Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Visuotinė istorija>Sovietų Sąjunga. Chruščiovo epocha

Sovietų Sąjunga. Chruščiovo epocha

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas: Įvardinti 1954-1964 metais vykusius pokyčius Sovietų Sąjungoje, naujosios Chruščiovo vidaus ir išorės politikos bruožus, priemones, kuriomis buvo įgyvendinami pertvarkymai. Komunistinio totalitarizmo įsigalėjimas. Komunistinio totalitarizmo padėtis VI dešimtmetyje. Nikita Chruščiovas. 1954-1964 m. Chruščiovo epochos apžvalga. Chruščiovo asmenybė. Atėjimas į valdžią. KPSS suvažiavimas. Naujojo komunizmo vizija ir vidaus pertvarkymai. Visuomenė. Ekonomika ir žemės ūkis. "Chruščiobos". Baudžiamoji sistema. Kariuomenės reorganizacija. Švietimas ir mokslo pasiekimai. Kultūra. Užsienio politika. Kinija. Jugoslavija. Baltijos šalys. Vengrija. Lenkija. Vokietija. JAV. Kuba ir "Karibų krizė". Reformų žlugimo priežastys. Baigiamasis žodis. Išvados.

Ištrauka

Tiriamos temos pagrindimas, darbo naujumas, aktualumas. Nei vienos kitos užsienio valstybės istorija lietuviams nėra tokia svarbi, kaip Rusijos (Sovietų sąjungos). Tai kaimynė, savo valstybės istorijoje nevengusi politinio, psichologinio ir fizinio smurto, ne tik prieš kaimynines valstybes, bet ir prieš vidaus priešus ir draugus. Tai valstybė nuo kurios Lietuva kentėjo 700 metų. Net atgavę nepriklausomybę negalime būti tikri, kad įvykiai vykę šių dviejų valstybių istorijoje nebepasikartos.
Teisėta valdžia yra tik ta, kurią liaudis laisvai išrinko ir įgaliojo siekti jai pačiai naudingų tikslų. Valdžią, kuri tesiekia asmeninių interesų ir neturi nė ma¬žiausio noro rūpintis visuomenės gerove, Aristotelis vadina tironija.
Iš esmės, totalitarinės valstybės teorinę idėją suformulavo antikinės Graikijos filosofas Platonas. Vėliau per klasikinę filosofiją, naujųjų laikų absoliutines monarchijas rėmusių filosofų ir utopistus veikalus ši idėja pasiekė naujausių laikų politinius filosofus ir buvo įgyvendinta Rusijoje XX amžiaus pirmoje pusėje.
Realaus socializmo šalyse žodį "komunizmas" žmonės naudoja negatyvia prasme, reikšdami nepasitenkinimą šia sistema. Vakarų šalyse politinėje kalboje terminas "komunistinės šalys" reiškia visas Antrojo pasaulio šalis, nepriklausomai, kad jos pačios vaidinosi "kuriančiomis socializmą".
Komunistinis totalitarizmas įsiteisino per marksistinę teoriją ir troško įgyvendinti marksistinę komunizmo viziją. Marksistinė universalinio išlaisvinimo koncepcija pagimdė totalitarinę tironiją. Totalitarinė valstybė stengiasi radikaliai reformuoti žmo¬gų, t. y. išvesti naują žmoniją (tarybinę liaudį ar pan.), kuri klestėtų ant naujai sukurto socialinio-ekonominio pagrindo. Tam reikalinga turinti neribotą valdžią kiekvienam žmogui diktatūra. Jei liks nors maža visuomeninio ar privataus gyve¬nimo, nepasidavusio diktatūriškai valiai, dalelė, atsiras stab¬dys šiam viso žmogaus transformavimo procesui.
Žymiausias totalitarinės ir nomenklatūrinės valstybės kūrėjas buvo V.Leninas, suformulavęs pagrindinius idėjinius tokios valstybės egzistavimo principus. Jo iniciatyva 1922 m. buvo sukurtas generalinio sekretoriaus J. Stalino vadovaujamas bolševikų partijos Centro komiteto Sekretoriatas, kuris tapo svarbius kadrinius sprendimus priimančiu organu.
Sovietų sąjungoje 1953 m. mirus Stalinui kartu baigėsi ir persekiojimų, žudymų ir paranojiškumo era. Po politinių kovų laikotarpio į valdžią atėjo nauja asmenybė – Nikita Chruščiovas – subrendusi Stalino politikoje, bet suvokusi savo, kaip partijos ir valstybės lyderio atsakomybę. Chruščiovas valstybę pasuko nuo prievartos kelio link žmogiškumo, ir, kartu su vėlesniais partijos lyderiais, pradėjo keturis dešimtmečius trukusį politinį atšilimą.
Tyrimo objektas. Nikitos Chruščiovo asmenybė, valdymo ypatumai ir laikotarpio skirtumai atsižvelgiant į pirmtako vykdyta politiką.
Darbo tikslas. Įvardinti 1954-1964 m. vykusius pokyčius Sovietų sąjungoje, naujosios Chruščiovo vidaus ir išorės politikos bruožus, priemones, kuriomis buvo įgyvendinami pertvarkymai.
Darbo uždaviniai: 1. Atskleisti, kodėl bolševikų socializmas Rusijoje mutavo į komunistinį totalitarizmą. 2. Išaiškinti, kaip Sovietų sąjungos vidaus ir išorės politiką ir jos buvusią sistemą įtakojo Stalino mirtis ir ar šis procesas tapo nebekontroliuojamas. 3. Įvardinti destalinizacijos priežastis. 4. Apibūdinti Chrusčiovo asmenybę, siekiant geriau išsiaiškinti politines pasiekimų ir nesėkmių priežastis. 5. Įvardinti vidinius destalinizacijos proceso padarinius. 6. Įvardinti Nikitos Chruščiovo valdymo laikotarpio pasiekimus ir pertvarkymus. 7. Apibūdinti 1954-1964 m. vykdytos užsienio politikos bruožus ir santykius su užsienio valstybėmis bei jų lyderiais. 8. Įvardinti priežastis ir paaiškinti, kodėl Nikitos Chruščiovo vykdyta politika neatnešė lauktų rezultatų, ir formavo neigiamą jo paties įvaizdį.
Metodologinis pagrindas. Renkant, klasifikuojant, interpretuojant, lyginant, sisteminant medžiagą naudotasi istoriniu, aprašomuoju metodu, taip pat lyginimo principu.
Istoriografija. Šiame darbe naudotasi devynių autorių darbais. Daugiausiai informacijos suteikė Stéphane Courtois, Nicolas Werth ir Jean-Louis Panné veikalas "Juodoji komunizmo knyga" , William Taubman knyga "Chruščiovas : žmogus ir jo laikas" , lenkų istoriko Andrzej Walicki "Marksizmas ir šuolis į laisvės karalystę" , J. V. Akcjutin "Nikita Sergėjus Chruščiovas: biografija" , Aleksandr Nikolajavič Jakovlev knyga "Atminties akivarai : tarybinė epocha ir jos lyderiai istoriko ir liudytojo žvilgsniu" .
Taip pat remtasi lietuvių Kastyčio Antanaičio darbu "Sovietinė Lietuvos, Latvijos ir Estijos nomenklatūra (1953-1990 m.)" , Vytauto Sabaliausko "Komunizmo šmėklos sugrįžta" bei tarptautinio kongreso knyga "Komunizmo nusikaltimų įvertinimas" išvadomis. Taip pat naudotasi užsienyje leista knyga: Edvard Crankshaw "Khrushchev remembers" .
Darbo struktūra. Darba sudaro įvadas, aštuoni skyriai, aštuoniolika poskyrių, išvados ir literatūros sąrašas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasVisuotinės istorijos kursinis darbas
KategorijaIstorija >  Visuotinė istorija
TipasKursiniai darbai
Apimtis29 puslapiai 
Dydis82.21 KB
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasIstorijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Sovietu Sajunga. Chrusciovo epocha [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 29 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Doc. Dr. Krisčiūnas
Pasidalink su draugais