Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Statistika>Ekonominė statistika>Panevėžio apskrities visų ūkių auginamų bulvių statistinė analizė 2002–2004 m.

Panevėžio apskrities visų ūkių auginamų bulvių statistinė analizė 2002–2004 m.

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849
Aprašymas

Įvadas. Statistiniai duomenų apie bulves šaltiniai ir analizės būdai. Statistiniai duomenų apie bulvių plotus, derlių ir derlingumą šaltiniai. Bulvių statistinės analizės metodai ir būdai. Bulvių plotų, derliaus ir derlingumo statistinė analizė. Bulvių plotų statistinė analizė. Bulvių derlingumo statistinė analizė. Bulvių derliaus statistinė analizė. Bulvių plotų, derliaus ir derlingumo perspektyvos. Išvados. Priedai (19 psl.).

Ištrauka

Lietuvoje bulvėms auginti sąlygos palankios, todėl bulvininkystė nuo seno svarbi. Jų vertė žemės ūkio produkcijoje sudaro penktadalį ir užima antrą vietą po grūdinių augalų. Bulves sodina kiekvienas kaimo gyventojas ir net dalis miestiečių. Tokį šių daržovių paplitimą lėmė žmonių mitybos ir gyvulių šėrimo tradicijos. Bulvių plotai Lietuvoje siekia dabar apie 5 procentus visų pasėlių, bet jų derliai kolkas nedideli. Pastaraisiais metais dalis bulvių augintojų, ypač neturintys joms tinkamų dirvų, tuos plotus ėmė mažinti, o kiti ir visai liovėsi jas auginti.
Mūsų šalies bulvininkystėje vyrauja smulkūs ūkiai. Dauguma ūkių bulves augina mažesniuose kaip 1 ha plotuose. Ūkiai nepakankamai apsirūpinę specializuota bulvių technika, o auginant mažus bulvių plotus, naujų technologijų apskritai negalima pritaikyti. Kooperacija bulvininkystėje išplėtota silpnai, todėl nėra galimybių nuolat tiekti riekiamą kiekį tinkamai paruoštų bulvių prekybos įmonėms.
Europoje pastebimas šviežių bulvių vartojimo mažėjimas, o įvairiai perdirbtų bulvių suvartojama vis daugiau. Lietuvoje iš bulvių gaminami bulvių milteliai ir granulės, sušaldyti kulinariniai gaminiai, bulvių traškučiai, bulvių krakmlolas ir kt.
Maistui suvartojama apie 30 proc. šalyje išaugintų bulvių: skaičiuojant 1 gyvnetojui, Lietuvoje 2003 m suvartota 118 kg. Nors Lietuvoje kasmet suvartojama vis mažiau, tačiau palyginti su kitomis ES šalimis, Baltijos šalyse ir Lenkijoje jų suvalgoma daugiausia. Vis mažiau bulvių naudojama gyvuliams šerti, tačiau vis daugiau suvartojama perdirbtų bulvių produktų.
2004 m bulvių paklausa buvo patenkinta, nors jų suprkta 1,8 karto mažiau nei 2003 m. tuo tarpu supirkimo kaina išaugo 14 proc.
Be to bulvių auginimas yra brangus. Vienam bulvių pasėlių hektarui reikia 4 – 5 kartus daugiau išlaidų nei grūdinius augalus, 2,5 karto daugiau nei linus ir 1,5 karto daugiau – nei cukrinius runkelius. Išlaidos padidėja jei sodinama sertifikuota sėkla.
Mažiau sodinami bulvių, augintojai daugiau dėmesio skiria jų derlingumui didinti, tačiau jis išaugo nežymiai. Jeigu prieš penkmetį buvo bulvių prikasta po 136 centnerius iš hektaro, tai 2003 m. jų derlingumas padidėjo iki 154 centnerių. Paskaičiavimai rodo, kad padidėjus augintojo sąnaudoms, toks bulvių derlingumas nuostolingas. Dėl pasėlių plotų sumažėjimo ir prasto derlingumo per 2004 m. bulvių derlius nukrito nuo 1849 iki 1531 tūkst. tonų. Bulvių suvartojimas vienam žmogui per tą laikotarpį sumažėjo nuo 136 iki 119 kg.
Šio mano darbo tikslas – išsiaiškinti bulvių statistinės informacijos rinkimo tvarką, išanalizuoti Panevėžio apskrities visų ūkių bulvių pasėlių plotą, derlių bei derlingumą, kokios priežastys pasikeitimus įtakojo, o atlikus reikiamus skaičiavimus numatyti prognozes dvejiems metams į priekį.
Tyrimo objektas – bulvių, auginamų Panevėžio apskrities visuose ūkiuose, plotas, derlius, derlingumas ir jų statistinė analizė.
Visus tyrimus atlikau naudojant 2002 - 2004 metų duomenis. Ploto, derliaus ir derlingumo perpektyvoms skaičiuoti atlikau su penkerių metų duomenimis, kad skaičiavimai būtų tikslesni.
Bulvių plotams, derlingumui ir derliui analizuoti naudosiu santykinius struktūros, palyginimo ir dinamikos dydžius, vidurkius, korelcinę analilzę, regresinę analizę, indeksus, dinamikos eilučių analitinius rodiklius.
Duomenims apibendrinti naudojau statistines lenteles ir stulpelines, skritulines bei linijines diagramas.
Kursinis darbas yra paruoštas panaudojus Statistikos Departamento leidinius, statistinę bei periodinę literatūrą, ir interneto svetaine. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonominės statistikos kursinis darbas
KategorijaStatistika >  Ekonominė statistika
TipasKursiniai darbai
Apimtis46 puslapiai 
Dydis232.19 KB
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Panevezio apskrities visu ukiu auginamu bulviu statistine analize 2002 2004 m [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 46 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 3 Klasė/kursas
  • V. Čiulevičienė
Pasidalink su draugais