Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Administracinė teisė>Teisės kreiptis gynybos į Lietuvos administracinius teismus įgyvendinimo sąlygos

Teisės kreiptis gynybos į Lietuvos administracinius teismus įgyvendinimo sąlygos

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įžanga. Pažeista ar ginčijama teisė. Įstatymų saugomas interesas. Asmens suinteresuotumas. Asmens suinteresuotumo išimtys. Išvados.

Ištrauka

Vienas svarbiausių teisės principų yra teisė kreiptis į teismą teisminės gynybos. Šis principas reiškia, kad kiekvienas suinteresuotas asmuo turi teisę įstatymų nustatyta tvarka kreiptis į teismą, kad būtų apginta pažeista ar ginčijama jo teisė arba įstatymų saugomas interesas. Atsisakymas teisės kreiptis į teismą negalioja. Šis principas yra konstitucinis: asmeniui teisę kreiptis į teismą, kai pažeidžiamos jo konstitucinės teisės ar laisvės, garantuoja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30 str. Ši teisė taip pat įtvirtinta Lietuvos Respublikos Teismų įstatymo 4 str.: "Lietuvos Respublikos piliečiai turi teisę į teisminę gynybą nuo kėsinimosi į Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir įstatymuose, Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse įtvirtintas jų teises ir laisves." Asmens teisė kreiptis teismą įtvirtinta ne tik nacionaliniuose įstatymuose (LR Konstitucijos 30 straipsnis, Teismų įstatymo 4 str. 1 d.) bet ir tarptautiniuose teisės aktuose: Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto 2 str. 3 d., Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 6 str. 1 d., 13 str., taip pat Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos 1948 m. gruodžio 10 d. priimtos Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 8 straipsnis numato, kad kiekvienas žmogus turi teisę pasinaudoti kompetentingais nacionaliniais teismais savo teisėms atgauti, jei jo pagrindinės teisės, pripažįstamos konstitucijos ar įstatymo, buvo pažeistos.
Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad "asmens teisės turi būti ginamos ne formaliai, o realiai ir veiksmingai tiek nuo privačių asmenų, tiek nuo valdžios institucijų ar pareigūnų neteisėtų veiksmų." Asmens teisę kreiptis gynybos į Lietuvos administracinius teismus garantuoja Administracinių bylų teisenos įstatymo 5 str. 1 d. Šiame straipsnyje nurodomos tam tikros sąlygos, reikalavimai, kuriuos turi atitikti ir jų laikytis subjektas, norintis apginti savo pažeistą teisę ar interesą administraciniame teisme. Šie reikalavimai ir sąlygos keliami, nes Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta teisė kreiptis į teismą negali būti aiškinama kaip asmens galimybė kreiptis į teismą bet kokiu būdu. Kaip ir bet kuri kita subjektinė teisė, teisė kreiptis į teismą realizuojama tam tikra įstatymų nustatyta tvarka. Kiekvienam į teismą besikreipiančiam asmeniui ši tvarka yra privaloma. Pozityvius teisinius padarinius kreipimasis į teismą suinteresuotam asmeniui gali sukelti tik tuo atveju, jeigu ši teisė bus įgyvendinama laikantis įstatymų nustatytos tvarkos ir sąlygų.
Egzistuojant skirtingoms institucinėms teismų sistemoms (bendrajai, administracinei ir konstitucinei), skiriantis jų funkcijoms, skiriasi ir teisės kreiptis teisminės gynybos instituto samprata kiekvienoje justicijoje. Ne išimtis yra ir administracinis procesas: ABTĮ 5 str. 1 dalyje detalizuojamos specialiosios sąlygos, kurioms esant galima teisminė gynyba administraciniame teisme. Analizuojant ABTĮ 5 straipsnio formuluotę: "kiekvienas suinteresuotas subjektas turi teisę įstatymų nustatyta tvarka kreiptis į teismą, kad būtų apginta pažeista ar ginčijama jo teisė arba įstatymų saugomas interesas", galima padaryti išvadą, jog išskiriamos dvi teisės teisminę gynybą administraciniame teisme prielaidos:

1. besikreipiančio asmens suinteresuotumas
2. asmens teisės ar įstatymo saugomo intereso pažeidimas

Toliau kiekvieną iš šių kreipimosi į administracinį teismą prielaidų aptarsime detaliau. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAdministracinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Administracinė teisė
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Dydis33.54 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises kreiptis gynybos i Lietuvos administracinius teismus [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • D. Poška
Pasidalink su draugais