Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Paveldėjimo teisė (2)

Paveldėjimo teisė (2)

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įvadas. Paveldėjimas. Paveldėjimas pagal įstatymą. Įpėdiniai pagal įstatymą. Vaikaičių ir provaikaičių teisė paveldėti. Paveldėjimas atstovavimo teise. Sutuoktinių paveldėjimo teisė. Paveldėjimas pagal testamentą. Testamentų rūšys. Teisė į privalomąją palikimo dalį. Testamentinė išskirtinė (legatas).

Ištrauka

Paveldėjimo teisė reglamentuoja visuomeninius santykius, susijusius su mirusio asmens turtinių teisių, pareigų ir kai kurių asmeninių neturtinių teisių perėjimu jo įpėdiniams. Lietuva, kaip ir daugelis kitų valstybių paveldėjimo teisės institutus perėmė iš romėnų.
Jau Senovės Romos rašytiniuose šaltiniuose buvo nurodyti du paveldėjimo būdai: pagal įstatymą ir pagal testamentą. Pirmieji testamentai buvo žodinės formos. Jie buvo sudaromi arba per tautos susirinkimą, arba palydint į mūšį išsiruošusius karius. Pamažu atsirado ir rašytiniai testamentai. Iš pradžių testatoriaus valia nebuvo ribojama, tik vėliau testamentinė laivę buvo pradėta riboti (atsirado privalomasis paveldėjimas – teisė į privalomąją palikimo dalį).
Lietuvoje paveldėjimas gali atsirasti dviem pagrindais: pagal įstatymą (LR CK numato įpėdinius pagal įstatymą) ir pagal testamentą (testatorius gali laisva valia palikti turtą bet kuriam fiziniui ar juridiniui asmeniui).
Jeigu palikėjas yra sudaręs testamentą teisės aktų nustatyta tvarka, įpėdiniai paveldi turtą testamente nustatyta tvarka. Tačiau jeigu testamentu paliktas ne visas turtas arba galioja tik dalis testamento, tai paveldima ir pagal testamentą, ir pagal įstatymą. Šiuo atveju paveldima pagal įstatymą tiek, kiek tai nėra nustatyta testamento. Tuo atveju, kai palikėjas nėra sudaręs testamento arba testamentas nuginčijamas, paveldima pagal įstatymą..
Jeigu nėra įpėdinių nei pagal įstatymą, nei pagal testamentą arba nė vienas įpėdinis nepriėmė palikimo, arba testatorius iš visų įpėdinių atėmė teisę paveldėti, mirusiojo turtas paveldėjimo teise pereina valstybei.

Paveldėjimas – tai mirusio fizinio asmens turtinių teisių, pareigų ir kai kurių asmeninių neturtinių teisių parėjimas jo įpėdiniams pagal įstatymą arba (ir) įpėdinimas pagal testamentą. Taigi paveldėjima atsiranda tik mirus fiziniam asmeniui – turto savininkui.
Lietuvoje paveldėjimo teisės pagrindiniai principai :
1)universalaus teisių perėjimo principas – tuoj pat po palikėjo mirties visas jo turtas (aktyvas ir pasyvas) pereina jo įpėdiniams įstatymų nustatyta tvarka. Palikimas pereina įpėdiniams nepakitęs, t .y. tokios būklės, kokios jis buvo palikėjo mirties momentu, kaip vientisa teisių ir pareigų visuma. Be to, palikimas pereina įpėdiniams visas tuo pačiu metu, palikimo negalima priimti dalimis.
2)testatoriaus laisvės principas – testatorius gali laisva valia, savo nuožiūra palikti visą jam priklausantį turtą bet kuriam fiziniam ar juridiniam asmeniui. Tetoriaus laisvės principas yra išvestinis iš nuosavybės neliečiamumo principo.
3)šeimos paveldėjimo principas – po asmens mirties pagal įstatymą į jo paliktą turtą įgyja jo šeimos nariai: giminaičiai iki įstatymo nustatyto giminystės laipsnio ir sutuoktinis. Giminaičiai – tai kraujo ryšiais susiję asmenys, kilę vienas iš kito arba iš bendro protėvio.
Paveldėjimo dalykas yra palikimas – mirusio asmens turtas, pereinantis paveldėjimo būdu jo įpėdiniams. Paveldimas tik tas turtas, kuris palikėjo mirties momentu priklausė jam nuosavybės teise. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis17 puslapių 
Dydis27.02 KB
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Paveldejimo teise (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 17 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Lekt. Alvydas Rimkevičius
Pasidalink su draugais