimybes viešųjų paslaugų tiekimo srityje.
Tikslui įgyvendinti, keliami sekantys uždaviniai:
Išnagrinėti viešojo ir privataus sektorių partnerystės sampratą;
Išanalizuoti savivaldybių administravimo subjektus bei jų statusą;
Apžvelgti viešųjų paslaugų teikimo ir infrastruktūros plėtojimo alternatyvos pasirinkimą;
Įvertinti užsienio šalių patirtį, įgytą naudojant viešojo ir privataus sektorių partnerystės galimybes;
Apžvelgti Lietuvos viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektus, jo teisinį reglamentavimą;
Diplominio darbo rašymo metu daugiausiai analizuosiu teisinio pobūdžio informacinius šaltinius. Didžioji dalis teisinių šaltinių yra teisės aktai (įstatymai, nutarimai), viešojo ir privataus sektorių partnerystės įgyvendinimo srityje. Kita dalis yra moksliniai straipsniai, pateikiantys viešojo ir privataus sektorių partnerystės problemas. Darbe nauduosiuos ir metodine medžiaga, kurioje taip pat yra pateikti su viešojo administravimo įgyvendinimu susiję aspektai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo diplominis darbas
KategorijaViešasis administravimas
TipasDiplominiai darbai
Apimtis54 puslapiai 
Dydis311.75 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Viesojo ir privataus sektoriu partnerystes samprata [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais