Daugelis dabartinių Vakarų ekonomikos pasiekimų buvo reakcija į spalio socialinius užkariavimus. Tačiau esminis klausimas yra tas, kad reali istorijos praktika nesuteikia kitų neišgalvotų alternatyvų. Užtat skelbia labai griežtą nuosprendį alternatyvoms, sukonstruotoms, paremtoms pačiais geriausiais norais, bet nepasiremiančioms reikiamu mastu patikrinta vystymosi patirtimi.
Išvada, kad nėra lengvo kelio į rinkos santykius, taip pat yra gana akivaizdi. Kai kuriuose dideliuose pasiekimuose nė viena iš nagrinėjamų šalių dar neturi pilnavertės rinkos. Nors Jugoslavija reformą pradėjo 1955 m., Vengrija — 1957 m. žemės ūkyje ir 1968 m. — pramonėje, Kinija — 1978 m.žemės ūkyje, o pramonėje — šiek tiek vėliau, Lenkija-80-ųjų pradžioje. Jugoslavija, Vengrija, Lenkija savo ekonominę padėtį apibūdina kaip krizinę. Kinijos ekonomikoje taip pat yra daug sunkumų. Ir vis dėlto niekas nesiruošia sukti iš priimto kelio, daugelis stengiasi eiti juo nuosekliau. Kursą į rinką priėmė, išskyrus kubą, visos šalys, turinčios administracinę valdymo sistemą. Tai, beje, dar vienas įrodymas, kad nėra alternatyvos perėjimui prie rinkos ekonomikos. Jei prisiminsime matematinę terminologiją-įrodymą "nuo atvirkštinio".
Sunkumus šalyse vienaip ar kitaip lėmė nepakankama priemonių seka, ribotos priemonės, kurių buvo imtasi dėl sunkumų ieškant naujų kelių, administracinės valdymo sistemos inercijos, taip pat Sovietų pusės spaudimas. Dėl to beveik visos šalys padarė išvadą, kad pusiau pripažinimas ir pusiau rinkos formavimas yra neperspektyvūs. Sėkmės apskaičiavimas įmanomas tik esant holistiniam jos pripažinimui, įskaitant privatizaciją ir perėjimą prie mišrios ekonomikos, konkurencijos, ūkio formavimo, atviros užsienio rinkai, rinkų sistemos-nuo prekių rinkos iki kapitalo, valiutos, darbo rinkos ir pan.žinoma, kiekvienoje šalyje savos ypatybės, ir kalba eina apie sisteminių tarpusavio ryšių kūrybinį panaudojimą, o ne apie mechaninį kažkokios konkrečios patirties kopijavimą.
Į vientisą rinkos santykių sistemą orientuotas požiūris išplaukia ir iš bendrųjų metodologinių sumetimų. Jeigu remsimės vystymusi kaip natūraliu istoriniu procesu, kurio rezultatai formuojasi nuolatinėje prieštaravimų kovoje ir gyvybingiausių formų atrankoje, tai negalima iš šio proceso atimti dalies, nesunaikinant visumos. Looking for safe and legal
Gambling Online in Lithuania ? Check out our top recommendations!
Švietimo institucija:
Kauno Technologijos Universitetas
Failo tipas:
20.69 KB