Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Viešoji ir privačioji teisė

Viešoji ir privačioji teisė

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas yra išanalizuoti viešosios ir privatinės teisės sampratas, didesnį dėmesį skiriant jų atribojimo specifikai. Viešosios ir privatinės teisės viešpatavimas ir veikimo sritys. Viešosios ir privatinės teisės samprata. Viešosios ir privatinės teisės reglamentavimo objektas2. Viešųjų ir privačiųjų interesų įgyvendinimas. Viešosios ir privatinės teisė: sistema ir požymiai. Viešosios ir privatinės teisės sąveika. Viešosios ir privatinės teisės atribojimo teisinis pagrindas. Privatinės teisės dominavimas. Išvados.

Ištrauka

Pagal visuomeninių santykių reguliavimo metodus teisė yra skirstoma į dvi stambias atšakas - viešąją ir privatinę teisę. Šios šakos buvo atskirtos dar Romėnų teisėje. Šiuolaikinėje teisės teorijoje teisės šakos atribojamos pagal reguliavimo metodą ar dalyką. Germaniškosios teisės valstybėse paplitusi Modifikuotoji subjektų teorija, be to yra žinoma Subordinacijos teorija – jose viešosios ir privatinės teisės atskirtys traktuojamos kitaip, nei kontinentinės teisės sistemoje, kuri daugiausia ir yra analizuojama šiame darbe.
Viešoji teisė – tai teisės normos, kuriomis nustatoma viešosios valdžios įgyvendinimo tvarka, o visuomeniniai santykiai yra reguliuojami imperatyviai (vyrauja imperatyvinis reguliavimo metodas) . Privatinė teisė – tai teisės normos, kuriomis reguliuojami privatiniai teisiniai santykiai (civilinė apyvarta, darbas ir su juo susiję santykiai) bei vyrauja dispozityvinis reguliavimo metodas, t.y. teisinių santykių šalims teisės normomis užtikrinama galimybė pačioms pasirinkti elgesio variantus, juos teisiškai įtvirtinti, susitarti dėl jų teisinio privalomumo, sankcijų ir kitų dalykų . Suprasti kokie santykiai reguliuojami viešosios ir privatinės teisės yra labai naudinga, kadangi gyvename teisinėje valstybėje ir norime būti apsaugoti teisės principais.
Prie viešosios teisės priskirtinos tokios teises šakos: konstitucinė, administracinė, finansų teisė, administracinis procesas ir administracinė atsakomybė, baudžiamasis procesas, tarptautine viešoji, tarptautinė humanitarinė teisė. Nemažai viešosios teises institutų yra gamtos apsaugos, racionalaus gamtos išteklių naudojimo, žemės, miškų, vandens, atmosferos apsaugos teisėje. Privatinė teisė yra plati sistema, apimanti civilinę, šeimos, autoriaus, butų teisę, civilinį procesą. Kuriasi švietimo, medicinos teisė, skirtos žmogaus konstitucinių teisių įgyvendinimui.
Šio darbo tikslas yra išanalizuoti viešosios ir privatinės teisės sampratas, didesnį dėmesį skiriant jų atribojimo specifikai.
Nustatytam tikslui pasiekti iškeliami tokie darbo uždaviniai:
1. aptarti viešosios ir privatinės teisės veikimo sritis;
2. išanalizuoti viešosios ir privatinės teisės sąveiką.
Darbe plačiai naudojami sisteminės ir aprašomosios analizių metodai, kurių dėka tiriamas darbo objektas – viešoji ir privatinė teisė – bei pasiekiamas iškeltas tikslas.
Darbas galėtų būti įdomus ne tik teisininkų kontingentui, bet ir visiems kitiems, besidomintiems teisės prerogatyvomis, principais ir perspektyvomis.

1.1. Viešosios ir privatinės teisės samprata
Teisės skirstymas į viešąją ir privatinę siejamas su senovės Romos teisininku Ulpijanu (170-228 m.), kuris pirmasis pagrindė būtinumą atriboti valstybės ir privačių santykių teisinio reglamentavimo sritis . Privatinės, t.y. civilinės, teisės atribojimo nuo kitų teisės šakų (konstitucinės, administracinės, baudžiamosios, darbo ir kt.) kriterijai nustatyti CK 1.1. str. Jų atribojimo teorinis pagrindas yra tradicinis teisės skirstymas į viešąją ir privatinę teisę. Esminė šio straipsnio nuostata yra ta, kad civilinė teisė reglamentuoja visus turtinius santykius, kurių nereglamentuoja viešoji teisė. Taigi viešoji teisė iš esmės apibrėžia civilinės teisės taikymo sritį. Todėl siekiant apibrėžti civilinės teisės taikymo sritį pirmiausia reikia tiksliai nustatyti civilinės teisės santykį su viešąja teise ir viešosios teisės reglamentavimo objektą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Dydis24.59 KB
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Viesoji ir privacioji teise [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Švercas
Pasidalink su draugais