Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Asmens kūno neliečiamumas

Asmens kūno neliečiamumas

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos Respublikos konstitucija, kaip pagrindinis asmens kūno neliečiamumo garantas. Asmens teisės į kūno neliečiamumą ir vientisumą reglamentavimas Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse. Žmogaus audinių ir organų donorystės ir transplantacijos tvarkos reglamentavimas. Biomedicininiai tyrimai ir asmens kūnas. Paciento sutikimas gydytis. Teisės į kūno neliečiamumą ir vientisumą gynimo būdai. Išvados.

Ištrauka

Žmogaus teisės-šiuolaikinės civilizacijos esminė vertybė. Jos yra ne tik teisinė, bet ir filosofinė, politinė, dorinė kategorija.
Dabartinė žmogaus teisų sistema atspindi kelerių šimtmečių filosofines ir teisines idėjas. Žmogaus teisų klasifikavimas gali būti pagrįstas įvairiais kriterijais. Pagal teisų turinį žmogaus teises galima sugrupuoti į pilietines (asmenines), politines, ekonomines, socialines ir kultūrines.
Teisė į asmens kūno neliečiamumą ir vientisumą priskiriama asmeninėms pilietinėms teisėms. Pirmiausia, ši teisė yra įtvirtinta Konstitucijos II skirsnyje "Žmogus ir valstybė", kur yra pateikiamas pagrindinių pilietinių ir politinių teisių sąrašas.
Civilinio kodekso (toliau CK) 2.25 straipsnyje "Teisė į kūno neliečiamumą ir vientisumą" formuluojamos nuostatos, kurios taip pat padeda atskleisti Konstitucijoje įtvirtintos normos dėl asmens kūno neliečiamumo turinį.
Atskiri įstatymai, konkretina Konstitucijoje ir CK įtvirtintas normas dėl asmens kūno neliečiamumo ir vientisumo. Išskiriami sekantys įstatymai: Lietuvos Respublikos pacientų teisų į žalos sveikatai atlyginimo įstatymas, Lietuvos Respublikos Žmogaus audinių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatymas, Lietuvos Respublikos Biomedicininių tyrimų įstatymas ir kt.
Tokių įstatymų priėmimą sąlygojo daugelis aplinkybių: pirmiausia, tai siekis vystyti mokslą, kai būtina atlikti įvairius tyrimus, kurių metų kaip tiriamieji privalo dalyvauti ir žmonės; antra priežastis, tai mokslo pažanga medicinos srityje, kurios pasėkoje vis dažniau vieno asmens organai naudojami kito asmens gyvybei išsaugoti; trečia, padaugėjo neteisėtų komercinių sandorių susijusių su asmens organų transplantacija ir donoryste dėl ko patiriama moralinė ir materialinė žala.
Darbo tikslas-atskleisti asmens teisės į kūno neliečiamumą ir vientisumą esmę, išnagrinėti šaltinius, kurie reglamentuoja asmens teisęs į kūną neliečiamumą ir vientisumą, analizuojant Lietuvos Aukščiausio Teismo nutartis, įstatymus ir kitus šaltinius ir tuo pačiu kiek galima geriau parodyti praktinę bei teorinę šios temos puses.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 21 straipsnio pirmoje dalyje įtvirtinta, kad žmogaus asmuo yra neliečiamas t.y. šioje normoje yra įtvirtina vieną svarbiausių prigimtinių teisių. Jos turinys gali būti apibūdintas kaip teisnių, organizacinių ir kitokių priemonių sistema, kuria kiekvienas žmogus gali pasinaudoti, kad apgintų save kaip asmenybę, savo turtą ar kitas teises nuo bet kokio nepagrįsto pašalinio poveikio. Šios teisės įtvirtinimas taip pat reiškia, kad sudaromos atitinkamos materialinės sąlygos jai įgyvendinti. Tokiu būdu yra sukuriamos teisinės prielaidos, kurios padeda individui apsiginti kaip asmenybei, apginti savo turtą, taip pat apginti kitas teises ir teisėtus interesus.
Žmogaus neliečiamumas taip pat yra pagrindas daugelio kitų teisių ir pareigų principų, kurių realizavimas siejasi su darbu, sveikatos apsauga ir kitais aspektais. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai10
Dydis25.64 KB
Autoriusscop
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmens kuno nelieciamumas [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą