Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Geografija>Hidrologija ir meteorologija>Blokuojančių procesų šiaurės Atlanto regione ir temperatūros pietvakarių Grenlandijoje ryšiai žiemos ir vasaros sezonais

Blokuojančių procesų šiaurės Atlanto regione ir temperatūros pietvakarių Grenlandijoje ryšiai žiemos ir vasaros sezonais

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Tikslas – apžvelgti blokuojančių procesų pasikartojimo ir aktyvumo kaitą Šiaurės Atlanto regione bei jų poveikį Grenlandijos temperatūroms žiemos bei vasaros sezonais, naudojant ilgalaikius bei dirbtinai atkurtus duomenis iš pietvakarių Grenlandijos. Duomenys ir metodika. Blokuojančių procesų šiaurės Atlante ir temperatūros pietvakarių Grenlandijoje ryšiai. Blokuojančių procesų ir temperatūros ryšiai žiemos metu. Blokuojančių procesų ir temperatūros ryšiai vasaros metu. Apibendrinimas.

Ištrauka

Grenlandija – didžiausia sala, kuri turi įtakos aplinkinėms teritorijoms dėl savo didelio ledo skydo. Dėl savo blokuojančio (orografinio) efekto, yra sutrikdomas ciklonų judėjimas. Dėl orografinio blokavimo, rytinėje salos pusėje kaupiasi šaltas ir tankus oras, o vakarinėje pusėje – oras atšaldomas radiacinio atvėsimo poliarinės žiemos metu dėka (Petersen, Kristjansson, Olafsson, 2003).
Nors pati Grenlandija turi poveikį, bet neabejotinai egzistuoja begalė veiksnių, kurie daro įtaką šiai salai, pavyzdžiui, blokuojantys procesai, lemiantys temperatūros pokyčius Grenlandijoje.
Atmosferos blokavimas – tai didelio masto, vidutinių platumų atmosferos reiškinys, kuris dažnai susijęs su nuolatinėmis kvazi-stacionariomis, sinoptinio masto, aukšto slėgio sistemomis. Atmosferos blokuojančių procesų formavimasis, išsilaikymas ir suirimas lemia didelio masto cirkuliacijos anomalijas ir stiprų poveikį orų struktūroms (Rimbu, Lohmann, Grosfeld, 2008). Svarbu paminėti, kad šie procesai skatina žymias klimato anomalijas ties daugeliu Šiaurės Atlanto regionų. Paskutiniai tyrimai atskleidžia pastebimą dešimtmečio kaitą atmosferos blokuojančių procesų pasikartojime (Rimbu, Lohmann, 2009).
Trigo ir kiti (2004) teigia, jog santykinai aukštas (žemas) blokuojančių procesų aktyvumas Atlanto-Europos regione yra susijęs su teigiamomis (neigiamomis) kasdieninėmis maksimaliomis ir minimaliomis temperatūros anomalijomis virš Grenlandijos. Be to, sustiprėjęs blokuojančių procesų aktyvumas šiame regione yra susijęs su padidėjusiu drėgmės transportu meridianine kryptimi (Trigo ir kt., 2004), kas lemia teigiamas akumuliacijos anomalijas analizuotuose Grenlandijos ledo kernuose (Rimbu, Lohmann, Grosfeld, 2007).
Pagrindinis šio darbo tikslas – apžvelgti blokuojančių procesų pasikartojimo ir aktyvumo kaitą Šiaurės Atlanto regione bei jų poveikį Grenlandijos temperatūroms žiemos bei vasaros sezonais, naudojant ilgalaikius bei dirbtinai atkurtus duomenis iš pietvakarių Grenlandijos.
Antrame skyriuje aptariama oro temperatūros pietvakarių Grenlandijoje ir blokuojančių procesų priklausomybė.
Šiam tikslui įgyvendinti, tyrime naudojami ilgalaikių temperatūros (T) stebėjimų duomenys, kurie paimti iš trijų stočių, esančių pietvakarių Grenlandijoje: Ilulissat (69.23o š. pl., 51.07o v. ilg.), Nuuk (64.17o š. pl., 51.75o v. ilg.) ir Qaqortoq (60.72o š. pl., 46.05o v. ilg.). Ši duomenys yra kasmėnesiniai ir apima 1784-2005 m. periodą. Eilutėje yra keletas duomenų trūkių, ypač vasaromis iki 1840 m. (Rimbu, Lohmann, 2009).
Taip pat vidurkinant mėnesinius temperatūros duomenis, buvo apskaičiuotos žiemos ir vasaros vidutinės temperatūros (atitinkamai gruodžio-sausio-vasario ir birželio-liepos-rugpjūčio mėn.). Duomenų eilutės apdorotos statistinės analizės metodais: detrendizuotos ir normalizuotos, naudojant standartinį nuokrypį (Rimbu, Lohmann, 2009). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasHidrologijos ir meteorologijos referatas
KategorijaGeografija >  Hidrologija ir meteorologija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Dydis1.07 MB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Blokuojanciu procesu siaures Atlanto regione ir temperaturos pietvakariu Grenlandijoje rysiai ziemos ir vasaros sezonais [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 6 Klasė/kursas
  • doc. G. Stankūnavičius
Pasidalink su draugais